Bizi Takip Edin

Güncel

Başkan Erdoğan asgari ücrete yüzde 50 zammı onayladı

Yayınlandı

Tarih

Asgari ücret zammı müjdesi akşam saatlerinde geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 50 asgari ücret zammını onayladı. Yeni asgari ücret 12.500 TL. 7 milyon Asgari ücretli çalışan maaş zammı ile bayram havası yaşıyor.

Son dakika asgari ücret zammı haberi…

7 milyon Asgari ücretli çalışanın heyecanla beklediği zam haberi akşam saatlerinde geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücrete ara zammı onayladı.

Milyonları sevinçten havalara uçuran haberi ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin duyurdu. Asgari ücrete %50 oranında zam geldi yeni asgari ücret 12.500 TL oluyor. Asgari ücret zammında rekor geleneği de bozulmadı. Yaklaşık 7 milyon çalışanın maaşlarına yapılacak olan asgari ücret artışı belli olurken tarihte netleşti. Peki, asgari ücrete ara zam ne zaman geliyor? Zamlı asgari ücret ne zaman ödenecek?

Türkiye’de hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısı aralıksız devam ederken yaklaşan genel seçimler öncesinde Asgari ücretli milyonlarca çalışan da zam beklentisi içine girmişti. Seçim öncesi asgari ücrete zam var mı yok mu asgari ücrete ara zam ne zaman gelecek gibi soruların yanıtı milyonlarca vatandaş tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyordu. Özellikle bugün iş kamu işçilerinin zamlarının netleşmesi ile birlikte asgari ücretle çalışanlar da umutlandı. Ve nihayet beklenen müjdeli haber duyuruldu. Asgari ücret ara zammı belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan son dakika açıklaması ile yeni asgari ücreti duyurdu.

YENİ ASGARİ ÜCRET 12.500 TL OLUYOR

14 Mayıs’ta yapılacak olan Genel seçimlere sadece 4 gün kala peş peşe müjdeli haberler gelmeye devam ediyor. Seçim öncesi ilk müjde emekliye gelmişti. En düşük emekli maaşına zam yapılmış ve 5500 TL’den 7.500 TL’ye yükselmişti. Bugün de 700.000 kamu işçisinin toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tamamlandı ve yeni zamlı Maaşlar belli oldu. 700 binden fazla kamu işçisine verilen taban maaş 15.000 TL’ye yükselirken zam oranı ise ilk 6 ay için refah Payı ile birlikte %45 oldu. Şimdi de gözler asgari ücret zammına çevrildi.

Asgari ücret zammı ve emekli maaş zammı zaten uzun süreden beri gündemden düşmüyordu. Bugün de asgari ücretli için yeni bir açıklama var. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Dün Gece saatlerinde katıldığı bir canlı yayında Temmuz ayında asgari ücreti 500 dolar seviyesine çıkarmayı planladıklarını söylemişti. Ancak bugün Ankara kulislerinden gelen bilgiye göre asgari ücret için planlanan zam %50 oranında oldu. Yani asgari ücrete rekor zam konusunda gelenek bozulmuyor.

EMEKLİ MAAŞLARI 10.000 TL’YE YÜKSELECEK

Asgari ücrete ara zam konusu ile birlikte emekliye ara zam konusu da gündemde nokta özellikle 7500 TL üstü maaş alan emekliler uzun süreden beri hükümetten gelecek bir haberi bekliyordu. Ve nihayet o beklenen haberde geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde emekliye ara zam konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın çalışmalarına başladığını duyurmuştu. Buna göre 7.500 TL üstü maaş alan emeklinin maaşı 10.000 TL’ye tamamlanacak. Seçimin hemen ardından Bu konuda da resmi açıklamanın yapılması bekleniyor.

Aynı şekilde memura ara zam konusunda da çalışmalar devam ediyor. Memurlar genel seçimler öncesinde zam bekliyordu fakat 3600 ek gösterge müjdesi geldi. 3600 ek gösterge kapsamının genişlediği ve tüm memurları kapsayacağı duyuruldu. Ayrıca Temmuz ayında memur ve memur emeklisi maaşlarına da en az %30 oranında zam bekleniyor.

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Pençe-Kilit operasyonu bölgesinde 2 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi

Yayınlandı

Tarih

Editör

Milli Savunma Bakanlığı, Pençe-Kilit operasyonu bölgesinde tespit edilen 2 PKK’lı teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Irak’ın kuzeyindeki teröristlere yönelik operasyonlar etkin ve kararlı şekilde devam ediyor.Bu kapsamda Pençe-Kilit operasyonu bölgesinde tespit edilen 2 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.

Okumaya Devam Et

Güncel

Naci Görür’den İstanbul’daki 5 ilçe için deprem uyarısı

Yayınlandı

Tarih

Editör

Prof. Dr. Naci Görür, “Büyükçekmece, Küçükçekmece, Esenyurt, Tarihi Yarımada Fatih ve Zeytinburnu’nda zemin, göreceli olarak iyi durumda değil” dedi.stanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen “6306 Sayılı Yasa Kapsamında İlan Edilen Alan ve Yapılara Yönelik Veri Toplama, Etki Analizi, Değerlendirme Çalışmasına” ait veriler açıklandı.

Buna göre, olası bir depremde İstanbul’da hasar görmesi beklenen tahmini bina sayısı 207 bin olarak belirtildi. Verilere göre, binaların yüzde 30’u 1980 öncesi, yüzde 40’ı 1980-2000 arası, yüzde 30’u 2000 sonrası inşa edildi. Hasar görmesi beklenen her 3 binadan biri ise 2000 sonrası yapıldı. Hasar görmesi beklenen 207 bin binanın yüzde 95’ini oluşturan 196 bin 227 bina ise Avrupa yakasında tespit edildi. İBB’nin, İTÜ ile yaptığı çalışmada, riskli binaların en yoğun olduğu 3 ilçe ise Esenyurt, Büyükçekmece ve Küçükçekmece olarak açıklandı.

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, verileri değerlendirdi.  

Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’da 1 milyon 50 bin binanın yüzde 10’unun çok ağır hasar alacağını belirterek, “Benim o çalışmanın ayrıntılarından bir haberim yok. Muhtemelen de doğrudur.. Yalnız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı araştırmalara istinaden tüm İstanbul’da, Anadolu ve Avrupa yakasında depremde çok ağır hasar alacağı düşünülen bina sayısının 90 binin üzerinde olduğunu zaten biliyoruz. Bütün İstanbul’da da, 1 milyon 150 bine yakın binanın varlığını biliyoruz. Demektir ki, bu aşağı yukarı işte yüzde 10’u, çok ağır hasar alacak. Diğer hasarları saymıyorum yani çok ağır yıkılmayla doğrudan doğruya göçükle burun buruna kalacak bina sayısını 90 bin diye düşünüyorum. Tabii ki hafif hasar, orta hasar alacak bina sayısı da daha da fazla olacaktır” dedi. 

‘DEPREM DİRENÇLİ HALE GETİRMEK İÇİN GEREKLİ ÇALIŞMALAR BAŞLATILMALI’

“Bu doğru bir teşhistir. Avrupa Yakası zemin itibariyle, jeolojik formasyonlar itibariyle deprem kaynağı ile olan ilişkisine göre Asya yakasından daha fazla zarar göreceği de bir gerçekti” diyen Görür, şöyle devam etti:

“Bu da bize gösteriyor ki İstanbul’u bir an önce deprem dirençli hale getirmek için çalışmaların başlanması, yürütülmesi gerekir. İBB’nin bu çalışmasına katılıyorum. İstanbul’da deprem gözetildiği zaman en fazla dikkat edilecek, özen gösterilecek ilçeler arasında Büyükçekmece, Küçükçekmece, Esenyurt ve bu tarihi yarımada Fatih o yöreler Zeytinburnu var. Şimdi burada tabii önemli olan buraların deprem dirençli hale getirmek için gerekli çalışmaların ve hemhal bir an önce başlatılması gerekir.

Neden bu bölgeler daha fazla hasar alır? Çünkü bu bölgede demin dediğim gibi zemin, çok göreceli olarak iyi durumda değil. Keza bu bölgede zeminden dolayı diyelim kayma, göçme, sıvılaşma depremin büyük etkisini arttırma olayları yaygın olabilir. Bu bölgelerde, onun için böyle zeminlerde depremin bir anlamda zararını arttıran birimlerin olduğu yerde tabii ki depremin şiddeti de fazlalaşıyor. Depremin şiddeti fazla olunca yıkım fazlalaşıyor.”

‘ESENYURT BELEDİYESİ’NE TAVSİYEDE BULUNDUM’

Esenyurt Belediyesi ile çalışmalara başladıklarını ifade eden Prof. Dr. Naci Görür, “Esenyurt dediniz, mesela Esenyurt Belediyesi Başkanı, Esenyurt’un depreme hazırlama noktasında yani bizden yardım almayı istiyor. Ben de yani elimden geldiğince bütün belediyelere, ilçe belediyelerine olduğu gibi bu belediyeye de bildiğim kadarıyla depreme nasıl hazırlanacağı konusunda tavsiyelerde bulundum. Toplantılar da hatta zaman zaman yapıyorum. İşte, bugünkü toplantı da yine bu düşünce içerisinde oldu. Ciddi çalışmaların yapılıp insanlarımızın depremden zarar görmemesi için uygulamalara geçilmesi, araziye inilmesi, çalışmaların yapılması gerekli” dedi.

‘550’NİN ÜZERİNDE AKTİF DEPREM VAR’

Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye genelinde bulunan aktif faylarla ilgili uyarıda bulunarak şöyle devam etti:

“Türkiye çok büyük oranda canlı yani aktif depremlerle kesilmiş durumda. Yani bizim ülkemiz, aşağı yukarı 550’nin üzerinde aktif deprem var.  Türkiye’nin her yerinde depremler, aktif depremler mevcut. Kimi bölgelerde bu depremler daha yoğun deprem üretme kapasitesi daha fazla. Daha büyük depremler üretebiliyor. Kimi yerlerde deprem üreten fayların boyutu, sayısı daha az, yoğunluğu daha az olabiliyor.

Sözgelimi, Orta Anadolu’da çok fazla depremle karşı karşıya kalmayabiliyorsunuz. Ama Doğu Anadolu’da, depremi çok fazla hissedebiliyorsunuz. Güneydoğu’da hissedebiliyorsunuz Ege Bölgesi’nde daha fazla deprem aktivitesinin fazla olduğunu görüyorsunuz. Ama Kuzey Karadeniz Bölgesi’nde depremler daha az. Bu aktif fayların dağılımına bağlı.  Şimdi bir yerde aktif fay varsa muhakkak orada depremler olacaktır. Depremlere karşı hazır olmak için o fayların olduğu yöreleri, kentleri, o fayların özelliklerini göz önüne alarak Deprem dirençli hale getirecek çalışmaları yapmak lazım.”

Okumaya Devam Et

Dünya

Fahiş hırslar ve kişisel çıkarlar, ülke ve halka yönelik ihanete yol açtı

Yayınlandı

Tarih

Editör

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Karşılaştığımız ihanettir. Fahiş hırslar ve kişisel çıkarlar, ülke ve halka yönelik ihanete yol açtı.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner’in eylemini “silahlı isyan” olarak nitelendirdi. Putin, “Rusya’yı tekrar bölmeye izin vermeyeceğiz. Halkımızı koruyacağız.” ifadelerini kullandı. Ayrıca Putin, silahlı isyan girişiminde bulunanların kaçınılmaz olarak cezalandırılacağını belirtti.

Putin, Wagner krizini toplumu bölme girişimi ve halkın sırtından vurulması olarak nitelendirdi.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar