Bizi Takip Edin

Güncel

Başkan Erdoğan, “şimdi bay bay Kemal, sayın Putin’e saldırıyor

Yayınlandı

Tarih

Başkan Erdoğan, İstanbul’da “Güçlü Yanım Türkiye” temalı “3. Türkiye Gençlik Zirvesi” programında açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan, “Şimdi Bay Bay Kemal, Sayın Putin’e saldırıyor. Biden ‘Erdoğan’ın yenilmesi lazım’ kaydını düştü. Sen acizsin, anlamazsın. Rusya ile münasebetimiz Amerika ile olan münasebetimizden geri değil. Sen devlet yönetimi nedir bilmezsin! Bay Kemal sayın Putin’e, Rusya’ya saldırıyor. Sen Putin’e saldırınca ben buna eyvallah etmem.” dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’nin belediye başkanlığı döneminde yapıldığını belirterek, “Bunun üstünde İstanbul’un o zamanki tek tiyatro salonu vardı. Yanılmıyorsam 150 kişilik bir salondu. Dedim ki ‘Biz burayı da yıkacağız. Daha mükemmelini, daha büyüğünü yapacağız.’ O zaman sözde sanatçılar başladılar nutuk atmaya. ‘Yıkar, yapmaz.’ dediler.” ifadelerini kullandı.

Başkan Erdoğan, Türkiye Gençlik STK’ları Platformunun (TGSP) İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlediği 3. Türkiye Gençlik Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, gençleri, iş, akademi ve sanat dünyasının temsilcileri ile tüm katılımcıları en kalbi duygularıyla, hasretle, muhabbetle selamladığını söyledi.

Kıymetli genç kardeşleriyle birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade eden Erdoğan, “Gönüllerimizi buluşturan, hasret gidermemize, ruberu hasbihal etmemize vesile olan herkese şükranlarımı sunuyorum. Buradan sizlerin aracılığıyla ülkemizin ve gönül coğrafyamızın dört bir yanındaki bütün gençlerimize selamlarımı iletiyorum. Bizim için dua eden, Türkiye deyince gözleri parlayan, en az bizim kadar Türkiye aşığı tüm gençlerimize buradan muhabbetlerimi gönderiyorum.” diye konuştu.

“ŞU ANDA KARŞIMDA GÖRDÜĞÜM GENÇLİKLE PAZARA KADAR DEĞİL, MEZARA KADAR YÜRÜYORUZ”

Başkan Erdoğan, bu zirvenin başarılı geçmesini, ülke, millet ve tüm gençler için hayırlara vesile olmasını dileyerek, şöyle devam etti:

“Konuşmamın bundan sonraki kısmına geçmeden şu muhteşem salonun yapımını şöyle birkaç cümleyle ifade etmek istiyorum. Burası belediye başkanlığım döneminde yapıldı. Bunun üstünde İstanbul’un o zamanki tek tiyatro salonu vardı. Yanılmıyorsam 150 kişilik bir salondu. Dedim ki ‘Biz burayı da yıkacağız. Daha mükemmelini, daha büyüğünü yapacağız.’ O zaman sözde sanatçılar başladılar nutuk atmaya. ‘Yıkar, yapmaz.’ dediler. Dedim ki ‘Sadece o değil bir de İstanbul’un en büyük kongre merkezini yapacağız.’ Biz şu gördüğünüz yerin otoparkları da dahil 40 metre yerin altına girdik.”

O zaman işi yüklenen firmanın otoparklarıyla beraber 40 metre yerin altına girip İstanbul Kongre Merkezi’ni yaptığını anlatan Erdoğan, “Fakat bu salonun olduğu yer yaklaşık 20 metre falan derinliğinde çünkü altta şimdi otoparklar, vesaire, onlar var. Burası da 3 bin 800 kişilik bir salon olarak yapıldı fakat buralar yapıldıktan sonra ‘Ya bu belediye başkanı burayı yaptı. Teşekkür ederiz.’ filan falan da diyemediler. Şimdi o sözde sanatçı diye geçinen müsveddeler, şimdi de aynı şekilde hakaret etmeye devam ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

Başkan Erdoğan, bunların hayatında bu ülke için dikili bir ağaçları olmadığını dile getirerek, “Sadece ahlaki olmayan birçok görüntülerle para kazanmaktan başka hiçbir özellikleri yok.” dedi.

Pazar günü seçimlere gideceklerini anımsatan Erdoğan, “Onlar ise her türlü yalan, dolan, şunlarla, bunlarla yine hakarete devam ediyorlar. Varsın, onlar hakaret etsin ama biz ama biz şu anda karşımda gördüğüm gençlikle pazara kadar değil mezara kadar yürüyoruz.” diye konuştu.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, “Acaba bu ülkede muhalefet niçin Baykar’a saldırıyor? Akıncı’dan Kızılelma’ya, Togg’dan Anka’ya nice ürünümüz görücüye çıktı. Acaba bunlar niye, niçin hazmedemiyorlar da saldırıyorlar?” dedi.

Başkan Erdoğan, Türkiye Gençlik STK’ları Platformunun (TGSP) İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlediği 3. Türkiye Gençlik Zirvesi’nde gençlere hitap etti.

Gençlerle kucaklaşmanın kendisi için bir bahtiyarlık olduğunu söyleyen Erdoğan, “Her birinize coşkunuz, ahde vefanız, salonlara sığmayan şu heyecanınız için teşekkür ediyorum. Bizi daha fazla koşturmaya sevk eden güç, işte şu tablodur, işte bu güçtür. Bizi daha fazla çalışmaya teşvik eden aşk, işte budur. Bize gerektiğinde yedi düvele meydan okutan cesaret, işte budur. Sizler bizim yanımızda böyle sağlam durdukça Allah’ın izniyle kimse bileğimizi bükemez.” diye konuştu.

Erdoğan, “Güçlü Yanım Türkiye” teması altında yapılan çalışmaların ve yürütülen projelerin gençlerin önünde yeni ufuklar açacağına inandığını belirterek, ülkenin güçlü geleceğine katkı sağlayan ve bu sene kültür, sanat, bilim, spor ve teknoloji alanlarında ödüle layık görülen gençleri tebrik ettiğini söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gençlere gereken desteğin verileceğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“TEKNOFEST gençliğinin yetişmesi yolunda gayret gösteren tüm kurum ve kuruluşlarımızın yanında olacağız. Gümbür gümbür gelen bu gençliği TEKNOFESTin yedincisinde gördük. Bilime, teknolojiye, araştırmaya, sorgulamaya meraklı, ülkesini ve milletini seven 2,5 milyonu aşkın genç, TEKNOFEST’e adeta akın etti. Gençler bir şeyi söylemem lazım. Henüz başbakan olmadım, o sıra seçimleri kazanmışız, ben de Avrupa’yı dolaşıyorum. Bu arada oğul Bush’u randevu istedim, ziyaret ettim ABD’de. Kendilerine dedim ki ‘Bize İHA, SİHA verecektiniz. Terörle mücadele ediyoruz, ne olacak? Condoleezza Rice’i hemen çağırdı. ‘Hemen’ dedi, ‘İHA’ları verin’. Bize İHA verdiler ama tabii iki günlüğüne geldi.”

Başkan Erdoğan, dünürü, Milli Teknoloji Hamlesi idealinin ve milli SİHA’ların öncü ismi Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar’ın fevkalade bir insan olduğunu ve bu konuda adım attığını dile getirdi.

“ÖZDEMİR BAYRAKTAR, BAZI SAHTEKARLARIN İFADE ETTİĞİ GİBİ DEVLETTEN ASLA BİR ŞEY ALMADI”

Özdemir Bayraktar’ın bugünkü İHA ve SİHA’ların kuruluşunu başlattığını dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hani bazı sahtekarların ifade ettiği gibi devletten kredi, arsa, arazi, böyle bir şeyi asla almadı, almaz. O zaman benim dünürüm değildi, dava arkadaşımdı, daha sonra kendisine şunu söyledim. Benden yaşça tabii aramızda 5-6 yaş fark vardı. ‘Özdemir abi, bak biz bu tür yatırımları yapanlara devlet olarak destek veriyoruz, gel sen de bu imkanlardan istifade et.’ ‘Yok’ dedi, ‘almam.’ Kendisi kendi arsası, arazisi üzerinde ilk adım olarak İHA’ların kuruluşunu yaptı. Tabii beyin olarak farklı bir beyindi. Benim de siyasette eski arkadaşımdı, beraber yol yürüdük. Sonra evlatlarıyla, kendi hanımıyla birlikte, çünkü yenge hanım da muhasebe vesaire bu tür şeylerden anlayan bir insandı, adımı attı ve İHA’yı yaptı. Yetmez, SİHA’nın da adımını attı.”

Selçuk Bayraktar’ın daha sonra damadı olduğunu belirten Erdoğan, “Tabii bütün bunlar gerek baba, gerek çocuklar cins beyinlerdi. İş yürürken İHA, SİHA yetmedi, Akıncı o geldi. Tabii yurt dışı siparişler de gelmeye başladı ama bütün bunlarla beraber yine devlet bankalarından, diğerlerinden bu noktalarda kredi asla almadı. Akıncı yapıldı, arkadan tabii yeni bir adım, Kızılelma oldu. Bunlar tabii insansız savaş uçaklarıydı, hepsi nevi şahsına münhasır uçaklardı. Hele Kızılelma, şu anda tabii testleri yapıldı vesaire ama asıl noktası henüz daha olmadı. O olduğu anda zaten şu andaki F-16’ların taşıdığı bombaları taşıma kabiliyetine sahip.” ifadelerini kullandı.

“HOCAMIZ ‘DEVRİM’ OTOSUNU YAPTI, BİZ DE DEVRİN OTOSUNU YAPTIK”

“Hedef KIZILELMA” belgeselinin yayınlandığını ve bu seneki TEKNOFEST’e 2,5 milyon gencin akın ettiğini dile getiren Erdoğan, “Acaba bu ülkede muhalefet niçin Baykar’a saldırıyor? Akıncı’dan Kızılelma’ya, Togg’dan Anka’ya nice ürünümüz görücüye çıktı. Acaba bunlar niye, niçin hazmedemiyorlar da saldırıyorlar? Bunlar, Allah rahmet etsin, Erbakan Hoca’mızın da yaptığı bu ‘Devrim’ otosuna böyle saldırdılar. Hocamız ‘Devrim’ otosunu yaptı, biz de devrin otosunu yaptık. Tabii şimdi devrin otosuna saldıramıyorlar, söyleyecek yanları kalmadı. ‘Ne yaparsanız yapın, başaramayacaksınız.’ dedik ve başaramayacaklar.” diye konuştu.

Başkan Erdoğan, her yaştan gencin, inandıkları, çalıştıkları ve hayal ettikleri zaman neleri başarabileceklerini görmüş olduklarını, gençlerin, hepsi son teknoloji harikası ürünlerin önünden her geçtiklerinde ülkelerine inandıklarını, başarabileceklerine inandıklarını ve öz güven kazandıklarını ifade etti.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Rusya’yla ilgili açıklamalarına ilişkin, “Sen şimdi Putin’e saldırınca kusura bakma, buna ben de eyvallah etmem çünkü Rusya’yla olan bizim münasebetlerimiz, şu anda Amerika’yla olan münasebetlerimizden geri değil yani dış ticaret hacmine baktığımız zaman onunla olan dış ticaret hacmimiz, Amerika’dan daha fazla, böyle bir durum var.” dedi.

Erdoğan, Türkiye Gençlik STK’ları Platformunun (TGSP) İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlediği 3. Türkiye Gençlik Zirvesi’nde gençlere hitap etti.

14 Mayıs’ta ülke tarihinin en kritik seçimlerinden birini yapacaklarını belirten Erdoğan, “Bu seçimlerin önemini özellikle yurt dışından gelen açıklamalarla, dergi kapaklarından verilen mesajlarda herhalde çok net biçimde görüyorsunuz. Ne diyorlar? ‘Erdoğansız bir Türkiye.’ Ya Erdoğan, size ne yaptı? Ha Erdoğan, bunlara bir şey yaptı.” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Rusya’yla ilgili açıklamalarına değinen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Şimdi bay bay Kemal, Sayın Putin’e saldırıyor, Rusya’ya saldırıyor. Kılıçdaroğlu, (ABD Başkanı) Biden ‘Erdoğan’ın yenilmesi lazım.’ kaydını düştü. Kayıtlarda var ama sen acizsin, zavallısın çünkü Biden böyle söylediği zaman ben ‘Biden niye böyle söyledi?’ demedim. Halbuki ben, Biden’ı senden çok daha önce tanıyordum, ailece görüşmelerimiz de vardı ama sen şimdi Putin’e saldırınca kusura bakma, buna ben de eyvallah etmem çünkü Rusya’yla olan bizim münasebetlerimiz, şu anda Amerika’yla olan münasebetlerimizden geri değil yani dış ticaret hacmine baktığımız zaman onunla olan dış ticaret hacmimiz, Amerika’dan daha fazla, böyle bir durum var ama bay bay Kemal, sen devlet yönetimi nedir bilmezsin, anlamazsın. Biz dünyanın dört bir yanıyla görüşürüz. Biz devlet yönetiminin ne olduğunu biliriz ama sen bunları öğreneceksin fakat o fırsat da gelmeyecek sana. Yanındakiler sana bir fayda getirmez.”

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, “Bu CHP, LGBT’cidir. Bu İYİ Parti, LGBT’cidir. Bu HDP, LGBT’cidir. Onlarla beraber yol yürüyenler, bunlara ‘hayır’ diyemediklerine göre onlar da LGBT’cidir. AK Parti’nin içine LGBT sızamaz. MHP’ye sızamaz. Cumhur İttifakı’na LGBT sızamaz.” dedi.

Erdoğan, Türkiye Gençlik STK’ları Platformunca (TGSP), İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen 3. Türkiye Gençlik Zirvesi’nde gençlere hitap etti.

TEKNOFEST’e giden tüm gençlerin ufuklarıyla birlikte dünyaya bakış açılarının kökten değiştiğinin görüldüğünü belirten Erdoğan, özellikle yıllarca bu ülkenin evlatlarını psikolojik esarete mahkum edenlerin zihinlere vurduğu zincirlerin tek tek parçalandığını söyledi.

Erdoğan, başkalarına özenmek yerine, ‘Çalışırsam ben de yapabilirim.’ diyen her gencin, istikbal adına çok büyük bir kazanım olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yabancılara hayranlıkla bakmak yerine, ‘İnanırsam ben de başarabilirim.’ şuuruna sahip her gencimiz, geleceğimize tutulmuş bir fenerdir. Sosyal medyanın dehlizlerinden, küresel kültürün boyunduruğundan kurtardığımız her gencimiz, aydınlık yarınlarımızın müjdecisidir. Türkiye Gençlik Sivil Toplum Kuruluşları Platformunda güç birliği yapan kuruluşlarımızın çalışmalarına işte bu zaviyeden bakıyoruz. Sizler de faaliyetlerinizde, gençlerimizin kökleriyle bağlarını korumalarına yardımcı oluyorsunuz. TEKNOFEST gençliğinin yetişmesine sizler de katkı sağlıyorsunuz. Türkiye’nin geleceğinin şekillenmesine sizler de destek veriyorsunuz. Her birinize emekleriniz, gayretleriniz için tekrar teşekkür ediyorum.”

BUNLAR BATI’NIN VE KÜRESEL SERMAYENİN İÇİMİZDEKİ GÖNÜLLÜ LEJYONERLERİDİR”

TEKNOFEST’e saldıranlarla gönüllü kuruluşları hedef alanların aynı çevreler olmasının tesadüf olmadığını dile getiren Erdoğan, “Atatürk Havalimanı’nı Amerikalı şirketlere peşkeş çekmek isteyenler, sizlerin faaliyetlerinden de rahatsızlık duyanlardır. FETÖ’cü ve bölücülerle kol kola girmekten çekinmeyenler ile Meclis kürsüsünden derneklerimizi tehdit edenler aynı kesimlerdir. Şimdi LGBT gibi sapkın yapılara destek verenlerle sizlere iftira atanlar aynı kaynaktan beslenmektedir.” diye konuştu.

Gençlere seslenen Erdoğan, açık konuşmak zorunda olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bu CHP, LGBT’cidir. Bu İYİ Parti, LGBT’cidir. Bu HDP, LGBT’cidir. Onlarla beraber yol yürüyenler, bunlara ‘hayır’ diyemediklerine göre onlar da LGBT’cidir. AK Parti’nin içine LGBT sızamaz. MHP’ye sızamaz. Cumhur İttifakı’na LGBT sızamaz. Çünkü biz, aile kurumunun kutsiyetine inanıyoruz. Eğer güçlü aileler olmazsa güçlü millet olamazsınız. İşte biz de gücümüzü buradan alıyoruz. Anayasa değişikliği teklifimizi biliyorsunuz, gönderdik. Tabii seçim süreci başlayınca adım atamadık. Allah nasip ederse seçimden sonra hedefimiz bu değişikliği yapmaktır. Ağızlarını her açtıklarında gençlerimize karamsarlık edenlerle vakıf ve derneklerimizi dillerinden düşürmeyenler aynı zihin dünyasına sahiptir. Bunlar, demokrasinin, milli iradenin, milletin değerlerinin düşmanıdır. Bunlar, sadece sivil siyasetin değil, sivil toplumun da hasmıdır. Bunlar Batı’nın ve küresel sermayenin içimizdeki gönüllü lejyonerleridir. Biz son 21 yıldır işte bunlarla ve arkasındaki güçlerle mücadele ettik.”

“AŞKLA ÇALIŞMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Erdoğan, sırtını vesayete, marjinallere, küresel odaklara yaslayanların baskılarına asla ve asla boyun eğmediklerinin altını çizerek, sivil toplum kuruluşlarının alçakça tehditlerle korkutulmasına, zorbalıkla yıldırılmasına, itibar suikastlarıyla sindirilmesine müsaade etmediklerini söyledi.

Hak bildikleri yoldan sapmadan ülke, millet ve gençler için en doğrusunu yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Erdoğan, “Gözümüzü ufuktan ayırmadan hedeflerimiz ve ideallerimiz doğrultusunda azimle, cesaretle, kararlılıkla yürüdük. İnşallah önümüzdeki dönemde, ‘Durmak yok, yola devam.’ diyerek, aşkla çalışmayı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, bunları da gençlerle ve onların gayretleriyle gerçekleştireceklerine işaret ederek, “Sizlerin çalışmalarıyla gelecekte daha büyük başarılara imza atacağız.” dedi.

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Pençe-Kilit operasyonu bölgesinde 2 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi

Yayınlandı

Tarih

Editör

Milli Savunma Bakanlığı, Pençe-Kilit operasyonu bölgesinde tespit edilen 2 PKK’lı teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Irak’ın kuzeyindeki teröristlere yönelik operasyonlar etkin ve kararlı şekilde devam ediyor.Bu kapsamda Pençe-Kilit operasyonu bölgesinde tespit edilen 2 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.

Okumaya Devam Et

Güncel

Naci Görür’den İstanbul’daki 5 ilçe için deprem uyarısı

Yayınlandı

Tarih

Editör

Prof. Dr. Naci Görür, “Büyükçekmece, Küçükçekmece, Esenyurt, Tarihi Yarımada Fatih ve Zeytinburnu’nda zemin, göreceli olarak iyi durumda değil” dedi.stanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen “6306 Sayılı Yasa Kapsamında İlan Edilen Alan ve Yapılara Yönelik Veri Toplama, Etki Analizi, Değerlendirme Çalışmasına” ait veriler açıklandı.

Buna göre, olası bir depremde İstanbul’da hasar görmesi beklenen tahmini bina sayısı 207 bin olarak belirtildi. Verilere göre, binaların yüzde 30’u 1980 öncesi, yüzde 40’ı 1980-2000 arası, yüzde 30’u 2000 sonrası inşa edildi. Hasar görmesi beklenen her 3 binadan biri ise 2000 sonrası yapıldı. Hasar görmesi beklenen 207 bin binanın yüzde 95’ini oluşturan 196 bin 227 bina ise Avrupa yakasında tespit edildi. İBB’nin, İTÜ ile yaptığı çalışmada, riskli binaların en yoğun olduğu 3 ilçe ise Esenyurt, Büyükçekmece ve Küçükçekmece olarak açıklandı.

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, verileri değerlendirdi.  

Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’da 1 milyon 50 bin binanın yüzde 10’unun çok ağır hasar alacağını belirterek, “Benim o çalışmanın ayrıntılarından bir haberim yok. Muhtemelen de doğrudur.. Yalnız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı araştırmalara istinaden tüm İstanbul’da, Anadolu ve Avrupa yakasında depremde çok ağır hasar alacağı düşünülen bina sayısının 90 binin üzerinde olduğunu zaten biliyoruz. Bütün İstanbul’da da, 1 milyon 150 bine yakın binanın varlığını biliyoruz. Demektir ki, bu aşağı yukarı işte yüzde 10’u, çok ağır hasar alacak. Diğer hasarları saymıyorum yani çok ağır yıkılmayla doğrudan doğruya göçükle burun buruna kalacak bina sayısını 90 bin diye düşünüyorum. Tabii ki hafif hasar, orta hasar alacak bina sayısı da daha da fazla olacaktır” dedi. 

‘DEPREM DİRENÇLİ HALE GETİRMEK İÇİN GEREKLİ ÇALIŞMALAR BAŞLATILMALI’

“Bu doğru bir teşhistir. Avrupa Yakası zemin itibariyle, jeolojik formasyonlar itibariyle deprem kaynağı ile olan ilişkisine göre Asya yakasından daha fazla zarar göreceği de bir gerçekti” diyen Görür, şöyle devam etti:

“Bu da bize gösteriyor ki İstanbul’u bir an önce deprem dirençli hale getirmek için çalışmaların başlanması, yürütülmesi gerekir. İBB’nin bu çalışmasına katılıyorum. İstanbul’da deprem gözetildiği zaman en fazla dikkat edilecek, özen gösterilecek ilçeler arasında Büyükçekmece, Küçükçekmece, Esenyurt ve bu tarihi yarımada Fatih o yöreler Zeytinburnu var. Şimdi burada tabii önemli olan buraların deprem dirençli hale getirmek için gerekli çalışmaların ve hemhal bir an önce başlatılması gerekir.

Neden bu bölgeler daha fazla hasar alır? Çünkü bu bölgede demin dediğim gibi zemin, çok göreceli olarak iyi durumda değil. Keza bu bölgede zeminden dolayı diyelim kayma, göçme, sıvılaşma depremin büyük etkisini arttırma olayları yaygın olabilir. Bu bölgelerde, onun için böyle zeminlerde depremin bir anlamda zararını arttıran birimlerin olduğu yerde tabii ki depremin şiddeti de fazlalaşıyor. Depremin şiddeti fazla olunca yıkım fazlalaşıyor.”

‘ESENYURT BELEDİYESİ’NE TAVSİYEDE BULUNDUM’

Esenyurt Belediyesi ile çalışmalara başladıklarını ifade eden Prof. Dr. Naci Görür, “Esenyurt dediniz, mesela Esenyurt Belediyesi Başkanı, Esenyurt’un depreme hazırlama noktasında yani bizden yardım almayı istiyor. Ben de yani elimden geldiğince bütün belediyelere, ilçe belediyelerine olduğu gibi bu belediyeye de bildiğim kadarıyla depreme nasıl hazırlanacağı konusunda tavsiyelerde bulundum. Toplantılar da hatta zaman zaman yapıyorum. İşte, bugünkü toplantı da yine bu düşünce içerisinde oldu. Ciddi çalışmaların yapılıp insanlarımızın depremden zarar görmemesi için uygulamalara geçilmesi, araziye inilmesi, çalışmaların yapılması gerekli” dedi.

‘550’NİN ÜZERİNDE AKTİF DEPREM VAR’

Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye genelinde bulunan aktif faylarla ilgili uyarıda bulunarak şöyle devam etti:

“Türkiye çok büyük oranda canlı yani aktif depremlerle kesilmiş durumda. Yani bizim ülkemiz, aşağı yukarı 550’nin üzerinde aktif deprem var.  Türkiye’nin her yerinde depremler, aktif depremler mevcut. Kimi bölgelerde bu depremler daha yoğun deprem üretme kapasitesi daha fazla. Daha büyük depremler üretebiliyor. Kimi yerlerde deprem üreten fayların boyutu, sayısı daha az, yoğunluğu daha az olabiliyor.

Sözgelimi, Orta Anadolu’da çok fazla depremle karşı karşıya kalmayabiliyorsunuz. Ama Doğu Anadolu’da, depremi çok fazla hissedebiliyorsunuz. Güneydoğu’da hissedebiliyorsunuz Ege Bölgesi’nde daha fazla deprem aktivitesinin fazla olduğunu görüyorsunuz. Ama Kuzey Karadeniz Bölgesi’nde depremler daha az. Bu aktif fayların dağılımına bağlı.  Şimdi bir yerde aktif fay varsa muhakkak orada depremler olacaktır. Depremlere karşı hazır olmak için o fayların olduğu yöreleri, kentleri, o fayların özelliklerini göz önüne alarak Deprem dirençli hale getirecek çalışmaları yapmak lazım.”

Okumaya Devam Et

Dünya

Fahiş hırslar ve kişisel çıkarlar, ülke ve halka yönelik ihanete yol açtı

Yayınlandı

Tarih

Editör

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Karşılaştığımız ihanettir. Fahiş hırslar ve kişisel çıkarlar, ülke ve halka yönelik ihanete yol açtı.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner’in eylemini “silahlı isyan” olarak nitelendirdi. Putin, “Rusya’yı tekrar bölmeye izin vermeyeceğiz. Halkımızı koruyacağız.” ifadelerini kullandı. Ayrıca Putin, silahlı isyan girişiminde bulunanların kaçınılmaz olarak cezalandırılacağını belirtti.

Putin, Wagner krizini toplumu bölme girişimi ve halkın sırtından vurulması olarak nitelendirdi.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar