Bizi Takip Edin

Siyaset

Azerbaycan’daki Türk vatandaşları için sandıklar hazır

Yayınlandı

Tarih

Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Türkiye’deki cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri için Azerbaycan’daki Türk vatandaşlarının en uygun koşullarda oylarını kullanmalarını sağlamak adına tüm gerekli hazırlıkları tamamladıklarını söyledi.


Cahit Bağcı, Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri için 5 Mayıs’ta Azerbaycan’da kurulacak sandıklarla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Yurt dışında oy verme işleminin başladığını hatırlatan Bağcı, yurt dışındaki Türk vatandaşlarının bulundukları ülkelerde oylarını kullanarak Türkiye’nin siyasi hayata katılımlarına önem verdiklerini belirtti.

Bağcı, ilgili kanunlarda yapılan değişikliklerle yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının Türkiye’de yapılan cumhurbaşkanı, milletvekili genel seçimi ve halk oylamasının hukuksal altyapısının oluşturulduğunu hatırlatarak, “Bu çerçevede yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için 6. kez yurt dışında oy kullanacak. Vatandaşlarımızın seçimlere olan ilgisinin her seçimde istikrarlı şekilde artması ise demokrasimiz açısından, ülkemiz açısından memnuniyet vericidir.” dedi.

Yurt dışında yapılan daha önceki seçimlerde katılım oranının artan çizgide devam ettiğini dile getiren Bağcı, “Bu oranın Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde daha da artacağına inanıyoruz.” ifadesini kullandı.

Bağcı, Yüksek Seçim Kurulunun aldığı karar çerçevesinde seçimlerde 73 ülkede ve 151 temsilcilikte sandık kurulduğunu belirterek, “Bu çerçevede Bakü’de 9, Gence’de 3, Nahçıvan’da 3 olmak üzere toplam, Azerbaycan’da 15 adet sandık kurulacaktır.” şeklinde konuştu.

Eski kimlik sahibi Türk vatandaşlarının konsolosluğa başvurdukları takdirde kendilerine TC kimlik numaralı nüfus kayıt örneği verileceği bilgisini paylaşan Bağcı, şöyle devam etti:

“Tüm temsilciliklerimizde vatandaşlarımızın güven ve huzur içerisinde mümkün olabilecek en uygun koşullarda oylarını kullanmalarını temin için tüm gerekli hazırlıklarımızı tamamladık. Vatandaşlarımızın oylarını kullanmalarını önemsiyoruz. Bu çerçevede vatandaşlarımızı oy kullanmaya davet ediyoruz.”

Oy verme işleminin 5, 6 ve 7 Mayıs’ta yapılacağı Azerbaycan’da, Bakü Büyükelçiliğinde 7 bin 417, Gence Başkonsolosluğunda 2 bin 277, Nahçıvan Başkonsolosluğunda 1349 olmak üzere toplam 11 bin 43 kayıtlı seçmen bulunuyor.

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Akşener’den CHP itirafı: Hayatımın en büyük pişmanlığı

Yayınlandı

Tarih

Editör

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında 6’lı masayı resmen dağıttı. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” dedi.

Partisinin olağan kurultayında açıklama yapan İyi Parti Genel Başkanı Akşener, CHP’ye ilişkin çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Numan Kurtulmuş, Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti

Yayınlandı

Tarih

Editör


TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüz yılı olması için gayretle mücadele edeceğiz.” dedi.

Kurtulmuş, bir dizi ziyaret için geldiği Konya’da, tarihi Alaaddin Camisi avlusunda Selçuklu Sultanları Türbesi Nöbet Değişimi Töreni’ne katıldı.

Daha sonra Mevlana Müzesi’ni ziyaret eden Kurtulmuş, Hazreti Mevlana’nın sandukası başında dua etti, müzedeki vatandaşlarla sohbet etti.

Kurtulmuş, burada yaptığı açıklamada, Konya’da Anadolu irfanının önemli temsilcileri Hazreti Mevlana ile Şemsi Tebrizi’nin Anadolu’nun manevi mayasını yoğuran büyük zatlar olduğunu söyledi.

Alaaddin Tepesi’ndeki Sultanlar Türbesi’nde, bin yıldır bu yurdu millete vatan kılan Selçuklu sultanlarının kabirlerini ziyaret ettiklerini anımsatan Kurtulmuş, şunları belirtti:

“Anadolu’da illerimizde yapacağımız programların başlangıcını Konya’dan yapmış olduk. Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüzyılı olması için gayretle mücadele edeceğiz. Bu vesileyle hem bizim millet geleneğimizin, devlet geleneğimizin önemli temsilcilerini saygıyla anıyoruz. Hem de Anadolu’nun mayasını, irfan hamuruyla yoğuran büyüklerimizi saygıyla, şükranla yad ediyoruz.”

Kurtulmuş, daha sonra Şemsi Tebrizi Türbesi’ni ziyaret etti.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Türkiye elektronik seçime hazırlanıyor

Yayınlandı

Tarih

Editör

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin elektronik seçime geçmesinin şart olduğunu söyledi. Yener, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını açıkladı.


Elektronik seçim sistemi, ABD, İsviçre, Estonya, Brezilya gibi birçok ülkede kullanılıyor.

TRT Haber’den aktarılana göre, Türkiye’de bu konuda önümüzdeki günlerde somut adımlar atılacak. Sistem hakkında konuşan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin bu sisteme geçmesinin şart olduğunu, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını söyledi.

Elektronik seçim sistemine geçilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Bunun için de parlamentoda grubu bulunan siyasi parti temsilcileriyle görüşme yapılması planlanıyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Yener, yasal düzenlemenin yapılması halinde elektronik seçim sistemine geçilebileceği görüşünde.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİR

Yener’e göre, elektronik seçim sisteminde Estonya iyi bir noktada. Estonya ile birlikte sistemi kullanan bazı ülkelerde inceleme yapılması da gündemde.

Yener, mühendislerle birlikte teknik altyapıya bakıldıktan sonra bir rota çizileceğini ifade ederek, seçimlerin e-Devlet üzerinden de olabileceğini vurguladı.

İLK ETAPTA YURT DIŞINDAKİ SEÇMEN ÜZERİNDEN DENENEBİLİR

Elektronik seçim sisteminin nasıl uygulanabileceğine dair de bilgi veren Yener, pilot bölge seçilebileceğine işaret etti, ilk planda yurt dışı seçmenin bu sistemde oy kullanması seçeneğinin değerlendirilebileceğini söyledi.

Elektronik oylama sistemine geçilmesi halinde Türkiye büyük bir maddi külfetten kurtulacak. Ayrıca seçmenler için yeni sistem büyük bir kolaylık olacak.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar