Bizi Takip Edin

Siyaset

Kılıçdaroğlu’ndan PKK’yı sevindirecek ifadeler

Yayınlandı

Tarih

14 Mayıs seçimlerine kısa bir süre kala HDP ve PKK’nın yanında altılı koalisyonun da adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu verdiği bir vaatle Kandil’e selam çaktı. Kılıçdaroğlu, PKK’ya yönelik Suriye’deki askeri operasyonları durdurma imasında bulunarak, ‘Arap dünyasının iç işlerine karışmak asla doğru değil.’ ifadelerini kullandı.

Yedili Masa’nın cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı canlı yayında, göreve gelmesi durumunda Türkiye’nin dış politikasını tersine çevirmeyi vadetti. “Dış politikayı 180 derece değiştireceğiz.

Kavgacı bir dış politikası olmaz.” diyen Kılıçdaroğlu, terör örgütü PKK’ya yönelik Suriye’deki askeri operasyonları durdurma imasında bulunarak, “Arap dünyasının iç işlerine karışmak asla doğru değil.” dedi.

Terör örgütü PKK’nın siyasi kolu HDP’nin ortağı olduğu Yedili Masa’nın cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tele 1 canlı yayınında seçim gündemine ilişkin konuştu.

KAÇAMAK PKK CEVABI

PKK’nın kendisine verdiği desteğe ilişkin iktidar kanadından kendisine yöneltilen eleştirilere yönelik soruya kaçamak cevaplar veren CHP lideri, “Terör bir insanlık suçudur. Kim destek verirse Allah belasını versin. Hangi çağda yaşıyoruz biz. Teröre karşı durmak insani bir görevdir, mücadele etmek hepimizin görevidir. İktidar muhalefet ayrım olmaz, hepimizin görevidir.” ifadelerini kullandı.

KEMAL KILIÇDAROĞLU’NDAN ‘DIŞ POLİTİKA’ VAADİ: 180 DERECE DÖNECEĞİZ

Sözlerinin devamında Türkiye’nin dış politikasına ilişkin de konuşan Kılıçdaroğlu, “Dış politikayı 180 derece değiştireceğiz. Kavgacı bir dış politikası olmaz.” ifadelerini kullandı.

PKK’YI SEVİNDİRECEK AÇIKLAMA: ARAP DÜNYASININ İÇ İŞLERİNE KARIŞMAK ASLA DOĞRU DEĞİL

Kılıçdaroğlu, terör örgütü PKK/PYD’ye yönelik Suriye ve Irak’ta gerçekleştirilen sınır ötesi askeri operasyonları durdurma imasında bulunarak, “Arap dünyasının iç işlerine karışmak asla doğru değil.” dedi.

“BİZİM AKLIMIZ YOK MU?” DEYİP AB BUYRUKLARIYLA HAREKET EDECEĞİNİ İTİRAF ETTİ

Kılıçdaroğlu sözlerinin devamında ise yine kendisiyle çelişti. “Bizim aklımız yok mu?” diyen Kılıçdaroğlu, “Avrupa Birliği’nin ön gördüğü bütün demokratik kuralları yaparız.” şeklinde konuştu.

Siyaset

Akşener’den CHP itirafı: Hayatımın en büyük pişmanlığı

Yayınlandı

Tarih

Editör

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında 6’lı masayı resmen dağıttı. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” dedi.

Partisinin olağan kurultayında açıklama yapan İyi Parti Genel Başkanı Akşener, CHP’ye ilişkin çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Numan Kurtulmuş, Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti

Yayınlandı

Tarih

Editör


TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüz yılı olması için gayretle mücadele edeceğiz.” dedi.

Kurtulmuş, bir dizi ziyaret için geldiği Konya’da, tarihi Alaaddin Camisi avlusunda Selçuklu Sultanları Türbesi Nöbet Değişimi Töreni’ne katıldı.

Daha sonra Mevlana Müzesi’ni ziyaret eden Kurtulmuş, Hazreti Mevlana’nın sandukası başında dua etti, müzedeki vatandaşlarla sohbet etti.

Kurtulmuş, burada yaptığı açıklamada, Konya’da Anadolu irfanının önemli temsilcileri Hazreti Mevlana ile Şemsi Tebrizi’nin Anadolu’nun manevi mayasını yoğuran büyük zatlar olduğunu söyledi.

Alaaddin Tepesi’ndeki Sultanlar Türbesi’nde, bin yıldır bu yurdu millete vatan kılan Selçuklu sultanlarının kabirlerini ziyaret ettiklerini anımsatan Kurtulmuş, şunları belirtti:

“Anadolu’da illerimizde yapacağımız programların başlangıcını Konya’dan yapmış olduk. Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüzyılı olması için gayretle mücadele edeceğiz. Bu vesileyle hem bizim millet geleneğimizin, devlet geleneğimizin önemli temsilcilerini saygıyla anıyoruz. Hem de Anadolu’nun mayasını, irfan hamuruyla yoğuran büyüklerimizi saygıyla, şükranla yad ediyoruz.”

Kurtulmuş, daha sonra Şemsi Tebrizi Türbesi’ni ziyaret etti.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Türkiye elektronik seçime hazırlanıyor

Yayınlandı

Tarih

Editör

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin elektronik seçime geçmesinin şart olduğunu söyledi. Yener, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını açıkladı.


Elektronik seçim sistemi, ABD, İsviçre, Estonya, Brezilya gibi birçok ülkede kullanılıyor.

TRT Haber’den aktarılana göre, Türkiye’de bu konuda önümüzdeki günlerde somut adımlar atılacak. Sistem hakkında konuşan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin bu sisteme geçmesinin şart olduğunu, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını söyledi.

Elektronik seçim sistemine geçilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Bunun için de parlamentoda grubu bulunan siyasi parti temsilcileriyle görüşme yapılması planlanıyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Yener, yasal düzenlemenin yapılması halinde elektronik seçim sistemine geçilebileceği görüşünde.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİR

Yener’e göre, elektronik seçim sisteminde Estonya iyi bir noktada. Estonya ile birlikte sistemi kullanan bazı ülkelerde inceleme yapılması da gündemde.

Yener, mühendislerle birlikte teknik altyapıya bakıldıktan sonra bir rota çizileceğini ifade ederek, seçimlerin e-Devlet üzerinden de olabileceğini vurguladı.

İLK ETAPTA YURT DIŞINDAKİ SEÇMEN ÜZERİNDEN DENENEBİLİR

Elektronik seçim sisteminin nasıl uygulanabileceğine dair de bilgi veren Yener, pilot bölge seçilebileceğine işaret etti, ilk planda yurt dışı seçmenin bu sistemde oy kullanması seçeneğinin değerlendirilebileceğini söyledi.

Elektronik oylama sistemine geçilmesi halinde Türkiye büyük bir maddi külfetten kurtulacak. Ayrıca seçmenler için yeni sistem büyük bir kolaylık olacak.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar