Bizi Takip Edin

Türkiye

Aileler çocukları için HDP önündeki eylemlerini sürdürdü

Yayınlandı

Tarih

Hakkari’de çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutan aileler, partinin il başkanlığı önündeki eylemlerine devam etti.

Cumhuriyet Caddesi’nde bir araya gelen aileler, ellerinde “Hakkari anneleri Diyarbakır anneleri ele ele” yazılı pankart, Türk bayrakları ve çocuklarının fotoğraflarıyla HDP İl Başkanlığı binasının önüne yürüdü.

HDP ve terör örgütü PKK aleyhine slogan atarak tepkilerini ortaya koyan aileler, çocuklarına seslerini duyurmaya çalıştı.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde 10 yıl önce 15 yaşındayken dağa kaçırılan ve geçen hafta terör örgütünden kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan Zübeyde Koç’un, 4 yıldır evlat nöbetini kararlılıkla sürdüren annesi Esmer ve kardeşi Fadile Koç da eyleme katılarak annelere destek verdi.

Halasının oğlu dağa kaçırılan Berivan Çetin, grup adına yaptığı açıklamada, Şırnak’ta teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan askerlere rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

12 Mayıs’ta kentteki annelerden birinin daha evladına kavuştuğunu belirten Çetin, desteklerinden dolayı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hakkari Valisi İdris Akbıyık ve İl Emniyet Müdürlüğüne teşekkür etti.

“Bir siyasi partinin görevi teröre perde olmak mıdır? Türkiye Büyük Millet Meclisinde yer alan bir milletvekilinin görevi ateşe benzin dökmek midir? Siyaset, teröriste siper olup güvenlik güçlerini yalan, iftira ve çarpıtmayla hedef almak mıdır?” diyen Çetin, şunları kaydetti:

“Açıkça söylüyoruz. Kimin taşeronu olurlarsa olsunlar, nereye hizmet ederlerse etsinler bu kiralık katillerle sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz. İlerleyen günlerin ülke için bir milat olmasını diliyoruz. Bu yeniden doğuşla gelin bu ülkede terörü toprağa gömelim diyoruz. Bir varlık, yokluk mücadelesi verdiğimizin altını çizmek istiyoruz. İçimiz, ciğerimiz yanıyor. Hakkari ve Diyarbakır anneleri olarak terör örgütüne karşı çıktığımız isyan bayrağıyla ‘edi bese’ diyoruz. Başlattığımız evlat nöbetiyle Hakkari ve Diyarbakır anneleri olarak sadece korku duvarlarını parçalamakla kalmadık, aynı zamanda siyasetçi görünümlü insan kaçakçılarının maskelerini de aşağı indirdik. Hakkari ve Diyarbakır anneleri olarak başlattığımız ‘evlatlarımızı geri istiyoruz haykırışı’ teröre ve bölücü örgütün uzantılarına vurulmuş en ağır darbelerden biri olmuştur, olmaya da devam edecektir.”

“İnşallah terör bitecek, anneler kazanacak”

Teslim olan kızına kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını belirten anne Koç, 10 yıl önce kızının dağa kaçırıldığını, o günden bu yana evlat acısı yaşadığını anlattı.

Evladını terör örgütünden kurtardığını dile getiren Koç, şunları söyledi:

“Allah binlerce kez devletimizden, Sayın Cumhurbaşkanı’mızdan, İçişleri Bakanı’mızdan, terörle mücadele ekiplerinden razı olsun. Çok teşekkür ederim. Şu anda evladım benim yanımda. Şükürler olsun. İnşallah bütün Hakkari ve Diyarbakır anneleri de benim gibi evlatlarına kavuşacak. Hepimiz devletimizle beraber PKK’nın kökünü kazıyacağız. Evlatlarımızı terör örgütünün elinden alacağız. İnşallah terör bitecek, anneler kazanacak.”

Kardeşinin 10 yıl önce dağa kaçırıldığını belirten Fadile Koç da şu görüşleri dile getirdi:

“Annemle 4 yıldır HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde nöbet tutuyoruz. Hiçbir zaman umudumuzu kaybetmedik. Mücadelemizde her zaman kararlıydık ve çok şükür kazandık. Ablam kaçtı, kurtuldu. Devletimizin sayesinde ablama kavuştuk. Sayın Cumhurbaşkanı’mızdan, İçişleri Bakanı’mızdan Allah razı olsun. Çok acılar çektik. Şimdi çok mutluyuz. Darısı diğer anne ve babaların başına. Ama mücadelemize devam ediyoruz. Bütün çocuklar dağdan dönene kadar mücadelemiz devam edecek. Ömrümüzün sonuna kadar terör örgütü PKK’nın karşısında dik başlılığımızla duracağız.”

Türkiye

Bakan Yerlikaya aranan 3 bin 97 kişinin yakalandığını açıkladı

Yayınlandı

Tarih

Editör

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının eş zamanlı operasyonları sonucu 1190’ı hükümlü 1907’si yakalama emri ile aranan toplam 3 bin 97 kişinin yakalandığını bildirdi.Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde düzenlenen aranan şahıslar uygulamasına ilişkin bilgi verdi.

Yerlikaya, paylaşımında şunları kaydetti:

“Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sorumluluk bölgelerinde eş zamanlı olarak yapılan aranan şahıslar uygulamasında 8 bin 780 ekip, 30 bin 986 personelimiz görev aldı. Uygulama sonucunda; 1190’ı hükümlü 1907’si yakalama emri ile aranmakta olan toplam 3 bin 97 şahıs yakalandı. Ayrıca 7’si çocuk 16 kayıp bulundu. Operasyona katılan, ülkemizin huzur ve güvenliğinin teminatı kahramanlarımızı tebrik ediyorum.”

Okumaya Devam Et

Türkiye

AnadoluJet, İzmir-Bakü uçuşlarına başladı

Yayınlandı

Tarih

Editör

Türk Hava Yolları’nın (THY) markası AnadoluJet, Anadolu’yu dünyaya bağlama hedefleri doğrultusunda İzmir’den Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye sefer başlattı.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, 16 Haziran itibarıyla İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı arasında karşılıklı gerçekleşecek uçuşlar, haftanın 3 günü icra edilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen THY Genel Müdür (Ticari) Yardımcısı Kerem Sarp, kardeş ülke Azerbaycan’la olan bağları yeni uçuş noktasıyla daha da güçlendirmekten duyduğu memnuniyete dile getirerek “Bir millet iki devlet olarak gördüğümüz kardeş halkları, başkent Bakü’ye İstanbul ve Ankara’dan sonra İzmir üzerinden bağlayarak, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ticari ve kültürel dostluğun da pekişmesine imkan sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakü’nün çamur volkanları turistlerin ve araştırmacıların ilgisini çekiyor

Kafkasya’nın en önemli kültür ve ticaret merkezi olma özelliği ile ön plana çıkan Bakü’de, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Dünya Mirası Listesi’ne giren “Şirvanşahlar Sarayı”, “Kız Kalesi” ve tunç devrine ait silah ve süs eşyaları bulunduran “Kobustan Şehir Parkı” ziyaretçi akınına uğruyor.

Şifa kaynağı olduğu düşünülen çamur volkanları ise turistlerin ve araştırmacıların ilgisini çekiyor. Başkent Bakü, AnadoluJet misafirperverliğiyle keşfedilmeyi bekliyor.

AnadoluJetI’in İzmir-Bakü uçuşlarına ilişkin ayrıntılı bilgiye “anadolujet.com” internet adresinden ve “0850 333 2 538” numaralı çağrı merkezinden ulaşabiliyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Pençe-Kilit bölgesinde çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi

Yayınlandı

Tarih

Editör

Irak’ın kuzeyinde devam eden Pençe-Kilit Operasyonu ile Hakurk bölgelerinde teröristlerce kullanılan mağarada çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Pençe-Kilit Operasyonu ve Hakurk bölgelerindeki arama-tarama sırasında 1 Dragunov keskin nişancı tüfeği, 1 AKS-102 piyade tüfeği ve 50 mühimmatı,1 Zagros keskin nişancı tüfeği, 7 el bombası, 1 AT-4 tanksavar silahı lançeri, 5 şarjör, 150 mermi, 1 lazer işaretleyici, 2 gece görüş cihazı, 3 kamera, 1 termal şemsiye, 4 sırt çantası, muhtelif yaşam malzemesi bulundu.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar