Bizi Takip Edin

Güncel

Ermenistan’ın hatasını düzeltmesini bekliyoruz

Yayınlandı

Tarih

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Nemesis Anıtı’na ilişkin, “Ermenistan’da askerlerimizi ve diplomatlarımızı şehit eden teröristler için bir heykel dikmeleri kabul edilemez bir adımdı. Ermenistan’ın şimdi bu hatayı düzeltmesini bekliyoruz.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Nemesis Anıtı’na ilişkin, “Ermenistan’da Erivan’da geçmişte Azerbaycanlı kardeşlerimizi, Osmanlı döneminde bizim askerlerimizi ve diplomatlarımızı şehit eden teröristler için bir heykel dikmeleri kabul edilemez bir adımdı. Biz de bazı tedbirler aldık, üçüncü ülkelere yapılan uçaklara hava sahamızı kapattık. Ermenistan’ın şimdi bu hatayı düzeltmesini bekliyoruz.” dedi.

Çavuşoğlu, Muratpaşa ilçesindeki bir otelde Azerbaycan’dan gelen milletvekili heyetindeki gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Azerbaycan’ın Ermenistan tarafından işgal edilen topraklarını kurtardığını ve bölge halkının da artık güven ve barış içinde yaşamak istediğini söyleyen Çavuşoğlu, Azerbaycan’ın barışa hazır olduğunu ve kapsamlı bir barış antlaşması teklif ettiğini belirtti.

Bir an önce bu antlaşma metninin müzakere edilip imzalanması gerektiğini aktaran Çavuşoğlu, “Biz Kafkasya’da, Güney Kafkasya’da kalıcı barışı istiyoruz. Azerbaycan’ın bu adımlarını destekliyoruz. Azerbaycan’la Ermenistan arasında atılacak olumlu adımları da destekliyoruz. Biz de bu süreci desteklemek için Ermenistan’la bazı adımlar attık. Görüşmelere başladık. Özel temsilcileri atadık.” diye konuştu.

Azerbaycan’ın menfaatlerini sadece bu bölgede değil tüm dünyada önemsediklerini dile getiren Çavuşoğlu, Azerbaycan için de Türkiye’nin menfaatlerinin önemli olduğunu kaydetti.

Ermenistan’da açılan “Nemesis Anıtı“na değinen Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Ermenistan’da Erivan’da geçmişte Azerbaycanlı kardeşlerimizi, Osmanlı döneminde bizim askerlerimizi ve diplomatlarımızı şehit eden teröristler için bir heykel dikmeleri kabul edilemez bir adımdı. Biz de bazı tedbirler aldık, üçüncü ülkelere yapılan uçaklara hava sahamızı kapattık. Ermenistan’ın şimdi bu hatayı düzeltmesini bekliyoruz. Biz Ermenistan’a bir ön şart koşmadık. ‘Bu uydurma soykırım iddialarından vazgeç öyle adım atarız’ demedik. Onlar da bize şart koşamaz. Siz de bunu tanıyacaksınız diye. Çünkü bu yalan. Uydurma, Azerbaycan tabiriyle. Sonuçta teröristlerin heykelini dikmek, bu kabul edilemez bir adımdır. Biz de o yönde bazı karşı adımlar attık. Düzeltmezlerse bazı karşı adımlar atarız. Ama burada kalıcı bir barış için Ermenistan’ın da samimi olması lazım. Laçın Koridoru’nda provokasyonlardan vazgeçmek lazım. Karabağ’a kaçak yolla asker ya da silah gönderme gibi faaliyetlerden, provokasyonlardan vazgeçmek lazım.”

Türkiye olarak daima Azerbaycan’ın yanında olduklarını dile getiren Çavuşoğlu, Azerbaycan’ı hiçbir zaman yalnız bırakmadıklarını ve bırakmayacaklarını bildirdi.

Bakan Çavuşoğlu, genel olarak Türkiye ile Azerbaycan’ın ilişkilerinin dünyada örnek olduğunu ve ilişkilerin bu aşamaya gelmesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in payının büyük olduğunu belirtti.

Haydar Aliyev’in Türkiye ve Azerbaycan için “Bir millet iki devlet”, Mustafa Kemal Atatürk’ün de “Azerbaycan’ın sevinci, sevincimiz, kederi, kederimiz” ifadelerini hatırlatan Çavuşoğlu, bu anlayışla iki ülke arasında önemli adımlar atıldığını söyledi.

Kimlikle seyahatlerin başladığını, ekonomik ilişkilerin, işbirliğin her geçen gün güçlendiğini anlatan Çavuşoğlu, çalışmaların bu şekilde devam edeceğini bildirdi.

Türkiye olarak Türk dünyasının güçlenmesi için Türk Devletleri Teşkilatı’nı oluşturduklarını ifade eden Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu anda Avrupa’nın gaza, Azerbaycan’ın gazına ihtiyacı var. Geçmişte Azerbaycan’ın yerini bilmeyenler şimdi Bakü’ye gitmeye başladılar, ‘Bize de gaz verin’ demeye başladılar. Geçmişte Azerbaycan’ın yüzüne bakmayanlar şimdi ‘Azerbaycan çok iyi bir ülkeymiş. Aliyev de çok iyi bir lidermiş’ demeye başladılar. Ama bu menfaat dünyasıdır. Bizim için önemli olan nedir? Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın çıkarı, halkımızın refahı için ne yapmalıyız? Biz bunu düşünerek adım atıyoruz. O nedenle bizim bu TANAP boru hattımızın kapasitesini arttırmamız lazım. Biz aynı zamanda ticarette bir merkez oluyoruz. Doğu batı orta koridor olarak. Diğer kardeş ülkelerle beraber Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, üçlü, dörtlü formatlarla beraber daha önce Türkmenistan’la da vardı, o da devam ediyor. Formatlarla beraber biz ticarette, enerjide bir merkez oluyoruz. Bundan da istifade etmemiz lazım. Biz aslında bugün sadece kendimiz için değil, Avrupa başta olmak üzere dünyanın ihtiyacını karşılamak için de özellikle doğal gaz ve enerji konusunda işbirliği yapıyoruz. Buna benzer önemli adımları inşallah seçimden sonra daha da artmaya devam edeceğiz.”

Bir gazetecinin seçim sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk olarak nereyi ziyaret edeceği yönündeki sorusu üzerine Çavuşoğlu, Erdoğan’ın seçim sonrası ilk olarak Azerbaycan ve KKTC’yi ziyaret edeceğini belirtti.

Moskova’da İran, Rusya, Suriye dışişleri bakanları toplantısına ilişkin soru üzerine de Çavuşoğlu, Suriye’de terörün temizlenmesi, Suriye’de güvenli bir altyapının oluşturulması ve göçmenlerin Suriye’ye geri gönderilmesi, Suriye’de kalıcı bir barışın ve istikrarın temin edilmesine yönelik konuların değerlendirildiğini bildirdi.

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Pençe-Kilit operasyonu bölgesinde 2 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi

Yayınlandı

Tarih

Editör

Milli Savunma Bakanlığı, Pençe-Kilit operasyonu bölgesinde tespit edilen 2 PKK’lı teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Irak’ın kuzeyindeki teröristlere yönelik operasyonlar etkin ve kararlı şekilde devam ediyor.Bu kapsamda Pençe-Kilit operasyonu bölgesinde tespit edilen 2 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.

Okumaya Devam Et

Güncel

Naci Görür’den İstanbul’daki 5 ilçe için deprem uyarısı

Yayınlandı

Tarih

Editör

Prof. Dr. Naci Görür, “Büyükçekmece, Küçükçekmece, Esenyurt, Tarihi Yarımada Fatih ve Zeytinburnu’nda zemin, göreceli olarak iyi durumda değil” dedi.stanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen “6306 Sayılı Yasa Kapsamında İlan Edilen Alan ve Yapılara Yönelik Veri Toplama, Etki Analizi, Değerlendirme Çalışmasına” ait veriler açıklandı.

Buna göre, olası bir depremde İstanbul’da hasar görmesi beklenen tahmini bina sayısı 207 bin olarak belirtildi. Verilere göre, binaların yüzde 30’u 1980 öncesi, yüzde 40’ı 1980-2000 arası, yüzde 30’u 2000 sonrası inşa edildi. Hasar görmesi beklenen her 3 binadan biri ise 2000 sonrası yapıldı. Hasar görmesi beklenen 207 bin binanın yüzde 95’ini oluşturan 196 bin 227 bina ise Avrupa yakasında tespit edildi. İBB’nin, İTÜ ile yaptığı çalışmada, riskli binaların en yoğun olduğu 3 ilçe ise Esenyurt, Büyükçekmece ve Küçükçekmece olarak açıklandı.

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, verileri değerlendirdi.  

Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’da 1 milyon 50 bin binanın yüzde 10’unun çok ağır hasar alacağını belirterek, “Benim o çalışmanın ayrıntılarından bir haberim yok. Muhtemelen de doğrudur.. Yalnız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı araştırmalara istinaden tüm İstanbul’da, Anadolu ve Avrupa yakasında depremde çok ağır hasar alacağı düşünülen bina sayısının 90 binin üzerinde olduğunu zaten biliyoruz. Bütün İstanbul’da da, 1 milyon 150 bine yakın binanın varlığını biliyoruz. Demektir ki, bu aşağı yukarı işte yüzde 10’u, çok ağır hasar alacak. Diğer hasarları saymıyorum yani çok ağır yıkılmayla doğrudan doğruya göçükle burun buruna kalacak bina sayısını 90 bin diye düşünüyorum. Tabii ki hafif hasar, orta hasar alacak bina sayısı da daha da fazla olacaktır” dedi. 

‘DEPREM DİRENÇLİ HALE GETİRMEK İÇİN GEREKLİ ÇALIŞMALAR BAŞLATILMALI’

“Bu doğru bir teşhistir. Avrupa Yakası zemin itibariyle, jeolojik formasyonlar itibariyle deprem kaynağı ile olan ilişkisine göre Asya yakasından daha fazla zarar göreceği de bir gerçekti” diyen Görür, şöyle devam etti:

“Bu da bize gösteriyor ki İstanbul’u bir an önce deprem dirençli hale getirmek için çalışmaların başlanması, yürütülmesi gerekir. İBB’nin bu çalışmasına katılıyorum. İstanbul’da deprem gözetildiği zaman en fazla dikkat edilecek, özen gösterilecek ilçeler arasında Büyükçekmece, Küçükçekmece, Esenyurt ve bu tarihi yarımada Fatih o yöreler Zeytinburnu var. Şimdi burada tabii önemli olan buraların deprem dirençli hale getirmek için gerekli çalışmaların ve hemhal bir an önce başlatılması gerekir.

Neden bu bölgeler daha fazla hasar alır? Çünkü bu bölgede demin dediğim gibi zemin, çok göreceli olarak iyi durumda değil. Keza bu bölgede zeminden dolayı diyelim kayma, göçme, sıvılaşma depremin büyük etkisini arttırma olayları yaygın olabilir. Bu bölgelerde, onun için böyle zeminlerde depremin bir anlamda zararını arttıran birimlerin olduğu yerde tabii ki depremin şiddeti de fazlalaşıyor. Depremin şiddeti fazla olunca yıkım fazlalaşıyor.”

‘ESENYURT BELEDİYESİ’NE TAVSİYEDE BULUNDUM’

Esenyurt Belediyesi ile çalışmalara başladıklarını ifade eden Prof. Dr. Naci Görür, “Esenyurt dediniz, mesela Esenyurt Belediyesi Başkanı, Esenyurt’un depreme hazırlama noktasında yani bizden yardım almayı istiyor. Ben de yani elimden geldiğince bütün belediyelere, ilçe belediyelerine olduğu gibi bu belediyeye de bildiğim kadarıyla depreme nasıl hazırlanacağı konusunda tavsiyelerde bulundum. Toplantılar da hatta zaman zaman yapıyorum. İşte, bugünkü toplantı da yine bu düşünce içerisinde oldu. Ciddi çalışmaların yapılıp insanlarımızın depremden zarar görmemesi için uygulamalara geçilmesi, araziye inilmesi, çalışmaların yapılması gerekli” dedi.

‘550’NİN ÜZERİNDE AKTİF DEPREM VAR’

Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye genelinde bulunan aktif faylarla ilgili uyarıda bulunarak şöyle devam etti:

“Türkiye çok büyük oranda canlı yani aktif depremlerle kesilmiş durumda. Yani bizim ülkemiz, aşağı yukarı 550’nin üzerinde aktif deprem var.  Türkiye’nin her yerinde depremler, aktif depremler mevcut. Kimi bölgelerde bu depremler daha yoğun deprem üretme kapasitesi daha fazla. Daha büyük depremler üretebiliyor. Kimi yerlerde deprem üreten fayların boyutu, sayısı daha az, yoğunluğu daha az olabiliyor.

Sözgelimi, Orta Anadolu’da çok fazla depremle karşı karşıya kalmayabiliyorsunuz. Ama Doğu Anadolu’da, depremi çok fazla hissedebiliyorsunuz. Güneydoğu’da hissedebiliyorsunuz Ege Bölgesi’nde daha fazla deprem aktivitesinin fazla olduğunu görüyorsunuz. Ama Kuzey Karadeniz Bölgesi’nde depremler daha az. Bu aktif fayların dağılımına bağlı.  Şimdi bir yerde aktif fay varsa muhakkak orada depremler olacaktır. Depremlere karşı hazır olmak için o fayların olduğu yöreleri, kentleri, o fayların özelliklerini göz önüne alarak Deprem dirençli hale getirecek çalışmaları yapmak lazım.”

Okumaya Devam Et

Dünya

Fahiş hırslar ve kişisel çıkarlar, ülke ve halka yönelik ihanete yol açtı

Yayınlandı

Tarih

Editör

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Karşılaştığımız ihanettir. Fahiş hırslar ve kişisel çıkarlar, ülke ve halka yönelik ihanete yol açtı.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner’in eylemini “silahlı isyan” olarak nitelendirdi. Putin, “Rusya’yı tekrar bölmeye izin vermeyeceğiz. Halkımızı koruyacağız.” ifadelerini kullandı. Ayrıca Putin, silahlı isyan girişiminde bulunanların kaçınılmaz olarak cezalandırılacağını belirtti.

Putin, Wagner krizini toplumu bölme girişimi ve halkın sırtından vurulması olarak nitelendirdi.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar