Bizi Takip Edin

Siyaset

Akşener’e kızdıracak sözler: Torun sevsin

Yayınlandı

Tarih

14-28 Mayıs tarihlerinde yapılan seçimlerde büyük bir yenilgiyle uğrayana İYİ Parti’de ‘kurultay kazanı’ kaynamaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde tepkilerin odağı olan Meral Akşener’e yönelik İYİ Parti içeresinden de sert eleştiriler geliyor. Katıldığı bir programda Meral Akşener’e yönelik sert eleştirilerde bulunan İYİ Parti Disiplin Kurulu Başkanı Ethem Baykal, ‘Meral Hanım torunlarına hasret kaldı, torun sevsin’ diyerek istifa çağrısında bulundu.

Türkiye’de seçim sürecinin tamamlanmasının ardından Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve görevlendirdiği Kabine, yeni projeleri hayata geçirmek adına kolları sıvadı. Seçimden hezimetle çıkan muhalfet cephesinden ise; Kurultay kavgaları başladı. İYİ Parti’de okalrın hedefindeki isim Genel Başkan Meral Akşener.

KOALİSYON FENA KARIŞTI

Cumhur İttifakı 14 Mayıs’ta Meclis çoğunluğunu 28 Mayıs’ta ise Cumhurbaşkanlığı seçimini zaferle tamamladı.7’li koalisyonun seçimdeki başarısızlığı sonrasında ‘istifa’ söylentileri ve çağrıları yüksek sesle konuşulmaya başlandı.

CHP’de kurultay yapılması için görüşme trafik sürerken Millet İttifakı ortaklarından İyi Parti’de de aynı durum söz konusu. İttifakın CHP’den sonraki en büyük ikinci ortağı İyi Parti’de ise Genel Başkan Meral Akşener hedef tahtasına konulan isim oldu.

AKŞENER’E İSTİFA ÇAĞRISI

Partinin önemli isimlerinden birisi olan Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Ethem Baykal, Akşener’i istifaya çağırdı. İyi Parti Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Ethem Baykal katıldığı programda Akşener’i topa tuttu.

‘MERAL HANIM TORUN SEVSİN’

Akşener’in başarısız bir süreç geçirdiğini belirten Baykal, Akşener’i torun sevmeye davet etti. ‘Meral Hanım torunlarına hasret kaldı, torun sevsin’ diyen Baykal, ‘Baba-oğul ve mommye güle güle diyoruz’ ifadelerini kullandı.

‘PARTİYİ İŞGAL EDENLER KİRACIDIR’

‘Yavuz Bey ile bir dirsek temasınız var mı?’ sorusuna ise Ethem Baykal şu yanıtı verdi:

Yavuz Bey bizim partimizin renklerinden biriydi. Süreç iyi yönetilemediği için partiyi terk etmiştir. Parti bizimdir, şu an partiyi işgal edenler kiracıdır. Oğlumuz evleniyor kiracıları göndereceğiz.

‘AKLANIP GELMESİ LAZIM’

Ethem Baykal’ın gündemi sarsacak açıklamalarından öne çıkan satır başları şu şekilde:

Meral Akşener’i güçlü bir irade kaldırdı masadan ama daha güçlü bir irade geri oturttu. Oturturken milliyetçi iradenin dahli yoktu. Boş yere istişare yapıldı. Akşener’in 2016 yılından beri FETÖ dosyası var. Genel başkanın aklanıp gelmesi lazım.

‘TİYATRO ŞEKLİNDE GELİŞTİ’

Kendi içlerinde demokratik olmayanların ülke adına demokratik mücadele vermeleri mümkün değil. 6’lı masa içinde partilerine muhalif olan isimlerin ben Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verdiklerini düşünmüyorum. Bizde ise kurucu iradenin temelinde sapmalar meydana geldiği için parti içerisindeki seçimler adaletsizlik içerisinde gerçekleşmiştir..

Yapanın yanına kar kalmıştır. Bunu gören parti içerisindeki kişiler her türlü hile hurdaya giriştiler. Mesela İstanbul’da il başkanının oğlu temayüle girdi sahte oy kullanırken yakalandı ve bununla ilgili hiçbir işlem yapılmadı. Ankara’da yapılan tüm temayül yoklamaları mizansen şeklinde, tiyatro şeklinde gelişti.

‘2 PUANIMIZ CHP’YE GİTTİ’

Cumartesi günü partiye üye olanlar pazar günü milletvekili listelerinde aday gösterildi. Partide bağış kültürünü yaygınlaştırarak kişiler iyi noktalara getirildi. Masadan otur- kalk programından sonra bizim 2 puanımız CHP’ye 5 puanımız MHP’ye gitti. Beş yıllık çalışmalara rağmen bir arpa boyu yol alınamadı.

‘İSTİFAYA DAVET ETTİK’

Biz seçimlerden ortak akıl platformu kurulmasına karar verdik ve deklarasyonla bunu açıkladık. Biz bu başarısızlığı çok önceden gördüğümüz için seçim akşamı genel başkanı istifaya davet ettik. Sebebi parti içerisinde demokratik olmayan yöntemlerdir. Ortak akıl platformumuzda birden fazla başkan adayımız var. Çalışmalarımız devam ediyor birkaç güne hangi adayı çıkaracağımızı açıklayacağız.

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Akşener’den CHP itirafı: Hayatımın en büyük pişmanlığı

Yayınlandı

Tarih

Editör

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında 6’lı masayı resmen dağıttı. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” dedi.

Partisinin olağan kurultayında açıklama yapan İyi Parti Genel Başkanı Akşener, CHP’ye ilişkin çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Numan Kurtulmuş, Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti

Yayınlandı

Tarih

Editör


TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüz yılı olması için gayretle mücadele edeceğiz.” dedi.

Kurtulmuş, bir dizi ziyaret için geldiği Konya’da, tarihi Alaaddin Camisi avlusunda Selçuklu Sultanları Türbesi Nöbet Değişimi Töreni’ne katıldı.

Daha sonra Mevlana Müzesi’ni ziyaret eden Kurtulmuş, Hazreti Mevlana’nın sandukası başında dua etti, müzedeki vatandaşlarla sohbet etti.

Kurtulmuş, burada yaptığı açıklamada, Konya’da Anadolu irfanının önemli temsilcileri Hazreti Mevlana ile Şemsi Tebrizi’nin Anadolu’nun manevi mayasını yoğuran büyük zatlar olduğunu söyledi.

Alaaddin Tepesi’ndeki Sultanlar Türbesi’nde, bin yıldır bu yurdu millete vatan kılan Selçuklu sultanlarının kabirlerini ziyaret ettiklerini anımsatan Kurtulmuş, şunları belirtti:

“Anadolu’da illerimizde yapacağımız programların başlangıcını Konya’dan yapmış olduk. Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüzyılı olması için gayretle mücadele edeceğiz. Bu vesileyle hem bizim millet geleneğimizin, devlet geleneğimizin önemli temsilcilerini saygıyla anıyoruz. Hem de Anadolu’nun mayasını, irfan hamuruyla yoğuran büyüklerimizi saygıyla, şükranla yad ediyoruz.”

Kurtulmuş, daha sonra Şemsi Tebrizi Türbesi’ni ziyaret etti.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Türkiye elektronik seçime hazırlanıyor

Yayınlandı

Tarih

Editör

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin elektronik seçime geçmesinin şart olduğunu söyledi. Yener, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını açıkladı.


Elektronik seçim sistemi, ABD, İsviçre, Estonya, Brezilya gibi birçok ülkede kullanılıyor.

TRT Haber’den aktarılana göre, Türkiye’de bu konuda önümüzdeki günlerde somut adımlar atılacak. Sistem hakkında konuşan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin bu sisteme geçmesinin şart olduğunu, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını söyledi.

Elektronik seçim sistemine geçilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Bunun için de parlamentoda grubu bulunan siyasi parti temsilcileriyle görüşme yapılması planlanıyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Yener, yasal düzenlemenin yapılması halinde elektronik seçim sistemine geçilebileceği görüşünde.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİR

Yener’e göre, elektronik seçim sisteminde Estonya iyi bir noktada. Estonya ile birlikte sistemi kullanan bazı ülkelerde inceleme yapılması da gündemde.

Yener, mühendislerle birlikte teknik altyapıya bakıldıktan sonra bir rota çizileceğini ifade ederek, seçimlerin e-Devlet üzerinden de olabileceğini vurguladı.

İLK ETAPTA YURT DIŞINDAKİ SEÇMEN ÜZERİNDEN DENENEBİLİR

Elektronik seçim sisteminin nasıl uygulanabileceğine dair de bilgi veren Yener, pilot bölge seçilebileceğine işaret etti, ilk planda yurt dışı seçmenin bu sistemde oy kullanması seçeneğinin değerlendirilebileceğini söyledi.

Elektronik oylama sistemine geçilmesi halinde Türkiye büyük bir maddi külfetten kurtulacak. Ayrıca seçmenler için yeni sistem büyük bir kolaylık olacak.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar