Bizi Takip Edin

Siyaset

Çavuşoğlu: Kararı millet verir

Yayınlandı

Tarih

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’deki seçimlerle ilgili yabancı medya kuruluşlarında yer alan haberlere ilişkin “Biz egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğuna inanıyoruz. Onlar dizayn edemez Türkiye’yi, milletimiz karar verir” dedi.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 
Habertürk TV’de gündemi değerlendirdi, soruları yanıtladı.

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerin Yunanistan’daki yansımalarına ilişkin Çavuşoğlu, “(Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos) Dendias’la kavga etmiyoruz ama bu sorunlar çözülmediği sürece her an kavga olabilir yani gerginlik artabilir çünkü biz kendi haklarımızı savunacağız, onlar da güya kendi haklarını savunacaklar. İlk defa herhalde bir seçim öncesinde Yunanistan’da da öyle, Yunanistan muhalefetinden de bir şey duymadık, bazen benim ‘Sorunlar var, şu şu şu’ diye saydığım zaman medyada görüyorum beni eleştiriyorlar ama bunlar gerçek, bu sorunlar var. Türkiye aleyhine bir kampanya yok yani ilk defa görüyorum ben bunu Yunanistan’da. İşte bu depremden sonraki oluşan pozitif atmosfer ve depremden sonra da sorunları çözmek için diyaloğu ve işbirliğini ön plana çıkaralım anlayışı oldu, belki ondandır.” şeklinde konuştu.

Mevlüt Çavuşoğlu, 14 Mayıs’taki seçimlerin ülkenin beka meselesi olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“PKK’nın bugüne kadar talebi olan ‘Ülkeyi eyaletlere böleceğiz.’ söylemi, bu devletin üniter yapısı, dolayısıyla bekası için önemli değil mi? Bugün beraber, kol kola yürüdükleri HDP ve PKK’lılar ne diyor?: ‘Yüzyıllık Cumhuriyet’i kökten değiştireceğiz.’ Bu, devletimizin bekası için önemli değil mi? ‘Hayır, Selahattin Demirtaş’ı çıkarmak yetmez, Öcalan’ı da çıkaracağız.’ diyorlar. Bu, bizim terörle mücadelemiz, dolayısıyla bekamız bakımından önemli değil mi? ‘Suriye’den çekileceğiz.’ diyorlar. Bu, bizim bekamız için hayati derecede önemli değil mi? ‘Irak’tan, Libya’dan çekileceğiz.’ diyorlar, sonuçta bekamız için önemli değil mi? Diğer taraftan, ‘Rusya’ya karşı yaptırım uygulayacağız.’ diyorlar. Rusya’ya karşı yaptırım uyguladığı zaman ülke ekonomisi, enerji güvenliği gibi birçok bakımdan hayati derecede önemli değil mi?”

Muhalefetin bu vaatlerinin ekonomi, enerji, devlet-millet güvenliği ile ilgili olduğunu belirten Çavuşoğlu, 14 Mayıs seçimlerinin Türkiye’yi bağımsız yapanlar ile “başkalarından aferin bekleyenler”in arasında yapılacağını kaydetti.

“Kararı millet verir”

Çavuşoğlu, Türkiye’deki seçimlerle ilgili yabancı medya kuruluşlarında yer alan haberlere de değinerek, “Biz egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla milletimiz karar verir. Economist, Wall Street Journal, New York Times gibi veya bazı siyasetçilerin dediği gibi, onlar dizayn etmez, edemez Türkiye’yi, milletimiz karar verir.” değerlendirmesinde bulundu.

Son dönemde dünyanın zor bir süreçten geçtiğini ve belirsizlikler yaşandığına dikkati çeken Çavuşoğlu, Kovid-19 salgını döneminde en çok yardım yapan ülkenin Türkiye olduğunu anlattı.

Çavuşoğlu, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dışında iki tarafla görüşüp diplomasi yürüten ve dengeyi koruyabilen başka bir liderin daha bulunmadığının altını çizerek, Türkiye’nin bu süreçteki girişimlerine ilişkin şunları ifade etti:

“Dünyanın en zengin ülkesinden en fakir ülkesine kadar etki yapan ve gıda krizini önleyen Tahıl Anlaşması, Cumhurbaşkanı’mızın öncülüğünde oldu. BM (Birleşmiş Milletler) de bunu zaten kabul ediyor. Sonuçta Cumhurbaşkanı’mızın ve Türkiye’nin özellikle son 5 yıldaki uluslararası alandaki rolünü herkes çok iyi görmeye başladı yani güçlü ve istikrarlı bir Türkiye ve güçlü ve vizyoner bir liderin önemini anlamaya başladı.”

“Biz şu anda ‘F-35’e dönelim’ demiyoruz, ‘Paramızı verin’ diyoruz”

F-35 Projesi’ne ilişkin soruya Çavuşoğlu, “Biz şu anda ‘F-35’e dönelim.’ demiyoruz, ‘Paramızı verin.’ diyoruz çünkü biz kendi milli muharip uçağımızı üretiyoruz.” yanıtını verdi.

Çavuşoğlu, F-16 almak istediklerini, tüm müzakerelerin tamamlanmasına rağmen ABD Dışişleri Bakanlığının ABD Kongresi’ne resmi bildirimde bulunmadığını söyledi.

Türkiye’nin, F-35 Programı’ndan ABD’nin CAATSA (Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası) yaptırımlarıyla çıkarıldığını anımsatan Çavuşoğlu, “(S-400) ‘Bunun kontrolünü bize verin, biz inceleyelim.’ gibi doğrudan bizim egemenliğimizi ilgilendiren tekliflerde bulundu. Biz bunları kabul etmedik.” dedi.

Çavuşoğlu, ayrıca NATO’dan hava savunma sistemi talebinde bulunduklarını belirterek, “’Hava savunma sistemine ihtiyacımız var, neyle karşılayacaksınız bunu?’ diyoruz. ‘Patriot teklifinde bulunun.’ diyoruz. Onu da dil ucuyla söylüyorlar, resmiyette yok. ‘Kongreden garanti alamayız.’ diyorlar.” şeklinde konuştu.

İsveç, PKK’lıların “yuvalandığını” itiraf etti

Çavuşoğlu, İsveç’in NATO’ya üyelik sürecine de değinerek, İsveç’in ülkelerinde PKK’lı teröristlerin “yuvalandığını” itiraf etmeye başladığını, bu vesileyle bir kanun onaylandığını ancak Türkiye’nin somut bir adım görmek istediğini söyledi.

Türkiye, Rusya, İran ve Suriye’deki Esed rejimi arasında 10 Mayıs’ta Moskova’da dışişleri bakanları düzeyinde gerçekleştirilecek toplantıda Esed rejimi ile “hızlı” bir gelişme olup olmayacağına ilişkin soruya yanıt veren Çavuşoğlu, terör örgütü PKK/YPG ile mücadele konusunda anlayış birliğinde olduklarını, kısa süre önce de istihbarat ve savunma bakanlarının görüştüğünü anlattı.

Çavuşoğlu, “Şimdi siyasi çözümle ilgili, Suriyelilerin geri dönmesiyle ilgili konular, tabii bir yol haritası içinde ele alınması gereken konular. Eğer rejim de buna yanaşırsa. Yok, illa ‘Siz çekilin önce, sonra bakalım.’ derse hızlı bir gelişme olmaz. Böyle ön şartla yanaşırsa ama dediğim gibi bir yol haritası içerisinde şu adımları atalım, Suriye’nin kalıcı istikrarı ve barışı için terörle mücadele, güvenlik gibi konular olursa bu adımlar atılır.” ifadelerini kullandı.

“Bazıları hatta şöyle söylüyor: ‘Sizin kazanmanızdan rahatsız olmayız'”

Bazı Batılı ülkelerin, seçimi AK Parti’nin kazanacağını düşündüklerini dile getiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Bazıları hatta şöyle söylüyor: ‘Sizin kazanmanızdan rahatsız olmayız.’ Direkt ‘Destekleriz.’ demiyorlar da. Şimdi Cumhurbaşkanı’mız liderliğinde barış için, Tahıl Anlaşması, esir takası gibi başka konulardaki rolümüzün faydasını görenler, ‘Sizin kazanmanızın bir mahsuru yok.’ diyorlar.” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Akşener’den CHP itirafı: Hayatımın en büyük pişmanlığı

Yayınlandı

Tarih

Editör

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında 6’lı masayı resmen dağıttı. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” dedi.

Partisinin olağan kurultayında açıklama yapan İyi Parti Genel Başkanı Akşener, CHP’ye ilişkin çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Numan Kurtulmuş, Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti

Yayınlandı

Tarih

Editör


TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüz yılı olması için gayretle mücadele edeceğiz.” dedi.

Kurtulmuş, bir dizi ziyaret için geldiği Konya’da, tarihi Alaaddin Camisi avlusunda Selçuklu Sultanları Türbesi Nöbet Değişimi Töreni’ne katıldı.

Daha sonra Mevlana Müzesi’ni ziyaret eden Kurtulmuş, Hazreti Mevlana’nın sandukası başında dua etti, müzedeki vatandaşlarla sohbet etti.

Kurtulmuş, burada yaptığı açıklamada, Konya’da Anadolu irfanının önemli temsilcileri Hazreti Mevlana ile Şemsi Tebrizi’nin Anadolu’nun manevi mayasını yoğuran büyük zatlar olduğunu söyledi.

Alaaddin Tepesi’ndeki Sultanlar Türbesi’nde, bin yıldır bu yurdu millete vatan kılan Selçuklu sultanlarının kabirlerini ziyaret ettiklerini anımsatan Kurtulmuş, şunları belirtti:

“Anadolu’da illerimizde yapacağımız programların başlangıcını Konya’dan yapmış olduk. Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüzyılı olması için gayretle mücadele edeceğiz. Bu vesileyle hem bizim millet geleneğimizin, devlet geleneğimizin önemli temsilcilerini saygıyla anıyoruz. Hem de Anadolu’nun mayasını, irfan hamuruyla yoğuran büyüklerimizi saygıyla, şükranla yad ediyoruz.”

Kurtulmuş, daha sonra Şemsi Tebrizi Türbesi’ni ziyaret etti.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Türkiye elektronik seçime hazırlanıyor

Yayınlandı

Tarih

Editör

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin elektronik seçime geçmesinin şart olduğunu söyledi. Yener, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını açıkladı.


Elektronik seçim sistemi, ABD, İsviçre, Estonya, Brezilya gibi birçok ülkede kullanılıyor.

TRT Haber’den aktarılana göre, Türkiye’de bu konuda önümüzdeki günlerde somut adımlar atılacak. Sistem hakkında konuşan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin bu sisteme geçmesinin şart olduğunu, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını söyledi.

Elektronik seçim sistemine geçilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Bunun için de parlamentoda grubu bulunan siyasi parti temsilcileriyle görüşme yapılması planlanıyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Yener, yasal düzenlemenin yapılması halinde elektronik seçim sistemine geçilebileceği görüşünde.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİR

Yener’e göre, elektronik seçim sisteminde Estonya iyi bir noktada. Estonya ile birlikte sistemi kullanan bazı ülkelerde inceleme yapılması da gündemde.

Yener, mühendislerle birlikte teknik altyapıya bakıldıktan sonra bir rota çizileceğini ifade ederek, seçimlerin e-Devlet üzerinden de olabileceğini vurguladı.

İLK ETAPTA YURT DIŞINDAKİ SEÇMEN ÜZERİNDEN DENENEBİLİR

Elektronik seçim sisteminin nasıl uygulanabileceğine dair de bilgi veren Yener, pilot bölge seçilebileceğine işaret etti, ilk planda yurt dışı seçmenin bu sistemde oy kullanması seçeneğinin değerlendirilebileceğini söyledi.

Elektronik oylama sistemine geçilmesi halinde Türkiye büyük bir maddi külfetten kurtulacak. Ayrıca seçmenler için yeni sistem büyük bir kolaylık olacak.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar