Bizi Takip Edin

Siyaset

Emine Erdoğan,”İslam’da Kadın” oturumuna mesaj gönderdi

Yayınlandı

Tarih

Emine Erdoğan, “Kadınları değersizleştiren gelenekler karşısında mücadele etmek her bir ferdin vicdani görevidir. Kadınların dışlandığı bir dünyanın, insanlığın yarısının terk edildiği bir dünya olduğunu unutmamamız gerekiyor.” ifadesini kullandı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Birleşmiş Milletler’de (BM) Pakistan tarafından düzenlenen “İslam’da Kadın: İslam Dünyasında Kadınların Haklarını ve Kimliklerini Anlamak” başlıklı oturuma bir mesaj gönderdi.

Emine Erdoğan, İslam’da kadın ve kız çocuklarının hakları konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen konferansa bizzat katılım sağlamayı arzu ettiğini ancak 6 Şubat’ta üst üste meydana gelen iki büyük depremin Türkiye’yi derinden sarstığını, uluslararası dost ülkelerden gelen destekler ile hep birlikte yaraları sarmaya gayret ettiklerini bildirdi.

Erdoğan, “Bu vesileyle, ilk günden bu yana destekleriyle Türkiye’nin yanında olan, bugün bu programın ev sahibi Pakistan başta olmak üzere, tüm dost ve kardeş ülkelere bir kez daha şahsım ve ülkem adına teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

“Kadınların dışlandığı bir dünya, insanlığın yarısının terk edildiği bir dünyadır”

İslam dininin yeryüzünde adalet ve barışı tesis etmeyi amaçladığını ve cinsiyetler arasında hassas bir denge gözettiğini aktaran Erdoğan, kadın ve erkeğin bir bütünün iki yarısı olarak nitelendirildiğini kaydetti.

Erdoğan, İslam dininin indirildiği çağın çok ötesinde, zamandan münezzeh bir bakış açısı sunarak insanı cinsiyeti üzerinden değil, şahsiyeti üzerinden değerlendirdiğini, hak ve sorumluluklar noktasında bireyler arası adaleti gözeten kapsayıcı bir anlayış getirdiğini bildirdi.

Buna karşın kadınların yanlış dini yorumlar üzerine inşa edilen bazı kültürel normların gölgesinde kaldığına işaret eden Erdoğan, “Kadınları değersizleştiren, haklarda ikinci plana iten gelenekler karşısında mücadele etmek insanlık ailesinin her bir ferdinin vicdani görevidir. Kadınların dışlandığı bir dünyanın, insanlığın yarısının terk edildiği bir dünya olduğunu unutmamamız gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Erdoğan, toplumu dönüştüren en etkin aktör olan kadınların eğitimden sosyal hayata, iş dünyasından siyasete her alanda güçlü bir şekilde var olmasının yeryüzünde kalıcı barış, huzur ve adaletin de teminatı olduğunu vurguladı.

Öte yandan bazı kadınların, küreselleşme ve popüler kültürün tahakkümü altında, öz kimliklerini koruma mücadelesi verdiklerine işaret eden Erdoğan,”Kadını özne olarak ailenin dışına konumlandıran, anneliği kadının kendini gerçekleştirmesinde bir engel olarak sunan ve nihayetinde kadınları dar bir kalıba mahkum eden modern kültürel kodları da iyi okumalıyız. Oysa, hakiki eşitlik ve özgürlük, kadınların fıtri hasletlerini korumalarına imkan sağlayacak ekosistemi oluşturmakla başlar.” değerlendirmesini yaptı.

Erdoğan, medyada sunulan çarpık Müslüman kadın imajı, Batı’dan yükselen İslamofobi ve ırkçılığın bilhassa Müslüman kadınların hayatındaki orantısız etkisinin dünyanın en medeni sayılan ülkelerinde bile hala kadınların ideolojik kıyımların kurbanı olabildiğini gösterdiğini belirtti.

Kadın ve erkeğin birbirini tamamladığı, hak ve fırsatlar noktasında adaletin sağlandığı, fıtratın adalet terazisi olduğu bir dünya inşası için hep birlikte çalışılması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Yürekten inanıyorum ki, bizler büyük bir dayanışma içerisinde, kadınları kısıtlayan veyahut öz kimliklerinden koparan her türlü dayatmayı bertaraf edecek güçlü formüller üretebiliriz. Bu bakış açısıyla Türkiye, kadın haklarının korunması ve yaygınlaştırılması, kadınların hayatın her alanına tam ve eşit katılımının sağlanması, toplumda güçlendirilmesi ve toplumda kadın-erkek fırsat eşitliğinin sağlanması için kapsamlı çalışmalar yürütüyor.”

14-15 Nisan 2016’da İstanbul’da düzenlenen 13. İslam Zirvesi’nde kadın haklarına ilişkin konuların Türkiye’nin öncelikleri arasında yer aldığını anımsatan Erdoğan, Zirve’nin ortaya koyduğu yol haritası çerçevesinde, Kadın Danışma Konseyi oluşturulduğunu hatırlattı.

Erdoğan, “Bir insanlık sınavı olarak önümüzde duran kadın hakları meselesinde, Müslüman ülkelerin, kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in öngördüğü seviyeye yükselme gayretiyle çalıştığında, adil bir toplumsal düzeni inşa edeceğimize yürekten inanıyorum. Bu noktada; cesaretiyle, ilmiyle, mücadelesiyle, rikkatiyle İslam medeniyet ve tarihine mührünü vurmuş öncü Müslüman kadınların zamanlar üstü örnekliğini öne çıkarmak yolumuza ışık tutacaktır.” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Akşener’den CHP itirafı: Hayatımın en büyük pişmanlığı

Yayınlandı

Tarih

Editör

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında 6’lı masayı resmen dağıttı. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” dedi.

Partisinin olağan kurultayında açıklama yapan İyi Parti Genel Başkanı Akşener, CHP’ye ilişkin çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Numan Kurtulmuş, Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti

Yayınlandı

Tarih

Editör


TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüz yılı olması için gayretle mücadele edeceğiz.” dedi.

Kurtulmuş, bir dizi ziyaret için geldiği Konya’da, tarihi Alaaddin Camisi avlusunda Selçuklu Sultanları Türbesi Nöbet Değişimi Töreni’ne katıldı.

Daha sonra Mevlana Müzesi’ni ziyaret eden Kurtulmuş, Hazreti Mevlana’nın sandukası başında dua etti, müzedeki vatandaşlarla sohbet etti.

Kurtulmuş, burada yaptığı açıklamada, Konya’da Anadolu irfanının önemli temsilcileri Hazreti Mevlana ile Şemsi Tebrizi’nin Anadolu’nun manevi mayasını yoğuran büyük zatlar olduğunu söyledi.

Alaaddin Tepesi’ndeki Sultanlar Türbesi’nde, bin yıldır bu yurdu millete vatan kılan Selçuklu sultanlarının kabirlerini ziyaret ettiklerini anımsatan Kurtulmuş, şunları belirtti:

“Anadolu’da illerimizde yapacağımız programların başlangıcını Konya’dan yapmış olduk. Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüzyılı olması için gayretle mücadele edeceğiz. Bu vesileyle hem bizim millet geleneğimizin, devlet geleneğimizin önemli temsilcilerini saygıyla anıyoruz. Hem de Anadolu’nun mayasını, irfan hamuruyla yoğuran büyüklerimizi saygıyla, şükranla yad ediyoruz.”

Kurtulmuş, daha sonra Şemsi Tebrizi Türbesi’ni ziyaret etti.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Türkiye elektronik seçime hazırlanıyor

Yayınlandı

Tarih

Editör

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin elektronik seçime geçmesinin şart olduğunu söyledi. Yener, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını açıkladı.


Elektronik seçim sistemi, ABD, İsviçre, Estonya, Brezilya gibi birçok ülkede kullanılıyor.

TRT Haber’den aktarılana göre, Türkiye’de bu konuda önümüzdeki günlerde somut adımlar atılacak. Sistem hakkında konuşan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin bu sisteme geçmesinin şart olduğunu, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını söyledi.

Elektronik seçim sistemine geçilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Bunun için de parlamentoda grubu bulunan siyasi parti temsilcileriyle görüşme yapılması planlanıyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Yener, yasal düzenlemenin yapılması halinde elektronik seçim sistemine geçilebileceği görüşünde.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİR

Yener’e göre, elektronik seçim sisteminde Estonya iyi bir noktada. Estonya ile birlikte sistemi kullanan bazı ülkelerde inceleme yapılması da gündemde.

Yener, mühendislerle birlikte teknik altyapıya bakıldıktan sonra bir rota çizileceğini ifade ederek, seçimlerin e-Devlet üzerinden de olabileceğini vurguladı.

İLK ETAPTA YURT DIŞINDAKİ SEÇMEN ÜZERİNDEN DENENEBİLİR

Elektronik seçim sisteminin nasıl uygulanabileceğine dair de bilgi veren Yener, pilot bölge seçilebileceğine işaret etti, ilk planda yurt dışı seçmenin bu sistemde oy kullanması seçeneğinin değerlendirilebileceğini söyledi.

Elektronik oylama sistemine geçilmesi halinde Türkiye büyük bir maddi külfetten kurtulacak. Ayrıca seçmenler için yeni sistem büyük bir kolaylık olacak.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar