Bizi Takip Edin

Ekonomi

Kentsel dönüşüme 6 ayrı kredi paketi

Yayınlandı

Tarih

Kentsel dönüşümü hızlandırmaya yönelik yeni kredi paketi devreye girdi. Böylece % 0.79 faizle 1 milyon 250 bin liraya kadar 10 yıl vadeli finansman imkanı sunulacak.

Geçtiğimiz günlerde ön bilgisi verilen kentsel dönüşüm için ‘düşük faizli’ kredi paketinin ayrıntıları netleşti. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Kentsel Dönüşüm Finansman Paketi’ne göre kentsel dönüşüm için maliklere; ‘Güçlendirme Kredisi’, ‘Konut Yapım Kredisi’, ‘Konut Edinme Kredisi’, ‘İşyeri Yapım Kredisi’, ‘İşyeri Edinme Kredisi’ ve yüklenici ile konut üreticilerine de ‘KGF Destekli Kredi’ olmak üzere toplamda 6 ayrı destek paketi sunulacak.

YÜZDE 100 ARTIRILDI

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, devreye aldıkları finansman paketi kapsamında, kişi başı 1 milyon 250 bin liraya kadar finansman imkanı sağladıklarını söyledi. Nebati, “Finansman maliyetinin 840 baz puana kadarlık kısmını karşılıyoruz” dedi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlı Murat Kurum da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, kentsel dönüşümde yeni bir döneme girildiğini belirterek, süreci hızlandıracak adımı attıklarını, dönüşümde kredi limitini 600 bin liradan 1 milyon 250 bin liraya çıkardıklarını söyledi.

Dün konuyla ilgili iki bakanlıktan yapılan ortak açıklamada da şöyle denildi: “Daha önce devreye aldığımız desteklere ilave olarak şimdi de riskli alanlarda yer alan ya da kendisi riskli olan yapıların kentsel dönüşümüne ilişkin destekler sağlayarak kentsel dönüşümü hızlandırmayı ve muhtemel doğal afetlere karşı daha hazırlıklı olmayı öngörüyoruz. Ayrıca kentsel dönüşüm kapsamında yüklenici ve konut üreticileri için destek paketleri hazırladık.”

PAKETTE NELER VAR?

Buna göre sağlanan 6 ayrı kredi türünün ayrıntıları şöyle:

* KONUT YAPIM KREDİSİ: Maliklere ilk konutlar için kişi başı 1 milyon 250 bin liraya kadar sağlanacak konut kredileri için vade 10 yıl olacak. Hak sahiplerinin ödeyeceği faiz oranı da yüzde 0.79 olarak belirlendi. Devlet katkısı burada yüzde 70. Daha sonraki konutlar için en fazla 3 milyon liraya kadar yüzde 0.89 faizle kredi desteği sağlanacak. Devlet katkısı burada ise yüzde 60.

* KONUT EDİNME KREDİSİ:

Yine kişi başı yüzde 0.79 faiz oranı ile 1 milyon 250 bin liraya kadar 10 yıl vade için kredi sağlanacak. Devlet katkısı yüzde 70.

* GÜÇLENDİRME KREDİSİ:

Bağımsiz bölüm başına 320 bin lira, yüzde 0.99 faiz oranı ile sağlanacak ve 10 yıllık vade tanınacak. Devlet katkısı yüzde 0.50.

* İŞYERİ YAPIM KREDİSİ:

800 bin liraya kadar sağlanacak kredinin faizi yüzde 1.09 ve vadesi de 7 yıl olarak belirlendi. Devlet katkısı yüzde 40.

* İŞYERİ EDİNME KREDİSİ: Yüzde 1.09 faiz oranıyla 350 bin liraya kadar 7 yıl vadeyle sağlanacak. Devlet katkısı yüzde 40.

* KGF DESTEKLİ KREDİ: Kentsel dönüşüm kapsamında yüklenici ve konut üreticileri için Hazine destekli kefalet imkanı ile uygun koşullarda kredi sağlanacak. Kentsel dönüşümde yüklenici ve konut üreticisi firmalar için de 12 ay ödemesiz dönem, toplam 48 ay vadeyle 250 milyon liraya kadar finansman imkanı sunulacak. Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) için bu tutar 100 milyon liraya kadar olacak. Kefalet oranı KOBİ’ler için yüzde 90, KOBİ dışı için ise yüzde 85 olacak. Bu doğrultuda 50 milyar lira kefalet limiti kullanıma açılacak. Hazine destekli kefalet sistemi kapsamında bugüne kadar uygulanan tazmin oranı da bu paket özelinde yüzde 7’den yüzde 9’a çıkarılacak.

BAŞVURULAR NE ZAMAN?

751 bin 879 liralık avantaj

Paket kapsamında, faiz oranı yüzde 1.49 olarak uygulanacak ancak sağlanan devlet desteğiyle hak sahiplerinin ödeyeceği faiz oranı ise daha az olacak. Yani 1 milyon 250 bin liralık 10 yıl vadeli kredinin yüzde 1.49 faiz oranı yerine, yüzde 0.79 faizle kullanılması halinde kişinin avantajı 751 bin 879 lira olacak.

1 MİLYON 250 BİN LİRALIK KREDİNİN MALİYETİ

FAİZ ORANI YÜZDE 0.79

* Faiz oranı: % 0.79

* Taksit sayısı: 120 ay

* Taksit tutarı: 16.161 TL

* Geri ödeme toplamı: 1.939.321 TL

* Toplam faiz: 689.321 TL

FAİZ ORANI YÜZDE 1.49

* Faiz oranı: % 1.49

* Taksit sayısı: 120 ay

* Taksit tutarı: 22.427 TL

* Geri ödeme toplamı: 2.691.200 TL

*Toplam faiz: 1.441.200 TL

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Çiftçilere yaklaşık destek ödemesi bugün yapılacak

Yayınlandı

Tarih

Editör

Tarım ve Orman Bakanlığı, 75 milyon 826 bin liralık tarımsal destekleme ödemelerinin bugün çiftçilerin hesaplarına aktarılacağını bildirdi.Bakanlığın ​​​​​​​Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “75 milyon 826 bin liralık destekleme ödemesi bugün çiftçilerimizin hesaplarına aktarılıyor.” ifadesi kullanıldı.

Paylaşımda yer alan bilgiye göre, söz konusu destek tutarları, hayvan hastalıkları tazminatında 50 milyon 646 bin 602 lira, hububat-baklagil dane mısırda 10 milyon 779 bin 586 lira, yağlı tohum bitkilerde 12 milyon 172 bin 545 lira, toprak analizinde 1 milyon 33 bin 480 lira, anaç koyun keçide 686 bin 300 lira ve mazot gübrede 507 bin 487 lira olarak belirlendi.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Kurban Bayramı ikramiyeleri ve emekli aylıklarının ödeme tarihleri belli oldu

Yayınlandı

Tarih

Editör

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamındaki emeklilerin aylıkları ile Kurban Bayramı ikramiyelerinin 17-23 Haziran’da ödeneceğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, emekli aylıkları ve bayram ikramiyelerinin hesaplara yatacağı tarihler belli oldu.

Buna göre, SSK kapsamında gelir/aylık alanlardan ödeme günü 17, 18 olanlara 17 Haziran’da, ödeme günü 19, 20 olanlara 18 Haziran’da, ödeme günü 21, 22 olanlara 19 Haziran’da, 23, 24 olanlara 20 Haziran’da ve 25, 26 olanlara 21 Haziran’da ödeme yapılacak.

Bağ-Kur kapsamında gelir/aylık alanlara 22 Haziran’da, Emekli Sandığı kapsamında aylık alanlara ise 23 Haziran’da aylık ve ikramiyeleri ödenecek.

Bu kapsamda 14,4 milyon emeklinin hesabına toplam 25,7 milyar lira tutarında bayram ikramiyesi aktarılacak.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Gram altında yükseliş trendi sürüyor

Yayınlandı

Tarih

Editör

Altın fiyatlarındaki yükseliş trendi son dakika itibarı ile devam ediyor. Fed’in fazi açıklaması ile birlikte altın fiyatlarında panik ya da kar satışı gerçekleşse de uzmanlar yatırımcıları uyardı. Vatandaşların, sabırla beklemesi tavsiye edilirken, gram altın fiyatlarından bin 850-2 bin 100 seviyelerine doğru bir ön görü olduğu ifade edildi. İşte güncel gram, tam, yarım ve cumhuriyet altını fiyatları…

Altın fiyatları düşecek mi? Fed’in faizleri artırmayıp sabit tutmasının ardından binlerce yatırımcı bu sorunun yanıtını arıyor. Son dakika güncel altın fiyatlarında geri çekilme olsa da bunun kar ya da panik satışından kaynaklandığı ifade ediliyor. Uzmanlar, altının yıl içinde çıkışını sürdüreceği görüşünde. Peki 15 Temmuz Perşembe altın fiyatları ne kadar? İşte haberin detayları…

Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Ali Yazıcı, bu günlerde altında yaşanan hareketliliğe dikkat çekerek “Özellikle yatırım tarafından bakılınca ani fiyat hareketleri oluyor. 50-100 TL gramajda yükselme veya düşme olunca vatandaş tedirgin oluyor. Yatırımcılara çağrımız, sabırla metanetle beklesinler” dedi.

Yatırımcıların panik havasında olmaması ve bekleme tavsiyesinde bulunan Yazıcı, “Seçimler bitti artık düğünlerin çok olduğu ve Arap turizmin hareketli olduğu bir döneme girdik. Kuyumcular olarak hazırlıklarımızı yaptık yaz sezonuna hazırız. Umarım bundan sonra işlerimiz hareketli geçecek diye beklentimiz var. Ancak fiyatların çok hareketli olması vatandaşı biraz beklemeye doğru ittiğini görmekteyiz. Özellikle yatırım tarafından bakılınca ani bir hareket oluyor yani, 50-100 TL gramajda yükselme veya düşme olunca vatandaş tedirgin oluyor. Yatırımcılara çağrımız, sabırla metanetle beklesinler. Çünkü altın uzun vade bekletildiğinde mutlaka en karlı yatırım aracı. Yatırımcı panik havasında olmasınlar mutlak surette beklesinler ve uzun vadede yüzde 30-50 gibi rakamlarda değer kazanacaktır. Global piyasalara bakılınca uluslararası özellikle FED’in açıklamaları Amerika’daki işsizlik oranları beklenen enflasyon rakamları dünya piyasalarında bu hareketliliği ön görüyor. Umarım inşallah sıcak savaş olmaz. Savaşın olması durumunda merkez bankaları düzeyinde altının rezervlerini artırıma doğru gidiyor. Haliyle ne kadar talep varsa o ürün her zaman artış sağlar” dedi.

“GRAM ALTIN FİYATLARINDA BİN 850-2 BİN 100 SEVİYELERİNE DOĞRU BİR ÖN GÖRÜMÜZ VAR”

Altının yıl içinde çıkışını sürdüreceğini ve 2 bin 100 seviyelerini göreceğini tahmin ettiklerini belirten Yazıcı, “Vatandaş bize, dolar mı alalım? altın mı? diye soruyor. Altın almak her zaman avantajlı çünkü dolar Onsx TL karşılığı altın fiyatı çıkar ama dolar tek başına hareket eder. Altın iki taraflı hareket eder. O yüzden vatandaşımıza, yatırımcıya tavsiyem mutlak suretle altın alarak kenarda bekletsinler. Bu sürecin sonucunda Ons’un değerini nasıl tahmin ediyorsunuz dersen; piyasaların vermiş olduğu tepkiyle beraber 2 bin 300 sevilerinde bekliyoruz Ons’u önümüzdeki yıllarda. Belki bu çok kısa vadede de olabilir bu. Doların da 28 TL olması halinde altının da buradaki karşılığı bin 850-2 bin 100 seviyelerinde en kısa sürede olabilecek ön görümüz var” diye konuştu.

Kuyumculardan Zekeriya Tonyalı da Arap turistlerin en çok altın takıyı tercih ettiğini belirterek “Bu sene beklentilerimiz biraz üst seviyede daha iyi olacak diye temenni ediyoruz. Altın yatırım aracı olarak görülmeli. Meslekte yaklaşık 35 yılımı doldurdum bu zamana kadar Alman’a, İngiliz’e altın sattığımı hatırlamıyorum. Araplar, hasır bilezikten tutun da altın takıların her türlüsünü alıyorlar. Arap turistler şimdiden gelmeye başladılar” şeklinde konuştu.

15 HAZİRAN SON DAKİKA ALTIN FİYATLARI

GRAM ALTIN NE KADAR?

Altının gram bugün bin 469 liradan geri alınırken aynı dakikalarda satış fiyatı ise bin 470 lirada bulunuyor.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR, KAÇ TL?

Çeyrek altın 15 Haziran 2023 Perşembe günü 2 bin 376 liradan geri alınırken, hafta içi satış fiyatı ise 2 bin 425 lirada konumlanmış durumda.

CUMHURİYET ALTINI KAÇ LİRA?

Yüksek miktarda alım yapanların tercihlerinden olan cumhuriyet altını ise bugün 9 bin 992 liradan geri alınırken, 10 bin 2 liradan da satışa sunuluyor.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar