Bizi Takip Edin

Siyaset

Erdoğan; “Koalisyon dönemi rafa kalkmıştır”

Yayınlandı

Tarih

Başkan Erdoğan, Sayıştay’ın 161. Kuruluş Yıldönümü Programı’nda konuştu. Başkan Erdoğan, Türkiye’nin koalisyon dönemlerinde yaşadığı krizleri hatırlatarak, “Milletimiz koalisyon dönemini rafa kaldırmıştır” dedi.

Başkan Erdoğan, Sayıştay’ın 161. Kuruluş Yıldönümü Programı’nda konuştu.

Başkan Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Kuruluşundan bu yana geçen sürede yargı organları içinde müstesna bir kuruluştur. Bu konumu çıkardığımız kanunlarla daha da güçlendirdik. 2010 yılında yapısını yeniden düzenledik. Gelirlerin ve giderlerin kontrol altına alınmasında Sayıştay’ın yeri doldurulamaz. Tüm siyasi hesapların üstünde milli bir görevdir.

Bu yıl 29 Ekim 2023 tarihinde Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümüne kavuşacağız. Tüm farklılıklarımızı bırakarak coşkuyla kutlayacağız. Cumhuriyetimizin ilk 100 yılını geride bırakırken yeni ufuklara da yelken açıyoruz. Yeni bir vizyonun başlangıç noktası haline getirmek istiyoruz. Bunun adı Türkiye Yüzyılı’dır. Türkiye Yüzyılı çok daha büyük hedeflere yürüme azmidir. Bu vizyonu adım adım gerçeğe dönüştüreceğiz. Türkiye Yüzyılı 85 milyonun istikbali inşa etmesinin adıdır.

28 Mayıs Cumhurbaşkanı Seçimi’nde verdiği kararla Türkiye Yüzyılı’nı sahiplendiğini ortaya koydu. Buradan bir kez daha iradesine, geleceğine sahip çıkan bu vatanın tüm fertlerine teşekkür ediyorum. Tercihini hangi yönden kullanırsa kullansın tüm vatandaşlarımıza eşit duygularla hareket ediyoruz.

Yüzde 52,18 oy oranıyla şahsımıza, 5 yıl daha hizmet etme imkanı veren halkımızın sorumluluğunu taşıyoruz.Kendini milli iradenin üzerinde gören zihniyetin yargıdaki, yürütmedeki temsilcileri, hukukun kendilerine verdiği yetkiyi statükoyu korumak için kullandı. Türkiye maalesef bu süreçte altın değerindeki yıllarını kaybetmiştir.Son 21 yılda ülkemizde büyük bir zihniyet devrimi gerçekleştirdik.

Son 21 yılda büyük bir zihniyet devri gerçekleştirdik. Kurumların birbirleriyle ahenkle çalışmasını temin ettik. Türkiye prangalarından kurtuldukça büyük bir ivme yakaladı. Demokrasimiz bugün bütün dünyanın gıptayla baktığı bir olgunluk seviyesine ulaştı. Türkiye küresel siyasette büyük bir takiple bugüne geldi.

Her alanda Türkiye başarıdan başarıya koştu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin avantajlarını son dönemde yaşadığımız tüm krizlerde müşahade ettik. Kabul ve takdir edildiğini de görüyoruz. 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinin sonuçlarından biri de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin milletimizden yeniden güvenoyu almış olmasıdır.Ülkemiz 3 ayda bir hükümetin değiştiği koalisyon dönemlerini bir daha gelmemek üzere rafa kaldırmıştır. Türkiye’nin 2002’den beri unuttuğu siyasi istikrarsızlık ikliminin yeniden hortlatılmasına müsaade etmeyeceğiz.

Siyaset

Akşener’den CHP itirafı: Hayatımın en büyük pişmanlığı

Yayınlandı

Tarih

Editör

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında 6’lı masayı resmen dağıttı. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” dedi.

Partisinin olağan kurultayında açıklama yapan İyi Parti Genel Başkanı Akşener, CHP’ye ilişkin çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Numan Kurtulmuş, Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti

Yayınlandı

Tarih

Editör


TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüz yılı olması için gayretle mücadele edeceğiz.” dedi.

Kurtulmuş, bir dizi ziyaret için geldiği Konya’da, tarihi Alaaddin Camisi avlusunda Selçuklu Sultanları Türbesi Nöbet Değişimi Töreni’ne katıldı.

Daha sonra Mevlana Müzesi’ni ziyaret eden Kurtulmuş, Hazreti Mevlana’nın sandukası başında dua etti, müzedeki vatandaşlarla sohbet etti.

Kurtulmuş, burada yaptığı açıklamada, Konya’da Anadolu irfanının önemli temsilcileri Hazreti Mevlana ile Şemsi Tebrizi’nin Anadolu’nun manevi mayasını yoğuran büyük zatlar olduğunu söyledi.

Alaaddin Tepesi’ndeki Sultanlar Türbesi’nde, bin yıldır bu yurdu millete vatan kılan Selçuklu sultanlarının kabirlerini ziyaret ettiklerini anımsatan Kurtulmuş, şunları belirtti:

“Anadolu’da illerimizde yapacağımız programların başlangıcını Konya’dan yapmış olduk. Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüzyılı olması için gayretle mücadele edeceğiz. Bu vesileyle hem bizim millet geleneğimizin, devlet geleneğimizin önemli temsilcilerini saygıyla anıyoruz. Hem de Anadolu’nun mayasını, irfan hamuruyla yoğuran büyüklerimizi saygıyla, şükranla yad ediyoruz.”

Kurtulmuş, daha sonra Şemsi Tebrizi Türbesi’ni ziyaret etti.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Türkiye elektronik seçime hazırlanıyor

Yayınlandı

Tarih

Editör

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin elektronik seçime geçmesinin şart olduğunu söyledi. Yener, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını açıkladı.


Elektronik seçim sistemi, ABD, İsviçre, Estonya, Brezilya gibi birçok ülkede kullanılıyor.

TRT Haber’den aktarılana göre, Türkiye’de bu konuda önümüzdeki günlerde somut adımlar atılacak. Sistem hakkında konuşan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin bu sisteme geçmesinin şart olduğunu, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını söyledi.

Elektronik seçim sistemine geçilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Bunun için de parlamentoda grubu bulunan siyasi parti temsilcileriyle görüşme yapılması planlanıyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Yener, yasal düzenlemenin yapılması halinde elektronik seçim sistemine geçilebileceği görüşünde.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİR

Yener’e göre, elektronik seçim sisteminde Estonya iyi bir noktada. Estonya ile birlikte sistemi kullanan bazı ülkelerde inceleme yapılması da gündemde.

Yener, mühendislerle birlikte teknik altyapıya bakıldıktan sonra bir rota çizileceğini ifade ederek, seçimlerin e-Devlet üzerinden de olabileceğini vurguladı.

İLK ETAPTA YURT DIŞINDAKİ SEÇMEN ÜZERİNDEN DENENEBİLİR

Elektronik seçim sisteminin nasıl uygulanabileceğine dair de bilgi veren Yener, pilot bölge seçilebileceğine işaret etti, ilk planda yurt dışı seçmenin bu sistemde oy kullanması seçeneğinin değerlendirilebileceğini söyledi.

Elektronik oylama sistemine geçilmesi halinde Türkiye büyük bir maddi külfetten kurtulacak. Ayrıca seçmenler için yeni sistem büyük bir kolaylık olacak.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar