Bizi Takip Edin

Güncel

Bakan Nebati: ”Gazamız mübarek olsun”

Yayınlandı

Tarih

Yarın gerçekleştirilecek seçime ilişkin konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, ’28 Mayıs akşamı hep beraber zaferi kutlayacağız. Zaferimiz, gazamız mübarek olsun. Hayırlı, uğurlu olsun inşallah.” dedi.

Mersin’de Cumhur İttifakı üyeleri, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘Hasbihal Toplantısı’nda bir araya geldi. Binlerce kişinin katıldığı programda, birlik ve beraberlik mesajları verildi. Yunus Emre Kültür Merkezi bahçesinde yapılan toplantıya; Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, AK Parti Mersin İl Başkanı Adem Aldemir, MHP Toroslar İlçe Başkanı Hüsnü Doğan, ilçe başkanları, milletvekilleri, teşkilat yöneticileri, belediye meclis üyeleri, sandık görevlileri, mahalle ve okul sorumluları ile vatandaşlar katıldı.

“BİZİM DAVAMIZ, ÜLKÜSÜ MİLLET OLANLARIN DESTANIDIR”

Programda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Bizim davamız, ülküsü millet olanların destanıdır. Bizim davamız, kızıl elma sevdasıdır. Bizim milletimiz, mazluma dost eli uzatan, hak, hukuk ve adaleti gözeten, insaf ve merhameti pusulası yapan ama düşmana dünyayı dar eden çok özel bir karaktere sahiptir. Bizlere düşen, gönülleri fethetmektir. Bu vatana aşkla hizmet etmektir. Bizim yüreğimiz, bu millete hizmet adına bu milletin adını tarihe nakşetmek adına ezelden ebede yangın yeridir. Yüreğimizin yangını daim olsun inşallah” diye konuştu.

“YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

Mersin’de müjdelerle geçen bir kampanya süreci gerçekleştirdiklerini kaydeden Bakan Nebati, “Bakın sadece Cumhurbaşkanımız değil, Mersin’de geldiğimiz günden beri yatırım üzerine yatırım, temel atma üzerine temel atma ve müjdelerle geçen bir kampanya. Bizim sosyal medyadaki sunumlarımızda ve mitinglerde yaptığımız konuşmalara bakın. Bunların mitinglerde ve sosyal medyadaki konuşmalarına bakın. Farkı görürsünüz” ifadelerini kullandı.

“Biz hizmet ehliyiz” diyen Bakan Nebati, Millet İttifakı’na seslenerek, “Biz yolumuza devam edeceğiz. Bizi hiç kimse durduramadı. Sen mi durduracaksın? Bu millete ve bu bayrağa hiç kimse yan gözle bakamaz ve baktırmayacağız. Hizmet ettik, etmeye devam edeceğiz. Ve yolumuz, 5 yıl boyunca Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, Allah’ın izniyle hizmet kervanını daha da güçlendirerek devam edecek” şeklinde konuştu.

“28 MAYIS’I AKŞAMI HEP BERABER ZAFERİ KUTLAYACAĞIZ”

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz da Cumhur İttifakı’na, Cumhur İttifakı’nın kazanımlarına ve yüksek hedeflerine inandıklarını kaydederek, tüm hemşehrilerine bu coşkuya ortak oldukları için teşekkür etti. Yılmaz, “Türkiye Yüzyılı’nın eşiğinde, bu tarihi günlerde bu görevi almaktan ve burada bulunmaktan gurur duyuyoruz hep beraber. Allah hepinizden razı olsun. Cumhur İttifakı’nın mimarları Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı ve Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’yi saygıyla selamlıyorum. İki hafta önce 14 Mayıs’ta burada bulunan herkes, kendine verilen görevi disiplin içerisinde, hakkıyla yerine getirdi. Bunun tekrarını yaşayacağız. Ama eminim ki daha güzelini yapacağız inşallah. 28 Mayıs akşamı hep beraber zaferi kutlayacağız. Zaferimiz, gazamız mübarek olsun. Hayırlı, uğurlu olsun inşallah” dedi.

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Pençe-Kilit operasyonu bölgesinde 2 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi

Yayınlandı

Tarih

Editör

Milli Savunma Bakanlığı, Pençe-Kilit operasyonu bölgesinde tespit edilen 2 PKK’lı teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Irak’ın kuzeyindeki teröristlere yönelik operasyonlar etkin ve kararlı şekilde devam ediyor.Bu kapsamda Pençe-Kilit operasyonu bölgesinde tespit edilen 2 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.

Okumaya Devam Et

Güncel

Naci Görür’den İstanbul’daki 5 ilçe için deprem uyarısı

Yayınlandı

Tarih

Editör

Prof. Dr. Naci Görür, “Büyükçekmece, Küçükçekmece, Esenyurt, Tarihi Yarımada Fatih ve Zeytinburnu’nda zemin, göreceli olarak iyi durumda değil” dedi.stanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen “6306 Sayılı Yasa Kapsamında İlan Edilen Alan ve Yapılara Yönelik Veri Toplama, Etki Analizi, Değerlendirme Çalışmasına” ait veriler açıklandı.

Buna göre, olası bir depremde İstanbul’da hasar görmesi beklenen tahmini bina sayısı 207 bin olarak belirtildi. Verilere göre, binaların yüzde 30’u 1980 öncesi, yüzde 40’ı 1980-2000 arası, yüzde 30’u 2000 sonrası inşa edildi. Hasar görmesi beklenen her 3 binadan biri ise 2000 sonrası yapıldı. Hasar görmesi beklenen 207 bin binanın yüzde 95’ini oluşturan 196 bin 227 bina ise Avrupa yakasında tespit edildi. İBB’nin, İTÜ ile yaptığı çalışmada, riskli binaların en yoğun olduğu 3 ilçe ise Esenyurt, Büyükçekmece ve Küçükçekmece olarak açıklandı.

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, verileri değerlendirdi.  

Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’da 1 milyon 50 bin binanın yüzde 10’unun çok ağır hasar alacağını belirterek, “Benim o çalışmanın ayrıntılarından bir haberim yok. Muhtemelen de doğrudur.. Yalnız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı araştırmalara istinaden tüm İstanbul’da, Anadolu ve Avrupa yakasında depremde çok ağır hasar alacağı düşünülen bina sayısının 90 binin üzerinde olduğunu zaten biliyoruz. Bütün İstanbul’da da, 1 milyon 150 bine yakın binanın varlığını biliyoruz. Demektir ki, bu aşağı yukarı işte yüzde 10’u, çok ağır hasar alacak. Diğer hasarları saymıyorum yani çok ağır yıkılmayla doğrudan doğruya göçükle burun buruna kalacak bina sayısını 90 bin diye düşünüyorum. Tabii ki hafif hasar, orta hasar alacak bina sayısı da daha da fazla olacaktır” dedi. 

‘DEPREM DİRENÇLİ HALE GETİRMEK İÇİN GEREKLİ ÇALIŞMALAR BAŞLATILMALI’

“Bu doğru bir teşhistir. Avrupa Yakası zemin itibariyle, jeolojik formasyonlar itibariyle deprem kaynağı ile olan ilişkisine göre Asya yakasından daha fazla zarar göreceği de bir gerçekti” diyen Görür, şöyle devam etti:

“Bu da bize gösteriyor ki İstanbul’u bir an önce deprem dirençli hale getirmek için çalışmaların başlanması, yürütülmesi gerekir. İBB’nin bu çalışmasına katılıyorum. İstanbul’da deprem gözetildiği zaman en fazla dikkat edilecek, özen gösterilecek ilçeler arasında Büyükçekmece, Küçükçekmece, Esenyurt ve bu tarihi yarımada Fatih o yöreler Zeytinburnu var. Şimdi burada tabii önemli olan buraların deprem dirençli hale getirmek için gerekli çalışmaların ve hemhal bir an önce başlatılması gerekir.

Neden bu bölgeler daha fazla hasar alır? Çünkü bu bölgede demin dediğim gibi zemin, çok göreceli olarak iyi durumda değil. Keza bu bölgede zeminden dolayı diyelim kayma, göçme, sıvılaşma depremin büyük etkisini arttırma olayları yaygın olabilir. Bu bölgelerde, onun için böyle zeminlerde depremin bir anlamda zararını arttıran birimlerin olduğu yerde tabii ki depremin şiddeti de fazlalaşıyor. Depremin şiddeti fazla olunca yıkım fazlalaşıyor.”

‘ESENYURT BELEDİYESİ’NE TAVSİYEDE BULUNDUM’

Esenyurt Belediyesi ile çalışmalara başladıklarını ifade eden Prof. Dr. Naci Görür, “Esenyurt dediniz, mesela Esenyurt Belediyesi Başkanı, Esenyurt’un depreme hazırlama noktasında yani bizden yardım almayı istiyor. Ben de yani elimden geldiğince bütün belediyelere, ilçe belediyelerine olduğu gibi bu belediyeye de bildiğim kadarıyla depreme nasıl hazırlanacağı konusunda tavsiyelerde bulundum. Toplantılar da hatta zaman zaman yapıyorum. İşte, bugünkü toplantı da yine bu düşünce içerisinde oldu. Ciddi çalışmaların yapılıp insanlarımızın depremden zarar görmemesi için uygulamalara geçilmesi, araziye inilmesi, çalışmaların yapılması gerekli” dedi.

‘550’NİN ÜZERİNDE AKTİF DEPREM VAR’

Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye genelinde bulunan aktif faylarla ilgili uyarıda bulunarak şöyle devam etti:

“Türkiye çok büyük oranda canlı yani aktif depremlerle kesilmiş durumda. Yani bizim ülkemiz, aşağı yukarı 550’nin üzerinde aktif deprem var.  Türkiye’nin her yerinde depremler, aktif depremler mevcut. Kimi bölgelerde bu depremler daha yoğun deprem üretme kapasitesi daha fazla. Daha büyük depremler üretebiliyor. Kimi yerlerde deprem üreten fayların boyutu, sayısı daha az, yoğunluğu daha az olabiliyor.

Sözgelimi, Orta Anadolu’da çok fazla depremle karşı karşıya kalmayabiliyorsunuz. Ama Doğu Anadolu’da, depremi çok fazla hissedebiliyorsunuz. Güneydoğu’da hissedebiliyorsunuz Ege Bölgesi’nde daha fazla deprem aktivitesinin fazla olduğunu görüyorsunuz. Ama Kuzey Karadeniz Bölgesi’nde depremler daha az. Bu aktif fayların dağılımına bağlı.  Şimdi bir yerde aktif fay varsa muhakkak orada depremler olacaktır. Depremlere karşı hazır olmak için o fayların olduğu yöreleri, kentleri, o fayların özelliklerini göz önüne alarak Deprem dirençli hale getirecek çalışmaları yapmak lazım.”

Okumaya Devam Et

Dünya

Fahiş hırslar ve kişisel çıkarlar, ülke ve halka yönelik ihanete yol açtı

Yayınlandı

Tarih

Editör

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Karşılaştığımız ihanettir. Fahiş hırslar ve kişisel çıkarlar, ülke ve halka yönelik ihanete yol açtı.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner’in eylemini “silahlı isyan” olarak nitelendirdi. Putin, “Rusya’yı tekrar bölmeye izin vermeyeceğiz. Halkımızı koruyacağız.” ifadelerini kullandı. Ayrıca Putin, silahlı isyan girişiminde bulunanların kaçınılmaz olarak cezalandırılacağını belirtti.

Putin, Wagner krizini toplumu bölme girişimi ve halkın sırtından vurulması olarak nitelendirdi.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar