Bizi Takip Edin

Siyaset

CHP’den Numan Kurtulmuş’a: Tarafsız kal iki yıl sonra destekleriz

Yayınlandı

Tarih

Bugün yapılacak seçimde 30’uncu TBMM Başkanı olması beklenen Numan Kurtulmuş, yeni döneme ilk adımı muhalefete nezaket ziyaretiyle attı. CHP Grup Başkanı Özgür Özel, İngiltere’deki geleneğe gönderme yaparak, “İki yıl boyunca tarafsız olursa, biz ikinci dönem kendisini destekleyeceğiz” dedi.

Cumhur İttifakı’nın adayı AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş dün Meclis Genel Sekreterliği’ne kişisel başvurusunu yaptı. Genel Kurul’da bugün gizli oyla yapılacak başkanlık seçiminde ilk iki turda 400 çoğunluk aranacak. Meclis’te 323 sandalyesi olan Cumhur İttifakı’nın salt çoğunluğun (301 oy) yeterli olduğu üçüncü turda Kurtulmuş’u seçmesi bekleniyor. TBMM İçtüzüğü’ne göre bir yasama döneminde ilk iki yıl ve sonraki üç yıl olmak üzere iki kez başkanlık seçimi yapılıyor.

DOSTLUK ELİ UZATTIK

MHP’den başlayarak CHP, İYİ Parti grupları ile Yeniden Refah, HÜDA PAR ve DSP yönetimlerini ziyaret eden Kurtulmuş, “Biz bir dostluk ve kardeşlik elini uzatmak bakımından bu ziyaretleri gerçekleştiriyoruz” dedi. Kurtulmuş’un Yeşil Sol Parti’den ise randevu istemediği öğrenildi. CHP Grup Başkanı Özgür Özel ve grup başkanvekilleriyle görüşen Kurtulmuş, CHP Grup Yönetimi’nde diyaloğa açık bir tarz görmekten büyük memnuniyet duyduğunu vurguladı. CHP’li Özel de, “Sayın Kurtulmuş ‘Oy verseniz ve ilk turda seçilsem çok iyi olur’ dedi. İki yıl boyunca Sayın Kurtulmuş gerçekten tam olarak tarafsız olursa, iki yıl sonra kendisinin karşısına aday çıkarmamayı teklif ediyoruz. Kendisi iki yıl boyunca bütün muhalefetin adayı olabilecek bir tarafsızlık göstersin” diye konuştu. 

CHP’NİN ADAYI BİNGÖL

Bu arada CHP, Meclis Başkanı adayını Tekin Bingöl olarak belirledi. İYİ Parti’nin adayı Cihan Paçacı olurken, Yeşil Sol Parti Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç’u, TİP de 14 Mayıs’ta milletvekili seçilmesine karşın henüz cezaevinden tahliye edilmeyen Gezi davası hükümlüsü Can Atalay’ı aday gösterdi. 

YENİ MECLİS’İN SANDALYE DAĞILIMI

Milletvekillerinin ant içip göreve başlamasının ardından Meclis Başkanlığı da yeni parlamentonun sandalye dağılımını yaptı. Meclis’te kayıtlarını AK Parti listesinden yaptıran HÜDA PAR milletvekilleri de AK Parti grubuna kaydedildi. Yeşil Sol Parti 57 sandalyeyle temsil edilirken, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar partilerinde kaldı. 14 partili Meclis’in sandalye dağılımı şöyle:

Adalet ve Kalkınma Partisi: 267

Cumhuriyet Halk Partisi: 130

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi: 57

Milliyetçi Hareket Partisi: 50

İYİ Parti: 44

Demokrasi ve Atılım Partisi: 15

Saadet Partisi: 10

Gelecek Partisi: 10

Yeniden Refah Partisi: 5

Türkiye İşçi Partisi: 4

Demokrat Parti: 3

Emek Partisi: 2

Halkların Demokratik Partisi: 2

Demokratik Sol Parti: 1

Toplam: 600

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Akşener’den CHP itirafı: Hayatımın en büyük pişmanlığı

Yayınlandı

Tarih

Editör

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında 6’lı masayı resmen dağıttı. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” dedi.

Partisinin olağan kurultayında açıklama yapan İyi Parti Genel Başkanı Akşener, CHP’ye ilişkin çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Numan Kurtulmuş, Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti

Yayınlandı

Tarih

Editör


TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüz yılı olması için gayretle mücadele edeceğiz.” dedi.

Kurtulmuş, bir dizi ziyaret için geldiği Konya’da, tarihi Alaaddin Camisi avlusunda Selçuklu Sultanları Türbesi Nöbet Değişimi Töreni’ne katıldı.

Daha sonra Mevlana Müzesi’ni ziyaret eden Kurtulmuş, Hazreti Mevlana’nın sandukası başında dua etti, müzedeki vatandaşlarla sohbet etti.

Kurtulmuş, burada yaptığı açıklamada, Konya’da Anadolu irfanının önemli temsilcileri Hazreti Mevlana ile Şemsi Tebrizi’nin Anadolu’nun manevi mayasını yoğuran büyük zatlar olduğunu söyledi.

Alaaddin Tepesi’ndeki Sultanlar Türbesi’nde, bin yıldır bu yurdu millete vatan kılan Selçuklu sultanlarının kabirlerini ziyaret ettiklerini anımsatan Kurtulmuş, şunları belirtti:

“Anadolu’da illerimizde yapacağımız programların başlangıcını Konya’dan yapmış olduk. Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüzyılı olması için gayretle mücadele edeceğiz. Bu vesileyle hem bizim millet geleneğimizin, devlet geleneğimizin önemli temsilcilerini saygıyla anıyoruz. Hem de Anadolu’nun mayasını, irfan hamuruyla yoğuran büyüklerimizi saygıyla, şükranla yad ediyoruz.”

Kurtulmuş, daha sonra Şemsi Tebrizi Türbesi’ni ziyaret etti.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Türkiye elektronik seçime hazırlanıyor

Yayınlandı

Tarih

Editör

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin elektronik seçime geçmesinin şart olduğunu söyledi. Yener, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını açıkladı.


Elektronik seçim sistemi, ABD, İsviçre, Estonya, Brezilya gibi birçok ülkede kullanılıyor.

TRT Haber’den aktarılana göre, Türkiye’de bu konuda önümüzdeki günlerde somut adımlar atılacak. Sistem hakkında konuşan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin bu sisteme geçmesinin şart olduğunu, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını söyledi.

Elektronik seçim sistemine geçilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Bunun için de parlamentoda grubu bulunan siyasi parti temsilcileriyle görüşme yapılması planlanıyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Yener, yasal düzenlemenin yapılması halinde elektronik seçim sistemine geçilebileceği görüşünde.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİR

Yener’e göre, elektronik seçim sisteminde Estonya iyi bir noktada. Estonya ile birlikte sistemi kullanan bazı ülkelerde inceleme yapılması da gündemde.

Yener, mühendislerle birlikte teknik altyapıya bakıldıktan sonra bir rota çizileceğini ifade ederek, seçimlerin e-Devlet üzerinden de olabileceğini vurguladı.

İLK ETAPTA YURT DIŞINDAKİ SEÇMEN ÜZERİNDEN DENENEBİLİR

Elektronik seçim sisteminin nasıl uygulanabileceğine dair de bilgi veren Yener, pilot bölge seçilebileceğine işaret etti, ilk planda yurt dışı seçmenin bu sistemde oy kullanması seçeneğinin değerlendirilebileceğini söyledi.

Elektronik oylama sistemine geçilmesi halinde Türkiye büyük bir maddi külfetten kurtulacak. Ayrıca seçmenler için yeni sistem büyük bir kolaylık olacak.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar