Bizi Takip Edin

Siyaset

İngiliz Reuters “Kılıçdaroğlu tuzağa düşürüldü”

Yayınlandı

Tarih

Kılıçdaroğlu, FETÖ’nün İnce’ye kaset kumpasının ardından Rusya’yı suçladı, “Montajlar, kumpaslar, Deep Fake içerikler, kasetlerin arkasında siz varsınız” dedi. Cumhuriyet yazarı Güller, Alman DW’nin Deep Fake, İngiliz Reuters’in ise doğalgaz borcu üzerinden servis ettiği yalan haberlere dikkat çekti, “Kılıçdaroğlu tuzağa düşürüldü” dedi.

6’lı masanın adayı, CHP Genel Başakanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından Türkçe ve Rusça paylaşım yaptı. Paylaşımında Rusya’ya seslenen Kılıçdaroğlu, “Sevgili Rus dostlarımız, dün bu ülkede ortaya saçılan montajlar, kumpaslar, Deep Fake içerikler, kasetlerin arkasında siz varsınız. Eğer 15 Mayıs sonrası dostluğumuzun devamını istiyorsanız, elinizi Türk’ün devletinden çekin. Biz hala işbirlikten ve dostluktan yanayız” dedi. Bu açıklamaya tepki gösteren Cumhuriyet Yazarı Mehmet Ali Güller, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla seçim öncesi ‘anti -Rusya’ operasyonuyla Kılıçdaroğlu’nun madde madde nasıl tuzağa düşürüldüğünü anlattı. Güller, “Seçime kısa süre kala uygulanan ‘anti-Rusya’ operasyonu” başlıklı Twitter paylaşımında şu tespitleri yaptı:

O SÖZ PUTİN’İN DEĞİL: “Putin, ‘Erdoğan’dan başkasını istemem’ dedi” yalanı servis edildi. Oysa Putin’in böyle bir sözü, açıklaması ya da Moskova’dan bu yönde bir değerlendirme yok. İddianın kaynağı ne?

KİŞİSEL YORUM: Yeni Türkiye Araştırmaları Merkezi Başkanı Yuriy Mavaşev’in “Putin açıkçası Erdoğan’dan başka bir lider tanımak istemiyor” sözleri. Görüldüğü üzere bu kişisel bir yorum. Kaldı ki Mavaşev, Batı basınında Putin’i Ukrayna konusunda suçlamalarıyla bilinen bir isim…

DW’NİN YALANI: Alman DW, birkaç gün önce Rus hesapların Türkiye’de aktive edildiğini duyurdu. DW’nin kaynağı Datailor Teknoloji’ydi. Oysa Datailor teknoloji, habere kaynak olan raporunun eski ve açık kaynaklardan derlenmiş olduğunu belirtiyor, Deep Fake, Dark Webb gibi konularda da bir çalışması olmadığını söylüyordu. Ama DW bir kez haberi servis etmiş ve bir yalan yayılmıştı!

GAZ BORCU: İngiliz Reuters, Putin’in Erdoğan’a seçim desteği olarak doğalgaz borcu ötelediğini duyurdu. Oysa bu karar yeni değildi. Rusya’ya doğalgaz borcunun bir bölümünün ertelenmesi eski bir haberdi, üstelik bir bölümü de Ruble ile ödenecekti. Dahası borç 2024’e erteleniyordu. Bu durum tersine seçimi kazanacak Kılıçdaroğlu’nun da aslında yararınaydı ama eski haberi yeni gibi servis edip, buradan Rusya karşıtlığı için ateş yaktılar.

‘SOMUT DELİL VAR’ İDDİASI

Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Reuters ajansına, CHP’nin elinde “deep fake paylaşımlarının arkasında Rusya’nın bulunduğuna dair somut kanıt olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, Rusya’yı niçin seçimlere müdahale etmekle suçladığına dair soruya “Eğer somut kanıtımız olmasaydı tweet atmazdım” yanıtını verdi. CHP lideri, “Bir diğer ülkenin, bir parti lehine Türkiye’nin seçim sürecine müdahale etmesini kabul edilemez buluyoruz. Tüm dünyanın bundan haberdar olmasını istedim. Bu çağrıyı bir tweet ile açıkça yapmamın sebebi bu” dedi.

KREMLİN’DEN SERT TEPKİ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kılıçdaroğlu’nun Rusya’yı suçlayan açıklamalarına ilişkin “Bu açıklamaların gerekçelerini bilmiyoruz. Bu tür ifadeleri şiddetle reddediyoruz. Herhangi bir müdahale konuşmasının olmadığını resmi olarak ifade edebiliriz. Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu’na böyle bir bilgi veren var ise, onlar yalancıdır” ifadelerini kullandı. Rus Sözcü, “Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, yabancı ülkelerin seçim sistemlerine ve iç işlerine müdahale etmeyiz” dedi.

CHP İTİRAF ETTİ: HDP BİZİM ORTAĞIMIZFransız televizyonuna konuşan CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, PKK’nın siyasi uzantısı HDP ile ortaklıklarını itiraf etti. Kaboğlu: “Bu Kürt partisi HDP bizim açık olarak söylemediğimiz ortağımız. HDP merkez parti olacak. Ortağımız HDP ile önümüzdeki dönem demokrasiyi birlikte hayata geçireceğiz” dedi. Kaboğlu daha önce de yine Fransız basınından Le Point’e yaptığı açıklamada şunları söylemişti; “”HDP merkez parti olacak, Onlarla zaten önemli ilişkilerimiz var. Meral Akşener de bu durumun bilincinde.”

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Akşener’den CHP itirafı: Hayatımın en büyük pişmanlığı

Yayınlandı

Tarih

Editör

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında 6’lı masayı resmen dağıttı. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” dedi.

Partisinin olağan kurultayında açıklama yapan İyi Parti Genel Başkanı Akşener, CHP’ye ilişkin çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Numan Kurtulmuş, Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti

Yayınlandı

Tarih

Editör


TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüz yılı olması için gayretle mücadele edeceğiz.” dedi.

Kurtulmuş, bir dizi ziyaret için geldiği Konya’da, tarihi Alaaddin Camisi avlusunda Selçuklu Sultanları Türbesi Nöbet Değişimi Töreni’ne katıldı.

Daha sonra Mevlana Müzesi’ni ziyaret eden Kurtulmuş, Hazreti Mevlana’nın sandukası başında dua etti, müzedeki vatandaşlarla sohbet etti.

Kurtulmuş, burada yaptığı açıklamada, Konya’da Anadolu irfanının önemli temsilcileri Hazreti Mevlana ile Şemsi Tebrizi’nin Anadolu’nun manevi mayasını yoğuran büyük zatlar olduğunu söyledi.

Alaaddin Tepesi’ndeki Sultanlar Türbesi’nde, bin yıldır bu yurdu millete vatan kılan Selçuklu sultanlarının kabirlerini ziyaret ettiklerini anımsatan Kurtulmuş, şunları belirtti:

“Anadolu’da illerimizde yapacağımız programların başlangıcını Konya’dan yapmış olduk. Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüzyılı olması için gayretle mücadele edeceğiz. Bu vesileyle hem bizim millet geleneğimizin, devlet geleneğimizin önemli temsilcilerini saygıyla anıyoruz. Hem de Anadolu’nun mayasını, irfan hamuruyla yoğuran büyüklerimizi saygıyla, şükranla yad ediyoruz.”

Kurtulmuş, daha sonra Şemsi Tebrizi Türbesi’ni ziyaret etti.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Türkiye elektronik seçime hazırlanıyor

Yayınlandı

Tarih

Editör

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin elektronik seçime geçmesinin şart olduğunu söyledi. Yener, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını açıkladı.


Elektronik seçim sistemi, ABD, İsviçre, Estonya, Brezilya gibi birçok ülkede kullanılıyor.

TRT Haber’den aktarılana göre, Türkiye’de bu konuda önümüzdeki günlerde somut adımlar atılacak. Sistem hakkında konuşan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin bu sisteme geçmesinin şart olduğunu, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını söyledi.

Elektronik seçim sistemine geçilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Bunun için de parlamentoda grubu bulunan siyasi parti temsilcileriyle görüşme yapılması planlanıyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Yener, yasal düzenlemenin yapılması halinde elektronik seçim sistemine geçilebileceği görüşünde.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİR

Yener’e göre, elektronik seçim sisteminde Estonya iyi bir noktada. Estonya ile birlikte sistemi kullanan bazı ülkelerde inceleme yapılması da gündemde.

Yener, mühendislerle birlikte teknik altyapıya bakıldıktan sonra bir rota çizileceğini ifade ederek, seçimlerin e-Devlet üzerinden de olabileceğini vurguladı.

İLK ETAPTA YURT DIŞINDAKİ SEÇMEN ÜZERİNDEN DENENEBİLİR

Elektronik seçim sisteminin nasıl uygulanabileceğine dair de bilgi veren Yener, pilot bölge seçilebileceğine işaret etti, ilk planda yurt dışı seçmenin bu sistemde oy kullanması seçeneğinin değerlendirilebileceğini söyledi.

Elektronik oylama sistemine geçilmesi halinde Türkiye büyük bir maddi külfetten kurtulacak. Ayrıca seçmenler için yeni sistem büyük bir kolaylık olacak.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar