Bizi Takip Edin

Türkiye

Mobil uygulamayla dikilen fidanların gelişimi takip edilecek

Yayınlandı

Tarih

Uygulama mühendisi Umut Kuzucanlı’nın geliştirdiği mobil uygulama, fidan dikimini sürdürülebilir hale getirirken kullanıcılara sosyalleşme imkanı sunacak.

Birleşmiş Milletler (BM), kuraklık ve çölleşme tehdidine karşı farkındalığı artırmak ve bu tehditlere karşı verilen mücadeleye dikkati çekmek amacıyla 1994’te aldığı kararla 17 Haziran’ı, “Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü” olarak kabul etti.

Çölleşme ve kuraklıkla mücadele yöntemlerinin başında ağaçlandırma faaliyetlerinin artırılması geliyor. BM Gıda ve Tarım Örgütünün FAO tarafından 5 yılda bir hazırlanan Küresel Orman Kaynakları Değerlendirmesi (FRA) raporuna göre, 2015’te Türkiye, orman varlığını artıran ülkeler sıralamasında 46’ncı basamaktayken 2020 yılı itibarıyla 27’nci sıraya yükseldi. Raporda Türkiye en çok ağaçlandırma yapan ülkeler sıralamasında, Avrupa’da birinci, dünyada ise 6’ncı sırada yer aldı.

Orman varlığının artırılması amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen fidan dikimi ve dağıtımı programları önem taşırken bireysel çabalar da bu amaca katkı sağlıyor.

Bu bireysel çabalardan biri olan Ağaçla adlı mobil uygulamanın kurucusu Umut Kuzucanlı, şu an prototip aşamasında olan fidan dikme uygulamasının detaylarını AA muhabiriyle paylaştı.

Fidan dikme sürecini daha etkili hale getirme fikriyle 2021 yılında yola çıktıklarını anlatan Kuzucanlı, çevresel etkinlikleri inovasyonla harmanlayarak kullanıcılara sunduklarını söyledi.

Ağaçla uygulamasının, bazı yönleriyle benzer uygulamalardan ayrıştığına değinen Kuzucanlı, “Diğer fidan dikme uygulamalarında kullanıcı fidan dikebiliyor ancak bu, çok sürdürülebilir olmuyor. Bizim sürdürülebilirlik kısmında farkımız var. Kullanıcıların metrikleri görebilmesi, diktiği fidanı gerçek anlamda sahiplenebilmesini sağlıyor, aynı zamanda fidan arkadaşlığı da oluşuyor.” ifadelerini kullandı.

Kuzucanlı, uygulamanın kullanımı hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Kullanıcı uygulamayı açıp, kayıt olacak. Kayıt olduktan sonra çok basit, minimal bir ekran gelecek. Burada ana ekranda ‘fidan dik’ kısmına basıp haritadan dikim yapılabilecek alanları seçecek. Haritayı kaydırarak uygun alanları görebilecek ve üzerine tıklayarak haritayı büyütüp filan dikebilecek. İkinci aşama, yanındakiler yani sosyal bölümü. Kullanıcının en son diktiği fidan ve onun yanında bulunan diğer fidan sahipleri haritada görünecek ve onların üzerine geldiği zaman kullanıcılar izin vermişse, sosyal medya adreslerini öğrenebilecek. Üçüncü aşama ise fidanların durumuyla ilgili. Burada kullanıcı diktiği fidanın doğaya faydasını ve anlık durumunu takip edebilecek. Diyelim diktiği fidanın üç aylıkken hangi boyutta olduğunu ekranda görebilecek.”

Uygulamanın ücretsiz olarak indirilebileceğini kaydeden Kuzucanlı, sadece fidan fiyatına ek olarak uygulamanın sunduğu hizmetlerden kullanıcıların faydalanabilmesi için komisyon alacaklarını bildirdi.

“Kullanıcıyı iklim konusuna entegre ediyoruz”

Sosyalleşme hizmetinin, çevresel etkilere yönelik metrikler sunulmasının ve fidan dikme faaliyetlerinin teknolojiye adapte edilerek mobil uygulamaya taşınmış olmasının uygulamanın en önemli avantajları olduğunu belirten Kuzucanlı, henüz kendilerine ait bir fidan dikim alanları olmadığını bununla ilgili belediyelerle görüştüklerini aktardı.Kuzucanlı, “Fidan diktiğiniz zaman ne kadar faydanız olduğunu anlamıyorsunuz. Kullanıcı bir fidan dikti ama sonrasında ne oldu, bunu bilmiyor. Onun için de çekici gelmiyor. Biz burada şunu söylüyoruz; ‘Bak sen bu fidanı diktin, şu kadar karbon ayak izini azalttın, şu kadar da oksijen salımı gerçekleştirdin, şu kadar daha dikersen karbon nötr olacaksın.’ Bu tür veriler sunarak aslında kullanıcıyı iklim konusuna entegre ediyoruz.” diye konuştu.

Bu yıl sonuna kadar yatırım aldıkları takdirde 2024’te ilk fidanı toprakla buluşturma ve aynı yılın sonunda 100 bin fidan dikmiş olma hedeflerine değinen Kuzucanlı, uygulama kullanıma açıldıktan sonra 6 ayda bir fidan dikme etkinliği gerçekleştirmeyi planladıklarının ve bu etkinlikler sayesinde doğayla bir araya gelecek kullanıcıların, kendi fidanlarını kendilerinin dikeceğinin altını çizdi.

Dünyada 10’a yakın benzer uygulama bulunduğunu ve bunların çoğunlukla Afrika’ya ağaç dikmek için kullanıldığını vurgulayan Kuzucanlı, sözlerini “Uygulama aktif hale geldikten sonra ilk fidan dikimine İstanbul ve çevresindeki bölgelerden başlamayı ver hızla büyüyerek tüm Türkiye’ye yayılmayı amaçlıyoruz.” diyerek tamamladı.

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Bakan Yerlikaya aranan 3 bin 97 kişinin yakalandığını açıkladı

Yayınlandı

Tarih

Editör

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının eş zamanlı operasyonları sonucu 1190’ı hükümlü 1907’si yakalama emri ile aranan toplam 3 bin 97 kişinin yakalandığını bildirdi.Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde düzenlenen aranan şahıslar uygulamasına ilişkin bilgi verdi.

Yerlikaya, paylaşımında şunları kaydetti:

“Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sorumluluk bölgelerinde eş zamanlı olarak yapılan aranan şahıslar uygulamasında 8 bin 780 ekip, 30 bin 986 personelimiz görev aldı. Uygulama sonucunda; 1190’ı hükümlü 1907’si yakalama emri ile aranmakta olan toplam 3 bin 97 şahıs yakalandı. Ayrıca 7’si çocuk 16 kayıp bulundu. Operasyona katılan, ülkemizin huzur ve güvenliğinin teminatı kahramanlarımızı tebrik ediyorum.”

Okumaya Devam Et

Türkiye

AnadoluJet, İzmir-Bakü uçuşlarına başladı

Yayınlandı

Tarih

Editör

Türk Hava Yolları’nın (THY) markası AnadoluJet, Anadolu’yu dünyaya bağlama hedefleri doğrultusunda İzmir’den Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye sefer başlattı.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, 16 Haziran itibarıyla İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı arasında karşılıklı gerçekleşecek uçuşlar, haftanın 3 günü icra edilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen THY Genel Müdür (Ticari) Yardımcısı Kerem Sarp, kardeş ülke Azerbaycan’la olan bağları yeni uçuş noktasıyla daha da güçlendirmekten duyduğu memnuniyete dile getirerek “Bir millet iki devlet olarak gördüğümüz kardeş halkları, başkent Bakü’ye İstanbul ve Ankara’dan sonra İzmir üzerinden bağlayarak, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ticari ve kültürel dostluğun da pekişmesine imkan sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakü’nün çamur volkanları turistlerin ve araştırmacıların ilgisini çekiyor

Kafkasya’nın en önemli kültür ve ticaret merkezi olma özelliği ile ön plana çıkan Bakü’de, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Dünya Mirası Listesi’ne giren “Şirvanşahlar Sarayı”, “Kız Kalesi” ve tunç devrine ait silah ve süs eşyaları bulunduran “Kobustan Şehir Parkı” ziyaretçi akınına uğruyor.

Şifa kaynağı olduğu düşünülen çamur volkanları ise turistlerin ve araştırmacıların ilgisini çekiyor. Başkent Bakü, AnadoluJet misafirperverliğiyle keşfedilmeyi bekliyor.

AnadoluJetI’in İzmir-Bakü uçuşlarına ilişkin ayrıntılı bilgiye “anadolujet.com” internet adresinden ve “0850 333 2 538” numaralı çağrı merkezinden ulaşabiliyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Pençe-Kilit bölgesinde çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi

Yayınlandı

Tarih

Editör

Irak’ın kuzeyinde devam eden Pençe-Kilit Operasyonu ile Hakurk bölgelerinde teröristlerce kullanılan mağarada çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Pençe-Kilit Operasyonu ve Hakurk bölgelerindeki arama-tarama sırasında 1 Dragunov keskin nişancı tüfeği, 1 AKS-102 piyade tüfeği ve 50 mühimmatı,1 Zagros keskin nişancı tüfeği, 7 el bombası, 1 AT-4 tanksavar silahı lançeri, 5 şarjör, 150 mermi, 1 lazer işaretleyici, 2 gece görüş cihazı, 3 kamera, 1 termal şemsiye, 4 sırt çantası, muhtelif yaşam malzemesi bulundu.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar