Bizi Takip Edin

Ekonomi

En düşük emekli maaşını yükselttik

Yayınlandı

Tarih

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “EYT taleplerini karşıladık, en düşük emekli maaşını yükselttik. Ayrıca, 7 bin 500 liranın üzerinde maaş alan emeklilere refah payı verecek bir düzenleme üzerinde de çalışıyoruz.” dedi.


Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kayseri Sanayi Odasınca (KAYSO) düzenlenen Kayseri İş Dünyası Buluşması’nda, Anadolu’nun en büyük ticaret ve sanayi merkezlerinden biri olan Kayseri’de iş insanlarıyla bir araya gelmekten memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Kayseri’ye bir müjdesi olduğunu belirten Nebati, “Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Projesi’ne ilişkin bildiğiniz gibi çalışmalara devam ediyorduk. Projemizde önemli bir aşamayı daha geride bıraktık. Dış finansman sözleşmesini dün imzaladık. Yaklaşık 1,2 milyar avroluk dış finansman teminini sağladık. Buradan Sayın Bakanımız Hulusi Paşa’ya saygı ve sevgilerimi özellikle arz ediyorum.” diye konuştu.

Projenin devreye girmesiyle mevcut demir yoluyla 7 saatte sağlanan Ankara-Kayseri ulaşımının 2 saate düşeceğini belirten Nebati, “Hem yük taşımacılığı hem de vatandaşlarımızın ulaşımları çok daha kolay hale gelecektir. Böylece ülkemiz milyarlarca dolar tasarrufu da sağlamış olacak.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde her gün tarih yazmaya devam ettiklerini dile getiren Nebati, şunları söyledi:

“Milletimizin 60 yıllık hayali olan ‘yerli ve milli bir araba yapacağız’ dediğimizde birileri önce ‘Bu ülke araba yapabilir mi?’ dedi. Sonra ‘arabanın şu kadar kısmı yerli’ diyerek eziklik kompleksini ve psikolojisini sürdürmeye devam ettiler ama bu 60 yıllık hayali yollara çıkararak, ‘yapılamaz’ denilen birçok projeyi hayata geçiriyoruz. Bazıları çıkmış yine diyor ki ‘Millet bu arabayı nasıl alacak?’ Hatırlayın lütfen, ciddi ciddi sordular, ‘Bu aracın egzoz dumanı nerede?’ Elektrikli araçta egzozu sordular, ciddi ciddi yaptılar çünkü eziklik, görmeyi de engeller. Togg satışlarında kamu bankalarımız aracılığıyla avantajlı kredi imkanı sağlıyoruz. Ana muhalefet genel başkanı bu konuda ve icraatlarımızı izlemede biraz zorlanıyor. Hakikaten şok yaşıyorlar bir aydır.”

Bakan Nebati, İzmir’de 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından başkanlığını Kazım Karabekir’in yaptığı İzmir İktisat Kongresi’nin yapıldığı binanın, CHP tarafından 1979 yılında yıkılarak otoparka dönüştürüldüğünü, kendilerinin ise aslına uygun olarak yeniden yaptıkları binada kongreyi gerçekleştirdiklerini anımsattı.

“Hiçbir şey tesadüf değil”

İktidarları döneminde hayata geçirilen projeleri anlatan Nebati, “AKM’de de aynı şeyi yaptılar. Sayın Cumhurbaşkanı’mıza ve ailesine hakaretler, küfürler yaptılar, AKM’yi kim yaptı? Sayın Cumhurbaşkanı’mız. Taksim Camisi’ni kim yaptı? Sayın Cumhurbaşkanı’mız. Ayasofya’yı kim açtı? Cumhurbaşkanı’mız. Her şey Cumhurbaşkanını bekliyormuş. Bu ülkede hiçbir şey tesadüf değil, tevafuklar üst üste geldi.” değerlendirmesinde bulundu.

Nebati, Türkiye’nin artık nükleer santrale ve kendi doğal gazına sahip olduğuna dikkati çekerek, “İHA’lar SİHA’lar, Togg, TCG Anadolu… Ezberimize alamıyoruz artık, bu bir ayda. İstanbul Finans Merkezi’ni açtık. Gelirken İstanbul’da astronotumuz olan iki adayımız var, görüştük eğitime ara verip gelmişlerdi. Tekrar eğitime gidiyorlar şimdi. Astronotumuz var gidiyor ama onlar neyle uğraşıyorlar? Tamamen kaçırmış durumdalar ve takip etmekte de zorlanıyorlar.” dedi.

“Bu bir gaf değil, dil sürçmesi değil”

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiren Nebati, şunları kaydetti:

“Şimdi seçim vaadi olarak Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı biliyorsunuz geçenlerde şehit ailelerine ÖTV’siz araç müjdesini ilan etti. Biz bunu 2016’dan beri uyguluyoruz, haberi yok çünkü danışmanlar öteden gelince ülkenin gerçeklikleriyle iletişim kuramıyorlar, mevzuatı bile takip edemiyorlar. 2003 yılında yeniden faaliyete geçirdiğimiz vergi konseyini kuracağını söyledi. Son söylediğini biliyorsunuz, Sayın Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı yani Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı anlaşılıyor ki cumhurbaşkanı adaylığını unutmuş. Başka bir hayali var çünkü zihinde geçen her şey zaman zaman dile vurur. Bu bir gaf değil, dil sürçmesi değil. ‘Ben Maliye Bakanı iken’ diyor. Yani sizin Maliye Bakanı olma şansınız sıfır. O hayali kurmayın ama size yardımcı olacağım. Lütfen gelin, Maliye Bakanlığımızda bir fotoğraf verin, içinizde ukde kalmasın, onu yaparız.”

Bakan Nebati, Türkiye’nin ürettiğini, büyüdüğünü, 21. yüzyıla Türkiye Yüzyılı olarak hazırlandığını dile getirdi.

Türkiye ekonomi modelini açıkladıklarında çeşitli eleştiriler geldiğini anlatan Nebati, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biri ‘Çin modeli’ dedi, biri ‘Kore modeli’ dedi. Hayır, Türkiye kendi potansiyeline inanan, güvenen medeniyetine tevarüs eden gücünü, kuvvetini çok iyi idrak etmiş, 21 yıllık kazanımlarını artık bir sıçrama noktasına getirebilecek önemli bir güce sahip ülke olarak bunu ifade eder ve yerine getirir dediğimizde bize yan gözle baktılar. İzmir İktisat Kongresi için gelen yabancılar, ‘Sayın Bakanım, siz sadece Birleşmiş Milletler’de dünya beşten büyüktür diye meydan okumadınız, diplomatik alanlarda ve uluslararası politikada. Aynı zamanda ekonomide de klişeleşmiş sözlerin dışına çıkarak, klişeleşmiş öğretilerin dışına çıkarak aslında bir meydan okumayı gerçekleştiriyorsunuz. Bu da ancak Türkiye Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti’ni idare eden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından dile getirilebilirdi.’ diyerek hakkı da teslim ediyorlar.”

Muhalefeti eleştiren Bakan Nebati, şunları dile getirdi:

“Başta muhalefetin genel başkanları ve taraftarları, en azından gölge etmeyin ihsan istemez demiyoruz. Kendi ülkenizle, yapılanlarla övünün, gurur duyun. Kötü bir şey yapmıyoruz ya biz ülkeyi geliştiriyoruz, büyütüyoruz. Şimdi doğal gazı çıkardık. Sayın Putin, Akkuyu Nükleer Santrali’nde biz imza atarken, ‘Sayın Erdoğan bunu 5 yılda tamamlayacağız dediğinde olmazdı demiştim’ diye kendisi ifade etti, tamamlandı. Şimdi 32 ayda gaz gelince ‘acaba Putin mi destek veriyor’ dediler. Gaz, Türk gazı, Karadeniz’den çıktı geliyor. Bunun kıskanacak bir tarafı yok, övünün.”

Emeklilere refah payı

Birçok alanda yapacakları çalışmalar hakkında bilgi veren Nebati, “Önümüzdeki dönemde ülkemizin ürettiği doğal gaz ve petrol gelirlerinden ayrılacak kaynakla Aile ve Gençlik Bankası kuracağız. Bakanlığımıza nitelikli 3 bin 220 personel alımı yapacağız. EYT taleplerini karşıladık, en düşük emekli maaşını yükselttik. Ayrıca, 7 bin 500 liranın üzerinde maaş alan emeklilere refah payı verecek bir düzenleme üzerinde de çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci ise iş dünyasına verilen desteklerden dolayı Bakan Nebati’ye teşekkür etti.

Program, soru cevap bölümüyle basına kapalı devam etti.

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Çiftçilere yaklaşık destek ödemesi bugün yapılacak

Yayınlandı

Tarih

Editör

Tarım ve Orman Bakanlığı, 75 milyon 826 bin liralık tarımsal destekleme ödemelerinin bugün çiftçilerin hesaplarına aktarılacağını bildirdi.Bakanlığın ​​​​​​​Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “75 milyon 826 bin liralık destekleme ödemesi bugün çiftçilerimizin hesaplarına aktarılıyor.” ifadesi kullanıldı.

Paylaşımda yer alan bilgiye göre, söz konusu destek tutarları, hayvan hastalıkları tazminatında 50 milyon 646 bin 602 lira, hububat-baklagil dane mısırda 10 milyon 779 bin 586 lira, yağlı tohum bitkilerde 12 milyon 172 bin 545 lira, toprak analizinde 1 milyon 33 bin 480 lira, anaç koyun keçide 686 bin 300 lira ve mazot gübrede 507 bin 487 lira olarak belirlendi.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Kurban Bayramı ikramiyeleri ve emekli aylıklarının ödeme tarihleri belli oldu

Yayınlandı

Tarih

Editör

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamındaki emeklilerin aylıkları ile Kurban Bayramı ikramiyelerinin 17-23 Haziran’da ödeneceğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, emekli aylıkları ve bayram ikramiyelerinin hesaplara yatacağı tarihler belli oldu.

Buna göre, SSK kapsamında gelir/aylık alanlardan ödeme günü 17, 18 olanlara 17 Haziran’da, ödeme günü 19, 20 olanlara 18 Haziran’da, ödeme günü 21, 22 olanlara 19 Haziran’da, 23, 24 olanlara 20 Haziran’da ve 25, 26 olanlara 21 Haziran’da ödeme yapılacak.

Bağ-Kur kapsamında gelir/aylık alanlara 22 Haziran’da, Emekli Sandığı kapsamında aylık alanlara ise 23 Haziran’da aylık ve ikramiyeleri ödenecek.

Bu kapsamda 14,4 milyon emeklinin hesabına toplam 25,7 milyar lira tutarında bayram ikramiyesi aktarılacak.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Gram altında yükseliş trendi sürüyor

Yayınlandı

Tarih

Editör

Altın fiyatlarındaki yükseliş trendi son dakika itibarı ile devam ediyor. Fed’in fazi açıklaması ile birlikte altın fiyatlarında panik ya da kar satışı gerçekleşse de uzmanlar yatırımcıları uyardı. Vatandaşların, sabırla beklemesi tavsiye edilirken, gram altın fiyatlarından bin 850-2 bin 100 seviyelerine doğru bir ön görü olduğu ifade edildi. İşte güncel gram, tam, yarım ve cumhuriyet altını fiyatları…

Altın fiyatları düşecek mi? Fed’in faizleri artırmayıp sabit tutmasının ardından binlerce yatırımcı bu sorunun yanıtını arıyor. Son dakika güncel altın fiyatlarında geri çekilme olsa da bunun kar ya da panik satışından kaynaklandığı ifade ediliyor. Uzmanlar, altının yıl içinde çıkışını sürdüreceği görüşünde. Peki 15 Temmuz Perşembe altın fiyatları ne kadar? İşte haberin detayları…

Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Ali Yazıcı, bu günlerde altında yaşanan hareketliliğe dikkat çekerek “Özellikle yatırım tarafından bakılınca ani fiyat hareketleri oluyor. 50-100 TL gramajda yükselme veya düşme olunca vatandaş tedirgin oluyor. Yatırımcılara çağrımız, sabırla metanetle beklesinler” dedi.

Yatırımcıların panik havasında olmaması ve bekleme tavsiyesinde bulunan Yazıcı, “Seçimler bitti artık düğünlerin çok olduğu ve Arap turizmin hareketli olduğu bir döneme girdik. Kuyumcular olarak hazırlıklarımızı yaptık yaz sezonuna hazırız. Umarım bundan sonra işlerimiz hareketli geçecek diye beklentimiz var. Ancak fiyatların çok hareketli olması vatandaşı biraz beklemeye doğru ittiğini görmekteyiz. Özellikle yatırım tarafından bakılınca ani bir hareket oluyor yani, 50-100 TL gramajda yükselme veya düşme olunca vatandaş tedirgin oluyor. Yatırımcılara çağrımız, sabırla metanetle beklesinler. Çünkü altın uzun vade bekletildiğinde mutlaka en karlı yatırım aracı. Yatırımcı panik havasında olmasınlar mutlak surette beklesinler ve uzun vadede yüzde 30-50 gibi rakamlarda değer kazanacaktır. Global piyasalara bakılınca uluslararası özellikle FED’in açıklamaları Amerika’daki işsizlik oranları beklenen enflasyon rakamları dünya piyasalarında bu hareketliliği ön görüyor. Umarım inşallah sıcak savaş olmaz. Savaşın olması durumunda merkez bankaları düzeyinde altının rezervlerini artırıma doğru gidiyor. Haliyle ne kadar talep varsa o ürün her zaman artış sağlar” dedi.

“GRAM ALTIN FİYATLARINDA BİN 850-2 BİN 100 SEVİYELERİNE DOĞRU BİR ÖN GÖRÜMÜZ VAR”

Altının yıl içinde çıkışını sürdüreceğini ve 2 bin 100 seviyelerini göreceğini tahmin ettiklerini belirten Yazıcı, “Vatandaş bize, dolar mı alalım? altın mı? diye soruyor. Altın almak her zaman avantajlı çünkü dolar Onsx TL karşılığı altın fiyatı çıkar ama dolar tek başına hareket eder. Altın iki taraflı hareket eder. O yüzden vatandaşımıza, yatırımcıya tavsiyem mutlak suretle altın alarak kenarda bekletsinler. Bu sürecin sonucunda Ons’un değerini nasıl tahmin ediyorsunuz dersen; piyasaların vermiş olduğu tepkiyle beraber 2 bin 300 sevilerinde bekliyoruz Ons’u önümüzdeki yıllarda. Belki bu çok kısa vadede de olabilir bu. Doların da 28 TL olması halinde altının da buradaki karşılığı bin 850-2 bin 100 seviyelerinde en kısa sürede olabilecek ön görümüz var” diye konuştu.

Kuyumculardan Zekeriya Tonyalı da Arap turistlerin en çok altın takıyı tercih ettiğini belirterek “Bu sene beklentilerimiz biraz üst seviyede daha iyi olacak diye temenni ediyoruz. Altın yatırım aracı olarak görülmeli. Meslekte yaklaşık 35 yılımı doldurdum bu zamana kadar Alman’a, İngiliz’e altın sattığımı hatırlamıyorum. Araplar, hasır bilezikten tutun da altın takıların her türlüsünü alıyorlar. Arap turistler şimdiden gelmeye başladılar” şeklinde konuştu.

15 HAZİRAN SON DAKİKA ALTIN FİYATLARI

GRAM ALTIN NE KADAR?

Altının gram bugün bin 469 liradan geri alınırken aynı dakikalarda satış fiyatı ise bin 470 lirada bulunuyor.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR, KAÇ TL?

Çeyrek altın 15 Haziran 2023 Perşembe günü 2 bin 376 liradan geri alınırken, hafta içi satış fiyatı ise 2 bin 425 lirada konumlanmış durumda.

CUMHURİYET ALTINI KAÇ LİRA?

Yüksek miktarda alım yapanların tercihlerinden olan cumhuriyet altını ise bugün 9 bin 992 liradan geri alınırken, 10 bin 2 liradan da satışa sunuluyor.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar