Bizi Takip Edin

Siyaset

“Kılıçdaroğlu’nun projesi Azerbaycan’ı yok sayıyor”

Yayınlandı

Tarih

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ‘Hayatımın en büyük projesi’ diyerek açıkladığı Tarihi İpek Yolu’nu Canlandırma Projesi’ne tepkiler sürüyor. Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in bile en üst perdeden tepki gösterdiği proje hakkında SABAH’a konuşan siyaset bilimci, akademisyen Gökmen Kantar, “Bu, Azerbaycan’ı yok sayıyor. Azerbaycan’sız Türk yolu olmaz” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun milliyetçi seçmenin oylarını konsolide etmek için projeyi ortaya attığına dikkat çeken Doç. Dr. Gökmen Kantar, “Bir hattan bahsediyor. Türkiye, İran, Özbekistan, Kazakistan üzerinden Çin’e uzanan bir hat. Kılıçdaroğlu, Türk dünyası ile olan ilişkilere bir bütün olarak değil bir kesit olarak bakıyor. Askeri ve politik olarak bakmıyor. Türkiye, Karabağ zaferinden sonra 15 Haziran 2021’de Şusa Beyannamesi’ni imzaladı. Bu anlaşma Türkiye ile Azerbaycan arasında stratejik ortaklık anlaşmasıdır.” dedi.


TÜRK JEOPOLİTİĞİ GENİŞ BİR COĞRAFYADIR

Türkiye’nin, Türk dünyasıyla önemli anlaşmalara değinen Gökmen Kantar, “Bu anlaşma, Türk dünyası için rol model anlaşmasıdır. Türk jeopolitiğini merkeze alan bir anlaşmadır. Türk jeopolitiği, Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kadar tüm Türk dünyasını kapsayan bir jeopolitiktir. 2040 Türk Dünyası Vizyonu’nun da rehberidir. Kılıçdaroğlu’nun hazırladığı proje ne Türkiye’ye ne de Türk dünyasına katkı sunmuyor. Sunduğu proje Azerbaycan’ı yok sayıyor. Azerbaycan’sız Türk yolu olamaz.” şeklinde konuştu.

AZERBAYCAN’IN DIŞARDA TUTULMASI KABUL EDİLEMEZ

Kantar, “Kılıçdaroğlu, stratejik ortaklık beyannamesinin yükümlülüklerini anlayamamış. Kılıçdaroğlu’nun acil bir şekilde, Türkiye’nin Türk dünyası ile geliştirdiği projeleri gözden geçirmesi gerekiyor. Azerbaycan’ın bu projede dışarda tutulması, Kafkasya üzerindeki kazanımlarımızı tehlikeye atar. Bu proje Türk dünyasına hizmet etmez. Kılıçdaroğlu, sunduğu projede Azerbaycan’ı neden oyun dışına ittiğini izah etmek zorundadır.” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Akşener’den CHP itirafı: Hayatımın en büyük pişmanlığı

Yayınlandı

Tarih

Editör

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında 6’lı masayı resmen dağıttı. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” dedi.

Partisinin olağan kurultayında açıklama yapan İyi Parti Genel Başkanı Akşener, CHP’ye ilişkin çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Numan Kurtulmuş, Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti

Yayınlandı

Tarih

Editör


TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüz yılı olması için gayretle mücadele edeceğiz.” dedi.

Kurtulmuş, bir dizi ziyaret için geldiği Konya’da, tarihi Alaaddin Camisi avlusunda Selçuklu Sultanları Türbesi Nöbet Değişimi Töreni’ne katıldı.

Daha sonra Mevlana Müzesi’ni ziyaret eden Kurtulmuş, Hazreti Mevlana’nın sandukası başında dua etti, müzedeki vatandaşlarla sohbet etti.

Kurtulmuş, burada yaptığı açıklamada, Konya’da Anadolu irfanının önemli temsilcileri Hazreti Mevlana ile Şemsi Tebrizi’nin Anadolu’nun manevi mayasını yoğuran büyük zatlar olduğunu söyledi.

Alaaddin Tepesi’ndeki Sultanlar Türbesi’nde, bin yıldır bu yurdu millete vatan kılan Selçuklu sultanlarının kabirlerini ziyaret ettiklerini anımsatan Kurtulmuş, şunları belirtti:

“Anadolu’da illerimizde yapacağımız programların başlangıcını Konya’dan yapmış olduk. Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüzyılı olması için gayretle mücadele edeceğiz. Bu vesileyle hem bizim millet geleneğimizin, devlet geleneğimizin önemli temsilcilerini saygıyla anıyoruz. Hem de Anadolu’nun mayasını, irfan hamuruyla yoğuran büyüklerimizi saygıyla, şükranla yad ediyoruz.”

Kurtulmuş, daha sonra Şemsi Tebrizi Türbesi’ni ziyaret etti.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Türkiye elektronik seçime hazırlanıyor

Yayınlandı

Tarih

Editör

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin elektronik seçime geçmesinin şart olduğunu söyledi. Yener, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını açıkladı.


Elektronik seçim sistemi, ABD, İsviçre, Estonya, Brezilya gibi birçok ülkede kullanılıyor.

TRT Haber’den aktarılana göre, Türkiye’de bu konuda önümüzdeki günlerde somut adımlar atılacak. Sistem hakkında konuşan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin bu sisteme geçmesinin şart olduğunu, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını söyledi.

Elektronik seçim sistemine geçilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Bunun için de parlamentoda grubu bulunan siyasi parti temsilcileriyle görüşme yapılması planlanıyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Yener, yasal düzenlemenin yapılması halinde elektronik seçim sistemine geçilebileceği görüşünde.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİR

Yener’e göre, elektronik seçim sisteminde Estonya iyi bir noktada. Estonya ile birlikte sistemi kullanan bazı ülkelerde inceleme yapılması da gündemde.

Yener, mühendislerle birlikte teknik altyapıya bakıldıktan sonra bir rota çizileceğini ifade ederek, seçimlerin e-Devlet üzerinden de olabileceğini vurguladı.

İLK ETAPTA YURT DIŞINDAKİ SEÇMEN ÜZERİNDEN DENENEBİLİR

Elektronik seçim sisteminin nasıl uygulanabileceğine dair de bilgi veren Yener, pilot bölge seçilebileceğine işaret etti, ilk planda yurt dışı seçmenin bu sistemde oy kullanması seçeneğinin değerlendirilebileceğini söyledi.

Elektronik oylama sistemine geçilmesi halinde Türkiye büyük bir maddi külfetten kurtulacak. Ayrıca seçmenler için yeni sistem büyük bir kolaylık olacak.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar