Bizi Takip Edin

Türkiye

Bor madeni için Özel OSB kurulacak

Yayınlandı

Tarih

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Eskişehir’de Bor Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurmak için ilk adımı attı. Kurulması planlanan Bor OSB’de bora dayalı ürünleri geliştiren işletmeler yer alacak. OSB ile bordan üretilen uç ürünlerin hem katma değerinin artırılması hem de yeni uç ürünlerin geliştirilmesi hedefleniyor. Türkiye, 100’ü aşkın ülkeye gerçekleştirdiği ihracatıyla dünya bor pazarındaki payını yüzde 63’e ulaştırdı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Eskişehir’de Bor Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurmak için ilk adımı attı. Kurulması planlanan Bor OSB’de bora dayalı ürünleri geliştiren işletmeler yer alacak. OSB ile bordan üretilen uç ürünlerin hem katma değerinin artırılması hem de yeni uç ürünlerin geliştirilmesi hedefleniyor.

Bor cevherinin çıkarıldığı yerde değerlendirilmesi amacıyla, Bor Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulması planlanıyor. Bor OSB ile bora dayalı ürünler burada geliştirilebilecek. Proje için ilk adımlar Eskişehir’de atıldı. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile ilgili sanayiciler arasında görüşmeler sürüyor. Proje ile bor ve benzeri uç ürünler Türkiye’de üretilebilecek ve alanda ciddi bir adım atılacak.

İŞLENEN CEVHERİN DEĞERİ 2 BİN KAT ARTIYOR

Yeni Şafak’ın haberine göre, Geçtiğimiz ay Balıkesir Bandırma’da açılan yıllık bin ton kapasiteli bor karbür tesisiyle Türkiye, bu alanda dünyanın sayılı ülkeleri arasına girdi. Tesiste 279 kişiye istihdam sağlanıyor. Bor üretim kapasitesini son yıllarda hızla artırmayı başaran Türkiye, 100’ü aşkın ülkeye gerçekleştirdiği ihracatıyla dünya bor pazarındaki payını yüzde 63’e ulaştırdı. Savunma sanayiinde, nükleerde, metalürjide, otomotiv sektöründe ve aşınmaya dayanıklı mekanik parçaların üretiminde yaygın olarak kullanılan bor, kullanıldığı sektöre ve değer zincirindeki yerine göre ham maddeden uç ürüne kadar değerini 2 bin kata kadar katlayabiliyor. Bor karbür tesisinden sonra devreye alınacak olan lityum karbonat ve ferro bor tesisleriyle yüksek potansiyelli cevher, yüksek teknolojiyle işlenerek mücevher haline getirilecek ve ihraç edilecek.

ESKİŞEHİR MERKEZ OLACAK

Borun çıkarıldığı yerde işlenerek hem zamandan hem de maliyetten tasarruf edilmesi amacıyla Eskişehir’de bir Bor OSB kurulması planlanıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı öncülüğünde yürütülecek proje ile bora dayalı ürün geliştirmek isteyen sanayicilere yer tahsis edilecek. Bor OSB için ilk görüşmeler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve ilgili sanayiciler arasında Eskişehir’de yapıldı. Kurulacak Bor OSB ile bor ve bora dayalı uç ürünlerin ham maddeye ve pazara yakın olması sağlanacak. Böylece üretime yönelik ciddi bir pencere açılmış olacak.

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Bakan Yerlikaya aranan 3 bin 97 kişinin yakalandığını açıkladı

Yayınlandı

Tarih

Editör

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının eş zamanlı operasyonları sonucu 1190’ı hükümlü 1907’si yakalama emri ile aranan toplam 3 bin 97 kişinin yakalandığını bildirdi.Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde düzenlenen aranan şahıslar uygulamasına ilişkin bilgi verdi.

Yerlikaya, paylaşımında şunları kaydetti:

“Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sorumluluk bölgelerinde eş zamanlı olarak yapılan aranan şahıslar uygulamasında 8 bin 780 ekip, 30 bin 986 personelimiz görev aldı. Uygulama sonucunda; 1190’ı hükümlü 1907’si yakalama emri ile aranmakta olan toplam 3 bin 97 şahıs yakalandı. Ayrıca 7’si çocuk 16 kayıp bulundu. Operasyona katılan, ülkemizin huzur ve güvenliğinin teminatı kahramanlarımızı tebrik ediyorum.”

Okumaya Devam Et

Türkiye

AnadoluJet, İzmir-Bakü uçuşlarına başladı

Yayınlandı

Tarih

Editör

Türk Hava Yolları’nın (THY) markası AnadoluJet, Anadolu’yu dünyaya bağlama hedefleri doğrultusunda İzmir’den Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye sefer başlattı.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, 16 Haziran itibarıyla İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı arasında karşılıklı gerçekleşecek uçuşlar, haftanın 3 günü icra edilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen THY Genel Müdür (Ticari) Yardımcısı Kerem Sarp, kardeş ülke Azerbaycan’la olan bağları yeni uçuş noktasıyla daha da güçlendirmekten duyduğu memnuniyete dile getirerek “Bir millet iki devlet olarak gördüğümüz kardeş halkları, başkent Bakü’ye İstanbul ve Ankara’dan sonra İzmir üzerinden bağlayarak, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ticari ve kültürel dostluğun da pekişmesine imkan sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakü’nün çamur volkanları turistlerin ve araştırmacıların ilgisini çekiyor

Kafkasya’nın en önemli kültür ve ticaret merkezi olma özelliği ile ön plana çıkan Bakü’de, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Dünya Mirası Listesi’ne giren “Şirvanşahlar Sarayı”, “Kız Kalesi” ve tunç devrine ait silah ve süs eşyaları bulunduran “Kobustan Şehir Parkı” ziyaretçi akınına uğruyor.

Şifa kaynağı olduğu düşünülen çamur volkanları ise turistlerin ve araştırmacıların ilgisini çekiyor. Başkent Bakü, AnadoluJet misafirperverliğiyle keşfedilmeyi bekliyor.

AnadoluJetI’in İzmir-Bakü uçuşlarına ilişkin ayrıntılı bilgiye “anadolujet.com” internet adresinden ve “0850 333 2 538” numaralı çağrı merkezinden ulaşabiliyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Pençe-Kilit bölgesinde çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi

Yayınlandı

Tarih

Editör

Irak’ın kuzeyinde devam eden Pençe-Kilit Operasyonu ile Hakurk bölgelerinde teröristlerce kullanılan mağarada çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Pençe-Kilit Operasyonu ve Hakurk bölgelerindeki arama-tarama sırasında 1 Dragunov keskin nişancı tüfeği, 1 AKS-102 piyade tüfeği ve 50 mühimmatı,1 Zagros keskin nişancı tüfeği, 7 el bombası, 1 AT-4 tanksavar silahı lançeri, 5 şarjör, 150 mermi, 1 lazer işaretleyici, 2 gece görüş cihazı, 3 kamera, 1 termal şemsiye, 4 sırt çantası, muhtelif yaşam malzemesi bulundu.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar