Bizi Takip Edin

Türkiye

Kahramanmaraş’taki konteyner kentlere yerleşen sayısı 38 bine ulaştı

Yayınlandı

Tarih

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, kentteki 16 bin 186 konteynerden yaklaşık 12 bininin kullanıma açıldığını, buralarda yaklaşık 38 bin depremzedenin misafir edildiğini bildirdi.


Vali Coşkun, AFAD Koordinasyon Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, ilk günden itibaren vatandaşların barınması noktasında devletin bütün kurum ve kuruluşlarıyla çok ciddi çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Vatandaşların kalıcı konutlarına geçinceye kadar konteyner kentlerde yaşamlarını idame ettirebilmeleri için çalışmaların son hızıyla devam ettiğini bildiren Coşkun, bu anlamda kent genelinde 42 konteyner kentin 31’inin tamamlandığını vurguladı.

Kalan konteyner kentleri de en kısa sürede tamamlamayı hedeflediklerine işaret eden Coşkun, “Şu anda yerine konulan 16 bin 186 konteynerimiz bulunmakta ve yine yerleşime açılan yaklaşık 12 bin konteynerimizde ise yaklaşık 38 bin vatandaşımızı misafir ediliyor.” diye konuştu.

Hasar tespit çalışmalarını da değerlendiren Coşkun, kent genelinde yıkık, acil yıkılacak binaların enkazlarıyla ilgili enkaz kaldırma çalışmalarında da sona gelindiğini ifade etti.

Vali Coşkun, ağır hasarlı binalarla ilgili tüm yasal sürecin tamamlanmasıyla yıkım sürecinin başlayacağını anımsatarak, şöyle konuştu:

“İlimizde 87 bin 41 hasar tespitine itiraz yapılmıştı. Bu itirazların tamamına Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı personeli tarafından tekrar bakıldı ve tespitler yapılıp duyuruya çıkarıldı. Muhtarlıklar eliyle duyurular bugünlerde yapılmaktadır. Neticesinde bunlarla ilgili yasal süreçler tamamlandıktan sonra yıkım çalışmalarına başlanacaktır. Diğer taraftan beslenmeyle ilgili Türk Kızılay teşkilatımızın koordinasyonunda bütün kurumlarımız, belediyelerimiz, STK’larımızın da destekleriyle vatandaşlarımıza günlük yaklaşık 350 bin öğün beslenme desteği verilmektedir. Şimdiye kadar da toplamda 91 milyon 623 bin 524 sıcak yemek ve kahvaltı dağıtımı yapılmıştır. Bunun yanında yine başta halk ekmek olmak üzere fırınlarımız ve diğer kurumlarımızın destekleriyle de günlük yaklaşık 335 bin adet de ekmek üretimine devam edilmektedir.”

3 bin 400 iş yeri tamamlandı

Vali Coşkun, çalışmaların barınma ve beslenme ile sınırlı kalmadığına işaret ederek, “Özellikle Kahramanmaraş merkezde ve ilçelerimizde esnaflarımızın yoğun olarak iş yerlerinin bulunduğu yerlerde yıkım büyük oldu. Bu anlamda da esnaflarımıza destek olmak üzere esnaf konteyner çarşıları yapılmakta. Bu anlamda da şimdiye kadar yaklaşık 3 bin 400 iş yeri tamamlanarak esnaflarımızın istifadesine sunuldu. Bu anlamda bir kısmı tahsisi yapıldı, bir kısmının da tahsis süreçleri devam ediyor. İnşallah ihtiyaç oldukça esnaf çarşılarının devamı noktasında bir gayretimiz olacak. Şimdilik hedefimiz 4 binin üzerinde çarşıyı esnaflarımızın hizmetine sunmaktır.” diye konuştu.

Programa, bölgede koordinatör olarak görev yapan Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Ağrı Valisi Osman Varol, Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya ve Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu da katıldı.

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Bakan Yerlikaya aranan 3 bin 97 kişinin yakalandığını açıkladı

Yayınlandı

Tarih

Editör

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının eş zamanlı operasyonları sonucu 1190’ı hükümlü 1907’si yakalama emri ile aranan toplam 3 bin 97 kişinin yakalandığını bildirdi.Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde düzenlenen aranan şahıslar uygulamasına ilişkin bilgi verdi.

Yerlikaya, paylaşımında şunları kaydetti:

“Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sorumluluk bölgelerinde eş zamanlı olarak yapılan aranan şahıslar uygulamasında 8 bin 780 ekip, 30 bin 986 personelimiz görev aldı. Uygulama sonucunda; 1190’ı hükümlü 1907’si yakalama emri ile aranmakta olan toplam 3 bin 97 şahıs yakalandı. Ayrıca 7’si çocuk 16 kayıp bulundu. Operasyona katılan, ülkemizin huzur ve güvenliğinin teminatı kahramanlarımızı tebrik ediyorum.”

Okumaya Devam Et

Türkiye

AnadoluJet, İzmir-Bakü uçuşlarına başladı

Yayınlandı

Tarih

Editör

Türk Hava Yolları’nın (THY) markası AnadoluJet, Anadolu’yu dünyaya bağlama hedefleri doğrultusunda İzmir’den Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye sefer başlattı.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, 16 Haziran itibarıyla İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı arasında karşılıklı gerçekleşecek uçuşlar, haftanın 3 günü icra edilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen THY Genel Müdür (Ticari) Yardımcısı Kerem Sarp, kardeş ülke Azerbaycan’la olan bağları yeni uçuş noktasıyla daha da güçlendirmekten duyduğu memnuniyete dile getirerek “Bir millet iki devlet olarak gördüğümüz kardeş halkları, başkent Bakü’ye İstanbul ve Ankara’dan sonra İzmir üzerinden bağlayarak, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ticari ve kültürel dostluğun da pekişmesine imkan sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakü’nün çamur volkanları turistlerin ve araştırmacıların ilgisini çekiyor

Kafkasya’nın en önemli kültür ve ticaret merkezi olma özelliği ile ön plana çıkan Bakü’de, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Dünya Mirası Listesi’ne giren “Şirvanşahlar Sarayı”, “Kız Kalesi” ve tunç devrine ait silah ve süs eşyaları bulunduran “Kobustan Şehir Parkı” ziyaretçi akınına uğruyor.

Şifa kaynağı olduğu düşünülen çamur volkanları ise turistlerin ve araştırmacıların ilgisini çekiyor. Başkent Bakü, AnadoluJet misafirperverliğiyle keşfedilmeyi bekliyor.

AnadoluJetI’in İzmir-Bakü uçuşlarına ilişkin ayrıntılı bilgiye “anadolujet.com” internet adresinden ve “0850 333 2 538” numaralı çağrı merkezinden ulaşabiliyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Pençe-Kilit bölgesinde çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi

Yayınlandı

Tarih

Editör

Irak’ın kuzeyinde devam eden Pençe-Kilit Operasyonu ile Hakurk bölgelerinde teröristlerce kullanılan mağarada çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Pençe-Kilit Operasyonu ve Hakurk bölgelerindeki arama-tarama sırasında 1 Dragunov keskin nişancı tüfeği, 1 AKS-102 piyade tüfeği ve 50 mühimmatı,1 Zagros keskin nişancı tüfeği, 7 el bombası, 1 AT-4 tanksavar silahı lançeri, 5 şarjör, 150 mermi, 1 lazer işaretleyici, 2 gece görüş cihazı, 3 kamera, 1 termal şemsiye, 4 sırt çantası, muhtelif yaşam malzemesi bulundu.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar