Bizi Takip Edin

Türkiye

ASELSAN Malatya’ya baskı devre kart üretim tesisi kuruyor

Yayınlandı

Tarih

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu’nu ziyaret eden Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ASELSAN’ın Malatya’ya baskı devre kart üretim tesis ve bilişim sektörüyle ilgili yatırım yapacağını söyledi

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, beraberinde TUSAŞ, SSTEK, ASELSAN ve HAVELSAN’ın yetkilileri ile Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.

MTSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ve MTSO Yönetim Kurulu Üyeleri ile görüşen Demir, ASELSAN’ın Malatya’ya baskı devre kart üretim tesis ve bilişim sektörüyle ilgili yatırım yapacağını söyledi.

‘ASELSAN’ın Malatya’ya yatırım kararı memnuniyet verici’

ASELSAN’ın Malatya’ya yatırım kararının memnuniyet verici olduğunu belirten Başkan Sadıkoğlu, “Malatya’mızın da aralarında yer aldığı 11 ilimiz büyük bir deprem felaketi yaşadı. Depremin üzerinden 92 gün geçti. On binlerce insanımız hayatını kaybetti. Yüzbinlerce esnafımız, tüccarımız ve sanayicimiz derinden etkilendi. Ekonomimiz büyük yara aldı. Böylesine bir dönemde ASELSAN’ın sanayimize yapacağı yatırım kararı bizleri heyecanlandırmış, motive etmiştir.

Malatya’mız öteden beri üreten, istihdam sağlayan ve ülke ekonomisine büyük katkıları olan, katma değerli bir şehirdir. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası olarak en önemsediğimiz konulardan biri de savunma sanayi alanında üretim yapan üye sayımızın artmasıdır. Bizler bu alanda gayret gösterirken ASELSAN’ın Malatya’mıza baskı devre kart üretim tesisi ve bilişim sektörüyle ilgili yatırımlar planlıyor olması bizi ziyadesiyle memnun etmişti. Başta kayısı olmak üzere, sanayi ürünlerinin ihracatı ile ülke ekonomisine değer katan şehrimizin, savunma sanayisinde de ülkemizin bu alandaki hedeflerine önemli ölçüde katkı sunacağından hiç şüpheniz olmasın.

Savunma sanayisinin Anadolu şehirlerine yayılması önemli bir strateji. Bunun da deprem bölgesinden başlıyor olması daha değerli. Ülkemizin savunma sanayisinde gösterdiği gelişimi takdirle karşılıyoruz. Bu gelişime bugünden sonra en büyük katkıyı Malatya’nın vereceğini bilmenizi isterim” dedi.

‘İstihdamı öncelikle Malatya’dan yapacağız’

Savuma Sanayi Başkanlığı’na bağlı şirketlerin deprem illerinde farklı yatırımlar yapacağını belirten Demir, Malatya’da baskı devre kart üretim tesis ve bilişim sektörüyle ilgili yatırımlar planlıyoruz. Bu yatırım sürecinde Malatya Ticaret ve Sanayi Odası en önemli paydaşımız olacaktır. Yatırımların hemen bitişiğinde çalışanlar için yerleşim yeleri inşa edileceğiz. Bir kere istihdamı öncelikle Malatya’dan yapacağız. Üniversitelerimizle paydaş olacağız. Sanayicimizin bizlere katılım sağlamasının önünü açacağız” diye konuştu.

Ziyarette MTSO Meclis Başkanı Hakan Er, MTSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri ile TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan, SSTEK Genel Müdürü Ahmet Çağrı Özer, ASELSAN Genel Müdürü Yardımcısı Mustafa Yaman, HAVELSAN Genel Müdür Yardımcısı Semih Demirtoka, Genel Koordinatör Cemalettin Haşimi ve Sanayileşme Daire Başkanı İrfan Özsert de yer aldı.

ASELSAN MALATYA’YA 1 MİLYAR TL’LİK TEKNOLOJİ YATIRIMI

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın deprem bölgesi 11 ilde ekonomiyi geliştirme ve istihdamı arttırma hedefiyle başlattığı iskan ve istihdam projesi çerçevesinde Malatya’da da ASELSAN öncülüğünde 1 milyar TL’lik çok katmanlı baskılı devre üretim tesisi kurulacak. Malatya’ya gelen Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 1. Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü’nde Vali Hulusi Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile AK Parti Malatya Milletvekilleri Bülent Tüfenkci ve Öznur Çalık ile birlikte Malatya’ya yapılacak yatırım hakkında bilgiler verdi. Demir, Kahramanmaraş merkezli yaşanan asrın felaketi sonrasında daha güçlü ayağa kalkmak için bölgede kalıcı konutların

Savunma Sanayii olarak ilk andan itibaren deprem bölgesinde sahada olduklarını ve acil ihtiyaçları ulaştırdıklarını söyleyen Demir, büyük savunma sanayi şirketlerinin de ellerini taşın altına koyarak belirli teknolojik yatırımları yapmalarını ön gördüklerini söyledi. Bu çerçevede Malatya’da da elektronik sektörünün çok önemli bir bileşeni olan çok katmanlı baskılı devre üretim tesisini gündeme getirdiklerini söyleyen Demir, burada da en büyük yetkinliğin ASELSAN şirketinde olduğunu belirtti. Demir, “Bir, iki özel şirketimizin de daha alt kademelerdeki teknolojileri içeren ürünleri var ama yine ülkemizin bu ürünün tedariki konusunda hem yerli üretimimizdeki boşluğun doldurulması hem de bu teknolojinin ilerleyen aşamalarında da bu yetkinliği Malatya’mızda oluşturmak üzere bir proje planı yaptık.

ASELSAN şirketimiz öncülüğünde devam etmesini istediğimiz bu projede, ASELSAN’dan arkadaşlarımız daha önce gelip belirli tespitler yaptılar. Şu anda yatırım ve proje planımız belirli bir olgunluktadır. Daha da genişleme imkanı olan bir alandayız” dedi. İlk etapta projeye 1 milyar TL’lik bir yatırımla başlayacakların altını çizen Demir, “Yatırımın bir parasal miktarından daha çok bu yatırım getireceği katma değer, ülkemize oluşturacağı hem millilik hem yerlilik anlamında oluşturacağı katkı ve ihracat alanında oluşturacağımız katkı önemli. Ondan da önemlisi böylesi stratejik bir alanda ülkemizin bağımlılığını bitirecek yerlileşme hamlemize büyük katkıda bulunacak. İleri adımlarda bu teknolojiyi daha da ileri götürmek için atacağımız adımlarda da Malatya öncülük etmiş olacak” diye konuştu.

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Bakan Yerlikaya aranan 3 bin 97 kişinin yakalandığını açıkladı

Yayınlandı

Tarih

Editör

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının eş zamanlı operasyonları sonucu 1190’ı hükümlü 1907’si yakalama emri ile aranan toplam 3 bin 97 kişinin yakalandığını bildirdi.Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde düzenlenen aranan şahıslar uygulamasına ilişkin bilgi verdi.

Yerlikaya, paylaşımında şunları kaydetti:

“Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sorumluluk bölgelerinde eş zamanlı olarak yapılan aranan şahıslar uygulamasında 8 bin 780 ekip, 30 bin 986 personelimiz görev aldı. Uygulama sonucunda; 1190’ı hükümlü 1907’si yakalama emri ile aranmakta olan toplam 3 bin 97 şahıs yakalandı. Ayrıca 7’si çocuk 16 kayıp bulundu. Operasyona katılan, ülkemizin huzur ve güvenliğinin teminatı kahramanlarımızı tebrik ediyorum.”

Okumaya Devam Et

Türkiye

AnadoluJet, İzmir-Bakü uçuşlarına başladı

Yayınlandı

Tarih

Editör

Türk Hava Yolları’nın (THY) markası AnadoluJet, Anadolu’yu dünyaya bağlama hedefleri doğrultusunda İzmir’den Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye sefer başlattı.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, 16 Haziran itibarıyla İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı arasında karşılıklı gerçekleşecek uçuşlar, haftanın 3 günü icra edilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen THY Genel Müdür (Ticari) Yardımcısı Kerem Sarp, kardeş ülke Azerbaycan’la olan bağları yeni uçuş noktasıyla daha da güçlendirmekten duyduğu memnuniyete dile getirerek “Bir millet iki devlet olarak gördüğümüz kardeş halkları, başkent Bakü’ye İstanbul ve Ankara’dan sonra İzmir üzerinden bağlayarak, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ticari ve kültürel dostluğun da pekişmesine imkan sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakü’nün çamur volkanları turistlerin ve araştırmacıların ilgisini çekiyor

Kafkasya’nın en önemli kültür ve ticaret merkezi olma özelliği ile ön plana çıkan Bakü’de, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Dünya Mirası Listesi’ne giren “Şirvanşahlar Sarayı”, “Kız Kalesi” ve tunç devrine ait silah ve süs eşyaları bulunduran “Kobustan Şehir Parkı” ziyaretçi akınına uğruyor.

Şifa kaynağı olduğu düşünülen çamur volkanları ise turistlerin ve araştırmacıların ilgisini çekiyor. Başkent Bakü, AnadoluJet misafirperverliğiyle keşfedilmeyi bekliyor.

AnadoluJetI’in İzmir-Bakü uçuşlarına ilişkin ayrıntılı bilgiye “anadolujet.com” internet adresinden ve “0850 333 2 538” numaralı çağrı merkezinden ulaşabiliyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Pençe-Kilit bölgesinde çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi

Yayınlandı

Tarih

Editör

Irak’ın kuzeyinde devam eden Pençe-Kilit Operasyonu ile Hakurk bölgelerinde teröristlerce kullanılan mağarada çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Pençe-Kilit Operasyonu ve Hakurk bölgelerindeki arama-tarama sırasında 1 Dragunov keskin nişancı tüfeği, 1 AKS-102 piyade tüfeği ve 50 mühimmatı,1 Zagros keskin nişancı tüfeği, 7 el bombası, 1 AT-4 tanksavar silahı lançeri, 5 şarjör, 150 mermi, 1 lazer işaretleyici, 2 gece görüş cihazı, 3 kamera, 1 termal şemsiye, 4 sırt çantası, muhtelif yaşam malzemesi bulundu.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar