Bizi Takip Edin

Türkiye

Diyarbakır’da yeni bir projeye daha imza atıldı

Yayınlandı

Tarih

Diyarbakır Valiliği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ile Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi (OSB) tarafından 84 milyon liralık atölye projesi sözleşmesinin imza töreni gerçekleştirildi.

Diyarbakır Valiliği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ile Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi (OSB) işbirliğince yeni bir projeye daha imza atıldı. Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra kentte girişimcilere ve firmalara yönelik üretim ve istihdamın telafisi için 18 adet atölye hayata geçiriliyor.

İmza töreninde konuşan Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su, kentin yararına atılan projenin imzasında 54 milyon liranın Kalkınma Ajansı, 30 milyon liranın ise OSB yönetimi tarafından karşılandığını belirtti.

Su, “İlimizde yine istihdam için çok önemli bir projeye daha imza atıyoruz. İlimizde 6 Şubat tarihinde meydana gelen depremden etkilenen illerinden birisidir. Bu çerçevede istihdama yönelik ilimizde birçok proje yürütüyoruz. Bunlarda bir kısmı da tekstil konusunda yaptığımız projelerdir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğümüz ve paydaş kurumlar vasıtasıyla değişik tekstillere yönelik, yoğun iş gücü gerektiren sektör olarak tekstil konusunda da önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Organize Sanayi Bölgemizin (OSB) içinde yaklaşık 22 bin metrekare bir alanda 10 tanesi bin metrekare olmak üzere, 8 tanesi 500 metrekare olmak üzere 18 adet işlik yapma projesinin imzası atıldı. Burada yapılan işliklerle yaklaşık 1000’den fazla kardeşimize istihdam imkanını sağlamış olacağız. Bu projemizin maliyeti yaklaşık 84 milyon liradır. Bunun 54 milyon lirasını Kalkınma Ajansımız gerçekleştiriyor. 30 milyon lirasını da OSB yönetimi tarafından destekleniyor” dedi.

6 Şubat tarihindeki yıkıcı depremle birlikte ekonomik ve sosyal açıdan tekrardan yaraların sarılması için yeni projelere imza attıklarını ifade eden Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yunus Çolak, “Bir araya geldiğimiz program, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğümüz tarafından 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketi sonrasında illerimizde ekonomik ve sosyal açıdan tekrardan yaraların sarılması, eski durumuna geçiş döneminin hızlandırılması ile alakalı projeler gerçekleştiriyoruz. Bu projeler ile ilgili düzenlenen bölgesel kalkınma odaklı acil eylem programı çerçevesinde bir projemiz destek almaya hak kazandı. Organize Sanayi Bölgemizle beraber yaklaşık 18 adet işlik hayata geçireceğiz. Özellikle deprem sonrasında bina altlarında kalan, depremden etkilenen ve maalesef bu çerçevede üretim kaybı yaşayan girişimcilerimizi, firmalarımıza yer sağlayarak gerek üretim ve istihdamın telafisini sağlamaya çalışacağız” diye konuştu.

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan, projenin kentte istihdam oluşturacağına vurgu yaparak, şunları kaydetti:

“Bu projenin yapılış amacı depremde zarar gören, şehir içindeki bina altlarında çalışan tekstil firmalarına yönelik yaralarını sarmayı hedefliyoruz. Organize Sanayide üretim yapmakla normal fabrikada üretim yapma arasında çok büyük fark var.”

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Bakan Yerlikaya aranan 3 bin 97 kişinin yakalandığını açıkladı

Yayınlandı

Tarih

Editör

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının eş zamanlı operasyonları sonucu 1190’ı hükümlü 1907’si yakalama emri ile aranan toplam 3 bin 97 kişinin yakalandığını bildirdi.Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde düzenlenen aranan şahıslar uygulamasına ilişkin bilgi verdi.

Yerlikaya, paylaşımında şunları kaydetti:

“Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sorumluluk bölgelerinde eş zamanlı olarak yapılan aranan şahıslar uygulamasında 8 bin 780 ekip, 30 bin 986 personelimiz görev aldı. Uygulama sonucunda; 1190’ı hükümlü 1907’si yakalama emri ile aranmakta olan toplam 3 bin 97 şahıs yakalandı. Ayrıca 7’si çocuk 16 kayıp bulundu. Operasyona katılan, ülkemizin huzur ve güvenliğinin teminatı kahramanlarımızı tebrik ediyorum.”

Okumaya Devam Et

Türkiye

AnadoluJet, İzmir-Bakü uçuşlarına başladı

Yayınlandı

Tarih

Editör

Türk Hava Yolları’nın (THY) markası AnadoluJet, Anadolu’yu dünyaya bağlama hedefleri doğrultusunda İzmir’den Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye sefer başlattı.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, 16 Haziran itibarıyla İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı arasında karşılıklı gerçekleşecek uçuşlar, haftanın 3 günü icra edilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen THY Genel Müdür (Ticari) Yardımcısı Kerem Sarp, kardeş ülke Azerbaycan’la olan bağları yeni uçuş noktasıyla daha da güçlendirmekten duyduğu memnuniyete dile getirerek “Bir millet iki devlet olarak gördüğümüz kardeş halkları, başkent Bakü’ye İstanbul ve Ankara’dan sonra İzmir üzerinden bağlayarak, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ticari ve kültürel dostluğun da pekişmesine imkan sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakü’nün çamur volkanları turistlerin ve araştırmacıların ilgisini çekiyor

Kafkasya’nın en önemli kültür ve ticaret merkezi olma özelliği ile ön plana çıkan Bakü’de, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Dünya Mirası Listesi’ne giren “Şirvanşahlar Sarayı”, “Kız Kalesi” ve tunç devrine ait silah ve süs eşyaları bulunduran “Kobustan Şehir Parkı” ziyaretçi akınına uğruyor.

Şifa kaynağı olduğu düşünülen çamur volkanları ise turistlerin ve araştırmacıların ilgisini çekiyor. Başkent Bakü, AnadoluJet misafirperverliğiyle keşfedilmeyi bekliyor.

AnadoluJetI’in İzmir-Bakü uçuşlarına ilişkin ayrıntılı bilgiye “anadolujet.com” internet adresinden ve “0850 333 2 538” numaralı çağrı merkezinden ulaşabiliyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Pençe-Kilit bölgesinde çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi

Yayınlandı

Tarih

Editör

Irak’ın kuzeyinde devam eden Pençe-Kilit Operasyonu ile Hakurk bölgelerinde teröristlerce kullanılan mağarada çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Pençe-Kilit Operasyonu ve Hakurk bölgelerindeki arama-tarama sırasında 1 Dragunov keskin nişancı tüfeği, 1 AKS-102 piyade tüfeği ve 50 mühimmatı,1 Zagros keskin nişancı tüfeği, 7 el bombası, 1 AT-4 tanksavar silahı lançeri, 5 şarjör, 150 mermi, 1 lazer işaretleyici, 2 gece görüş cihazı, 3 kamera, 1 termal şemsiye, 4 sırt çantası, muhtelif yaşam malzemesi bulundu.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar