Bizi Takip Edin

Siyaset

14 Mayıs Seçimlerinde Oylar Hangi Hallerde Geçersiz Sayılacak?

Yayınlandı

Tarih

14 Mayıs seçimlerinde kullanılacak iki oydan birinin geçersiz sayılması, diğerinin de geçersiz kabul edilmesine neden olmayacak.

Cumhurbaşkanı adayları belirlendi, milletvekili adayları açıklandı, seçmen listeleri yayımlandı… 14 Mayıs cumhurbaşkanlığı seçimlerine sayılı günler kaldı. Türkiye’nin son dönemdeki en önemli gündem maddesi olan 14 Mayıs seçimleri, milyonlarca vatandaşa göre Türkiye için oldukça önemli bir dönüm noktası.

Bu nedenle yaklaşık 64 milyon seçmenin hem cumhurbaşkanını hem de milletvekillerini belirlemek için kullanacağı her bir oy büyük önem taşıyor. Bu nedenle oy kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar olduğu unutulmamalı. Peki, 14 Mayıs seçimlerinde oyunuzun geçersiz sayılmasına neden olacak haller hangileri? Detaylara birlikte bakalım.

14 Mayıs 2023 Pazar günü 64 milyon 191 bin 285 seçmen, 5 yıl boyunca görev yapacak cumhurbaşkanını ve parlamento üyelerini belirlemek için sandığa gidecek

Son yılların en kritik seçimi olarak nitelendirilen 14 Mayıs seçimlerinde Kemal kılıçdaroğlu,Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan ve Sinan Oğan cumhurbaşkanı seçilebilmek için yarışacak. Bununla birlikte 24 siyasi parti ve Türkiye genelinde 151 bağımsız milletvekili adayı, Türkiye Büyük Millet Meclisine girebilmek için mücadele edecek.

Seçmenler, Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri esnasında hem cumhurbaşkanı hem de milletvekili adaylarına yönelik tercihte bulundukları iki farklı oy pusulasını aynı zarfa koyacak

Oy verme işlemlerinin sona ermesiyle ilk önce cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayım ve döküm işlemi gerçekleştirilecek. Ardından seçmenlerin hangi isimleri parlamentoya gönderdiği açığa çıkacak. Böylece son dönemin en kritik seçimleri tamamlanmış olacak. Peki, yaklaşık 64 milyon seçmenin oy kullanacağı bu önemli seçimlerde oylar hangi hallerde geçersiz sayılacak?

“Evet” veya “tercih” mührü basılmayan oy pusulaları geçersiz sayılacak

Ayrıca kullanılan oylardan birinin geçersiz olması, diğerinin de geçersiz kabul edileceği anlamına gelmeyecek. Elbette her iki oyun da geçerli olabilmesi için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar var.

Örneğin birden fazla ittifaka ya da aynı ittifak içerisinde yer alamayan parti ve adaylara mühür basılması halinde kullanılan oy geçersiz sayılacak. Öte yandan pusula üzerinde mühür dışında veya mühür yerine herhangi bir özel işaretin bulunması, isim, imza kaşesi veya parmak izi gibi unsurların yer alması da oyların geçersiz olmasına sebebiyet verecek.Pusulanın bütünlüğünün bozulacak şekilde yırtılması veya koparılması halinde de oylar geçersiz olacak

Öte yandan pusulaların belirgin şekilde karalanması, çizilmesi veya işaretlenmesi ve ayrıca pusulaların yer aldığı zarftan, işaret amacı taşıyan herhangi bir madde çıkması da tercihinizin sandığa yansımamasına yani oyunuzun geçersiz kabul edilmesine neden olacak.

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Akşener’den CHP itirafı: Hayatımın en büyük pişmanlığı

Yayınlandı

Tarih

Editör

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında 6’lı masayı resmen dağıttı. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” dedi.

Partisinin olağan kurultayında açıklama yapan İyi Parti Genel Başkanı Akşener, CHP’ye ilişkin çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Numan Kurtulmuş, Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti

Yayınlandı

Tarih

Editör


TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüz yılı olması için gayretle mücadele edeceğiz.” dedi.

Kurtulmuş, bir dizi ziyaret için geldiği Konya’da, tarihi Alaaddin Camisi avlusunda Selçuklu Sultanları Türbesi Nöbet Değişimi Töreni’ne katıldı.

Daha sonra Mevlana Müzesi’ni ziyaret eden Kurtulmuş, Hazreti Mevlana’nın sandukası başında dua etti, müzedeki vatandaşlarla sohbet etti.

Kurtulmuş, burada yaptığı açıklamada, Konya’da Anadolu irfanının önemli temsilcileri Hazreti Mevlana ile Şemsi Tebrizi’nin Anadolu’nun manevi mayasını yoğuran büyük zatlar olduğunu söyledi.

Alaaddin Tepesi’ndeki Sultanlar Türbesi’nde, bin yıldır bu yurdu millete vatan kılan Selçuklu sultanlarının kabirlerini ziyaret ettiklerini anımsatan Kurtulmuş, şunları belirtti:

“Anadolu’da illerimizde yapacağımız programların başlangıcını Konya’dan yapmış olduk. Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüzyılı olması için gayretle mücadele edeceğiz. Bu vesileyle hem bizim millet geleneğimizin, devlet geleneğimizin önemli temsilcilerini saygıyla anıyoruz. Hem de Anadolu’nun mayasını, irfan hamuruyla yoğuran büyüklerimizi saygıyla, şükranla yad ediyoruz.”

Kurtulmuş, daha sonra Şemsi Tebrizi Türbesi’ni ziyaret etti.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Türkiye elektronik seçime hazırlanıyor

Yayınlandı

Tarih

Editör

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin elektronik seçime geçmesinin şart olduğunu söyledi. Yener, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını açıkladı.


Elektronik seçim sistemi, ABD, İsviçre, Estonya, Brezilya gibi birçok ülkede kullanılıyor.

TRT Haber’den aktarılana göre, Türkiye’de bu konuda önümüzdeki günlerde somut adımlar atılacak. Sistem hakkında konuşan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin bu sisteme geçmesinin şart olduğunu, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını söyledi.

Elektronik seçim sistemine geçilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Bunun için de parlamentoda grubu bulunan siyasi parti temsilcileriyle görüşme yapılması planlanıyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Yener, yasal düzenlemenin yapılması halinde elektronik seçim sistemine geçilebileceği görüşünde.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİR

Yener’e göre, elektronik seçim sisteminde Estonya iyi bir noktada. Estonya ile birlikte sistemi kullanan bazı ülkelerde inceleme yapılması da gündemde.

Yener, mühendislerle birlikte teknik altyapıya bakıldıktan sonra bir rota çizileceğini ifade ederek, seçimlerin e-Devlet üzerinden de olabileceğini vurguladı.

İLK ETAPTA YURT DIŞINDAKİ SEÇMEN ÜZERİNDEN DENENEBİLİR

Elektronik seçim sisteminin nasıl uygulanabileceğine dair de bilgi veren Yener, pilot bölge seçilebileceğine işaret etti, ilk planda yurt dışı seçmenin bu sistemde oy kullanması seçeneğinin değerlendirilebileceğini söyledi.

Elektronik oylama sistemine geçilmesi halinde Türkiye büyük bir maddi külfetten kurtulacak. Ayrıca seçmenler için yeni sistem büyük bir kolaylık olacak.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar