Bizi Takip Edin

Siyaset

Batı medyasından analiz: Kılıçdaroğlu için zafer çok uzak

Yayınlandı

Tarih

14 Mayıs’ta Türkiye tarihinin en kritik seçimleri gerçekleşti ve milli irade tecelli etti. Başkan Erdoğan, 7’li koalisyonun Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na 2.6 milyon oyluk fark attı. Seçimler öncesi yürüttükleri algı operasyonuyla Kılıçdaroğlu ve 7’li koalisyona çalışan Batı medyası, yaşanan hezimetin ardından söylemlerini değiştirdi. Başkan Erdoğan’ın 2. Turda da açık ara farkla galip geleceğini söyleyen analizler art arda gelirken Batılı kaynaklar, Kılıçdaroğlu’nun kazanmak için sürekli söylem değiştirdiğini vurguladı. Yapılan analizlerde, Kılıçdaroğlu için “zaferin çok uzak” olduğuna yer verildi.

Türkiye seçimleri dünyanın gündemindeki yerini koruyor.

28 Mayıs’ta gerçekleşecek 2. Tur öncesi Batı medyası her kanaldan seçim analizi yaparken, 7’li koalisyon ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun hezimetine ilişkin analizler de peş peşe geliyor.

14 Mayıs’ta yaşadıkları seçim hezimetinin ardından oy toplamak için sürekli olarak söylem değiştiren Kılıçdaroğlu’nun çabaları, Batı medyasının gündeminde yer aldı.

KILIÇDAROĞLU’NUN SÜREKLİ DEĞİŞEN KAMPANYASI DÜNYA GÜNDEMİNDE

Siyasi söylemlerini sürekli olarak değiştiren Kılıçdaroğlu, son olarak Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından sert bir dille eleştirilmişti.

Başkan Erdoğan yaptığı açıklamada, “CHP Genel Başkanı, koltuğunu kaybedeceğini anladıkça daha da çirkinleşmekte, zehirli bir siyaset diline sarılmaktadır. Kendi dipsiz karanlığına, ülkeyi ve milleti de sürüklemeye çalışmaktadır” ifadelerini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu’nun koltuğunu kaybetme korkusuyla attığı adımlar, Batı medyasında da kendisine geniş yer buldu. Uluslararası basın, Kılıçdaroğlu’nun manevralarını manşete taşıdı.

“SEÇİME SAYILI GÜNLER KALA SÖYLEMİNİ DEĞİŞTRİDİ”

Associated Press (AP), Kılıçdaroğlu’nun “vites değiştirdiğini” yazdı.

Haberinde, Kılıçdaroğlu’nun 28 Mayıs’a sayılı günler kala duruşunu değiştirdiği ifadelerini kullanan AP, “Muhalefet ittifakının yumuşak huylu adayı Kılıçdaroğlu, vaatleriyle son derece olumlu bir kampanya yürütmüştü. Ancak bu hafta 74 yaşındaki siyasetçi, milliyetçi siyasetçi Sinan Oğan’a oy verenler de dahil olmak üzere milliyetçi seçmenlere hitap etmek için söylemini sertleştirdi.” yorumunda bulundu.

ERDOĞAN’A BENZEMEYE ÇALIŞIYOR”

Financial Times, Kılıçdaroğlu’nun giderek daha karanlık bir söylem benimsediğine yer verdi. İlk turdaki seçim kampanyasının başarısız olduğunu söyleyen FT, Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’a benzemeye çalıştığına yer verdi.

“TEK ÇARESİ BU”

Politico, haberinde Kılıçdaroğlu’nun 2. Tura büyük zorlukla girdiğinin altını çizdi. 14 Mayıs’ta sandıklarda beklediğini bulamayan Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’ın gerisinde kaldığını bir kez daha vurgulayan Politico, Kılıçdaroğlu’nun çareyi söylem değiştirmekte bulduğunu yazdı.

“ANKETLERİN GERİSİNDE KALDI”

Agence France-Presse’te (AFP) yer alan haberde, “Kılıçdaroğlu milliyetçilere kur yapıyor” ifadelerini kullandı. “Kılıçdaroğlu kampanyanın ilk aşamasında belirlediği daha kapsayıcı üslubunu perşembe günü önemli ölçüde sertleştirmeye çalıştı. Kılıçdaroğlu yine de seçim öncesi anketlerin gerisinde kaldı ve muhalefette gözle görülür bir üzüntü yarattı.” sözlerine yer verildi.

Yunan gazete In.gr de, 14 Mayıs’ta sandıklarda geride kalan Kılıçdaroğlu’nun söylemlerini ve vaatlerini değiştirerek oy kazanmaya çalıştığı ifadelerine yer verdi.

“AVANTAJ ERDOĞAN’DA”

Al Jazeera, ikinci turda avantajın Başkan Erdoğan’da olduğunun altını çizdiği haberinde Kılıçdaroğlu’nun tüm kampanyası rağmen 14 Mayıs’ta Erdoğan’ın yüzde dört puanla geride kaldığına yer verdi.

“ERDOĞAN RAHATÇA KAZANACAK”

İngiliz Middle East Eye, “Erdoğan’ın kampanyası, kapsayıcılığın rahat bir zafer için anahtar olduğunu düşünüyor” başlıklı haberinde, “28 Mayıs’ta gerçekleşecek 2. Turda Erdoğan’ın rahat bir şekilde kazanacağı öngörülüyor.” ifadelerini kullandı.

İngiliz The Times, Kılıçdaroğlu’nun seçime günler kala kampanyasını değiştirdiğine yer verdi. İlk turda benimsediği “babacan” tavrının işe yaramadığını vurgulayan The Times, Kılıçdaroğlu’nun milliyetçilerden oy toplamak için söylem değiştirdiğine vurgu yaptı.

“KILIÇDAROĞLU İÇİN ZAFER ÇOK UZAK”

Alman Focus dergisi, Türkiye seçimlerini yakından takip ederken yayınladıkları son analizde dikkat çeken bir yoruma imza attı. Focus haberinde, “Erdoğan’ın rakibi Kılıçdaroğlu için zafer çok uzak görünüyor” cümlelerini kullandı.

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Akşener’den CHP itirafı: Hayatımın en büyük pişmanlığı

Yayınlandı

Tarih

Editör

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında 6’lı masayı resmen dağıttı. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” dedi.

Partisinin olağan kurultayında açıklama yapan İyi Parti Genel Başkanı Akşener, CHP’ye ilişkin çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Numan Kurtulmuş, Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti

Yayınlandı

Tarih

Editör


TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüz yılı olması için gayretle mücadele edeceğiz.” dedi.

Kurtulmuş, bir dizi ziyaret için geldiği Konya’da, tarihi Alaaddin Camisi avlusunda Selçuklu Sultanları Türbesi Nöbet Değişimi Töreni’ne katıldı.

Daha sonra Mevlana Müzesi’ni ziyaret eden Kurtulmuş, Hazreti Mevlana’nın sandukası başında dua etti, müzedeki vatandaşlarla sohbet etti.

Kurtulmuş, burada yaptığı açıklamada, Konya’da Anadolu irfanının önemli temsilcileri Hazreti Mevlana ile Şemsi Tebrizi’nin Anadolu’nun manevi mayasını yoğuran büyük zatlar olduğunu söyledi.

Alaaddin Tepesi’ndeki Sultanlar Türbesi’nde, bin yıldır bu yurdu millete vatan kılan Selçuklu sultanlarının kabirlerini ziyaret ettiklerini anımsatan Kurtulmuş, şunları belirtti:

“Anadolu’da illerimizde yapacağımız programların başlangıcını Konya’dan yapmış olduk. Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüzyılı olması için gayretle mücadele edeceğiz. Bu vesileyle hem bizim millet geleneğimizin, devlet geleneğimizin önemli temsilcilerini saygıyla anıyoruz. Hem de Anadolu’nun mayasını, irfan hamuruyla yoğuran büyüklerimizi saygıyla, şükranla yad ediyoruz.”

Kurtulmuş, daha sonra Şemsi Tebrizi Türbesi’ni ziyaret etti.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Türkiye elektronik seçime hazırlanıyor

Yayınlandı

Tarih

Editör

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin elektronik seçime geçmesinin şart olduğunu söyledi. Yener, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını açıkladı.


Elektronik seçim sistemi, ABD, İsviçre, Estonya, Brezilya gibi birçok ülkede kullanılıyor.

TRT Haber’den aktarılana göre, Türkiye’de bu konuda önümüzdeki günlerde somut adımlar atılacak. Sistem hakkında konuşan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin bu sisteme geçmesinin şart olduğunu, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını söyledi.

Elektronik seçim sistemine geçilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Bunun için de parlamentoda grubu bulunan siyasi parti temsilcileriyle görüşme yapılması planlanıyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Yener, yasal düzenlemenin yapılması halinde elektronik seçim sistemine geçilebileceği görüşünde.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİR

Yener’e göre, elektronik seçim sisteminde Estonya iyi bir noktada. Estonya ile birlikte sistemi kullanan bazı ülkelerde inceleme yapılması da gündemde.

Yener, mühendislerle birlikte teknik altyapıya bakıldıktan sonra bir rota çizileceğini ifade ederek, seçimlerin e-Devlet üzerinden de olabileceğini vurguladı.

İLK ETAPTA YURT DIŞINDAKİ SEÇMEN ÜZERİNDEN DENENEBİLİR

Elektronik seçim sisteminin nasıl uygulanabileceğine dair de bilgi veren Yener, pilot bölge seçilebileceğine işaret etti, ilk planda yurt dışı seçmenin bu sistemde oy kullanması seçeneğinin değerlendirilebileceğini söyledi.

Elektronik oylama sistemine geçilmesi halinde Türkiye büyük bir maddi külfetten kurtulacak. Ayrıca seçmenler için yeni sistem büyük bir kolaylık olacak.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar