Bizi Takip Edin

Siyaset

Erzurum’da Kılıçdaroğlu’na tepki!

Yayınlandı

Tarih

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “orta kuşak yol” projesiyle ilgili açıkladığı görüşlere ve sunduğu haritada güzergahı Azerbaycan’dan değil İran’dan geçirmesine Erzurum’daki STK’lerden de tepki geldi.

“Türkiye-Azerbaycan kardeşliği bizim için kıymetli”

TDED Erzurum Şube Başkanı Murat Ertaş açıklamalarına şöyle devam etti: “Çin’den Londra’ya kesintisiz ticaret yolunun en önemli geçiş noktası Azerbaycan güzergahıydı. Bu güzergahı da güvenli hale getirmek için kahraman Azerbaycan ordusu işgal edilmiş Karabağ topraklarını Ermenilerden kurtardı. Azerbaycan’ın Ermenistan ile kahramanca savaştığı sırada CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve CHP’nin dış politikadan sorumlu İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz’ün ‘Türkiye’den Azerbaycan’a silah yardımı yapıldığı ve söylentilere göre cihatçı grupların da Azerbaycan’a gönderildiği ifade ediliyor.’ şeklindeki provokatif açıklamalarını unutmamışken bu sefer de CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çin’in ‘Orta Kuşak Yol İnisiyatifi’ni ‘Hayatımın Projesi’ diyerek açıklaması, bu açıklama sırasında gösterdiği haritada kuşak yol projesinin Azerbaycan’dan değil İran’dan geçmesi asla kabul edilebilecek bir şey değildir. Ünal Çeviköz’ün İkinci Karabağ Savaşı sırasında yaptığı açıklamanın ardından Kılıçdaroğlu’nun adeta “Turan Yolu” diyebileceğimiz yol projesine Azerbaycan’ı dahil etmemesi tesadüf olamaz. Kaldı ki zaten hayata geçirilmiş bu projede yol Azerbaycan’dan geçmektedir. İki kardeş ülkenin Türkiye ve Azerbaycan’ın dayanışması neden CHP’yi rahatsız ediyor, anlamak ta zorlanıyoruz! Kılıçdaroğlu’nun projesi ancak Ermenistan’ı ve İran’ı memnun eder.”

“Azerbaycanlı dostlarımız özür beklemektedir”

Daha önce Erzurum STK’leri olarak Şubat 2021’de başkanlığını yürüttükleri ‘Kuşak Yol İnisiyatifi’nin Türkiye’ye ve Erzurum’a Tesirleri’ başlıklı çalıştayının sonuç bildirgesini 5 gün boyunca gazetelerde yayınladıklarını ifade eden Ertaş, ” Özetle bu yolun Türk Cumhuriyetleri arasındaki kültürel, askeri ve ekonomik dayanışması artıracağına vurgu yapmıştık.

Turan yolu diyebileceğimiz bu yolun önemli koridorlarından biri de şüphesiz ‘Zengezur Koridoru’dur. Şu an yüzde yetmişi tamamlanmış koridor hizmete açıldığında Erzurum’dan karayoluyla kesintisiz olarak Nahcıvan üzerinden Bakü’ye gidebileceğiz. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na çağrımız şudur ki Karabağ Savaşı sırasında partililerin, şimdi de kendisinin yaptığı açıklamalar sadece Azerbaycan’daki kardeşlerimizi değil hepimizi üzmüştür. Türk Devletler Teşkilatı’nın kurulduğu ve dayanışmanın arttığı bir zamanda Kılıçdaroğlu’nun açıklaması kabul edilemez. Azerbaycan’daki dostlarımız kendisinden özür beklemektedir.”

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Akşener’den CHP itirafı: Hayatımın en büyük pişmanlığı

Yayınlandı

Tarih

Editör

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında 6’lı masayı resmen dağıttı. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” dedi.

Partisinin olağan kurultayında açıklama yapan İyi Parti Genel Başkanı Akşener, CHP’ye ilişkin çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Numan Kurtulmuş, Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti

Yayınlandı

Tarih

Editör


TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüz yılı olması için gayretle mücadele edeceğiz.” dedi.

Kurtulmuş, bir dizi ziyaret için geldiği Konya’da, tarihi Alaaddin Camisi avlusunda Selçuklu Sultanları Türbesi Nöbet Değişimi Töreni’ne katıldı.

Daha sonra Mevlana Müzesi’ni ziyaret eden Kurtulmuş, Hazreti Mevlana’nın sandukası başında dua etti, müzedeki vatandaşlarla sohbet etti.

Kurtulmuş, burada yaptığı açıklamada, Konya’da Anadolu irfanının önemli temsilcileri Hazreti Mevlana ile Şemsi Tebrizi’nin Anadolu’nun manevi mayasını yoğuran büyük zatlar olduğunu söyledi.

Alaaddin Tepesi’ndeki Sultanlar Türbesi’nde, bin yıldır bu yurdu millete vatan kılan Selçuklu sultanlarının kabirlerini ziyaret ettiklerini anımsatan Kurtulmuş, şunları belirtti:

“Anadolu’da illerimizde yapacağımız programların başlangıcını Konya’dan yapmış olduk. Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüzyılı olması için gayretle mücadele edeceğiz. Bu vesileyle hem bizim millet geleneğimizin, devlet geleneğimizin önemli temsilcilerini saygıyla anıyoruz. Hem de Anadolu’nun mayasını, irfan hamuruyla yoğuran büyüklerimizi saygıyla, şükranla yad ediyoruz.”

Kurtulmuş, daha sonra Şemsi Tebrizi Türbesi’ni ziyaret etti.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Türkiye elektronik seçime hazırlanıyor

Yayınlandı

Tarih

Editör

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin elektronik seçime geçmesinin şart olduğunu söyledi. Yener, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını açıkladı.


Elektronik seçim sistemi, ABD, İsviçre, Estonya, Brezilya gibi birçok ülkede kullanılıyor.

TRT Haber’den aktarılana göre, Türkiye’de bu konuda önümüzdeki günlerde somut adımlar atılacak. Sistem hakkında konuşan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin bu sisteme geçmesinin şart olduğunu, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını söyledi.

Elektronik seçim sistemine geçilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Bunun için de parlamentoda grubu bulunan siyasi parti temsilcileriyle görüşme yapılması planlanıyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Yener, yasal düzenlemenin yapılması halinde elektronik seçim sistemine geçilebileceği görüşünde.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİR

Yener’e göre, elektronik seçim sisteminde Estonya iyi bir noktada. Estonya ile birlikte sistemi kullanan bazı ülkelerde inceleme yapılması da gündemde.

Yener, mühendislerle birlikte teknik altyapıya bakıldıktan sonra bir rota çizileceğini ifade ederek, seçimlerin e-Devlet üzerinden de olabileceğini vurguladı.

İLK ETAPTA YURT DIŞINDAKİ SEÇMEN ÜZERİNDEN DENENEBİLİR

Elektronik seçim sisteminin nasıl uygulanabileceğine dair de bilgi veren Yener, pilot bölge seçilebileceğine işaret etti, ilk planda yurt dışı seçmenin bu sistemde oy kullanması seçeneğinin değerlendirilebileceğini söyledi.

Elektronik oylama sistemine geçilmesi halinde Türkiye büyük bir maddi külfetten kurtulacak. Ayrıca seçmenler için yeni sistem büyük bir kolaylık olacak.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar