Bizi Takip Edin

Siyaset

Oğan: Kılıçdaroğlu talep edeceğim şeyleri bana vermeye hazırdı

Yayınlandı

Tarih

“Kılıçdaroğlu ‘şunlar bunlar verilebilir’ gibi söyledi”

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda elenen ATA İttifakı’nın adayı Sinan Oğan, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı yardımcısı adayı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın “makam talebinde olduğu” söylemine yanıt verdi. Oğan, “Sayın Kılıçdaroğlu‘ndan benim talep edeceğim şeyleri Kılıçdaroğlu bana vermeye hazırdı zaten, ama benim için önemli olan iki konu vardı. İstikrar önce. Ben istikrarı sağlayabileceğimizi düşünmediğim için kabul etmedim. İki, nasıl bu seçimi kazanmayı planlıyorsunuz dediğimde hepsinin kafasının dağınık olduğunu gördüm” ifadelerini kullandı.

Oğan, Erdoğan’dan “makam talebi” olup olmadığı sorusuna ise, “Pazarlık olmadı, ilkeler çerçevesinde buluştuk” yanıtını verdi.

“Ak Parti’ye geçmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna da yanıt veren Oğan, “Hayır canım düşünmüyorum. 28 Mayıs’tan sonra siyasete devam edeceğiz” diye konuştu.

“Kılıçdaroğlu kendi adaylığını diretti”

CNN Türk canlı yayınında konuşan Oğan’ın Kılıçdaroğlu ile görüşmesine ilişkin açıklamaları şöyle:“Bakınız Sayın Mansur Yavaş benim kıymetli bir dostumdur. Kendisine de çok kıymet veririm bu seçim sürecinde de kamuoyuna deklare ettiğim fikirlerim vardır. Mansur yavaş aday olsaydı ben olmayacaktım. Buradaki hedefim makam mevki değil bir Türk milliyetçisinin aday olmasıydı bu meseleye hep bir prensip penceresinden baktım. Üç sene önce yola çıktım ben. Üç sene önce bir Türk milliyetçi adaya ihtiyaç var demiştim. Türk milliyetçilerini adaysız bırakmayacağım demiştim. Üç senedir çalışmalarımı sürdürüyordum. HDP’nin denklemden çıkarılması gerektiğini, HDP’nin bir pazarlık partisi olduğunu maçlarının cumhuriyetimizin 100. Yılıdan atatürkün koltuğunda oturacak cumhurbaşkanının üzerine bir bölücü örgüt baskısı kurmak olduğunu hedeflerinin Suriye’ye dönük Türkiye’nin askeri operasyonlarını durdurmak olduğunu ben bu tezi bütün Sinan Oğan gönüllüleriyle toplantılar yaptım üç yıl boyunca, oralarda bunları anlatmıştım. HDP’yi ve bölücü siyaseti Türk siyasetinin merkezinden uzaklaştırmalıyız demiştim. Bugün geldiğimiz noktada biz bu hedefimize ulaştık. Türk siyasetinin merkezinden HDP ve onun kıskaca alma siyasetini defettik. Sayın Yavaş’a da bu çerçevede o zamanlar şunu demiştim aday olursa ben olmayacağım demiştim. Olmadı. Kılıçdaroğlu kendi adaylığını diretti.

“Cumhurbaşkanlığı birkaç tane yardımcılık, şu, bu, Kılıçdaroğlu bunları ifade etti”

Bugün geldiğimiz noktada şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki Kılıçdaroğlu ile oturduğumuzda birçok şey konuşuldu. Kılıçdaroğlu da bize dönük ben tabanımızı nasıl ikna edeceğiz sizin parlamentoda çoğunluğunuz yok, bu benim için altını çizerek söylediğim olmazsa olmaz, bize teklif edeceğiniz şunların bunların anlamı yok çerçevesinde bir konuşmamız oldu. Ben kendisine hem de daha sonra Davutoğlu ile bir görüşme yaptık. Daha sonra Kılıçdaroğlu’nun birkaç defa yeninden görüşme talebi oldu ben bu görüşmeyi sürdürmeyi doğru bulmadım. En son Kılıçdaroğlu ile bir telefon görüşmem olduğunu kendisine Özdağ ile randevulaştığımı söyledim. Yavaş’ın yapabileceğim bir şey var mı diye bir nezaket mesajı oldu ben de teşekkür ettim kendisine. Benim orada Kılıçdaroğlu’ndan taleplerim olsaydı net Kılıçdaroğlu hepsini karşılamaya hazırdı. Cumhurbaşkanlığı birkaç tane yardımcılık şu bu, Kılıçdaroğlu bunları ifade etti.

“Ben ülke krize girmesin diye büyük bir fedakârlıkta bulundum”

Kılıçdaroğlu ile görüşmemizdeki temel konu ben ikna olmadım, HDP’nin bu desteği bedavadan vermeyeceğini alınsa dahi diyelim ki biz bütün imanlarımızla destek olduk, Kılıçdaroğlu’nu kazandırdık cumhurbaşkanlığı bir tarafta parlamento bir tarafta ülke krize gidecek. Aslında ben ülke krize girmesin diye büyük bir fedakârlıkta bulundum.

Zaten bakanlıklar herkese verilmiş. O konuda Kılıçdaroğlu ile sorunumuz yoktu zaten ama benim için söz konusu olan o değildi. Sayın Yavaş bizi yanlış anlamışsa bir kez daha ifade edeyim.

Kılıçdaroğlu’ndan benim talep edeceğim şeyleri Kılıçdaroğlu bana vermeye hazırdı zaten, ama benim için önemli olan iki konu vardı. İstikrar önce. Ben istikrarı sağlayabileceğimizi düşünmediğim için kabul etmedim. İki, nasıl bu seçimi kazanmayı planlıyorsunuz dediğimde hepsinin kafasının dağınık olduğunu gördüm.

Kılıçdaroğlu şunlar bunlar verilebilir gibi söyledi. Ama ben dediğim gibi ben önce ikna olmalıydım ama olmadım. Ben ikna olmayınca bunların hiçbir anlamı kalmadı.”

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Akşener’den CHP itirafı: Hayatımın en büyük pişmanlığı

Yayınlandı

Tarih

Editör

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında 6’lı masayı resmen dağıttı. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” dedi.

Partisinin olağan kurultayında açıklama yapan İyi Parti Genel Başkanı Akşener, CHP’ye ilişkin çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Numan Kurtulmuş, Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti

Yayınlandı

Tarih

Editör


TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüz yılı olması için gayretle mücadele edeceğiz.” dedi.

Kurtulmuş, bir dizi ziyaret için geldiği Konya’da, tarihi Alaaddin Camisi avlusunda Selçuklu Sultanları Türbesi Nöbet Değişimi Töreni’ne katıldı.

Daha sonra Mevlana Müzesi’ni ziyaret eden Kurtulmuş, Hazreti Mevlana’nın sandukası başında dua etti, müzedeki vatandaşlarla sohbet etti.

Kurtulmuş, burada yaptığı açıklamada, Konya’da Anadolu irfanının önemli temsilcileri Hazreti Mevlana ile Şemsi Tebrizi’nin Anadolu’nun manevi mayasını yoğuran büyük zatlar olduğunu söyledi.

Alaaddin Tepesi’ndeki Sultanlar Türbesi’nde, bin yıldır bu yurdu millete vatan kılan Selçuklu sultanlarının kabirlerini ziyaret ettiklerini anımsatan Kurtulmuş, şunları belirtti:

“Anadolu’da illerimizde yapacağımız programların başlangıcını Konya’dan yapmış olduk. Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüzyılı olması için gayretle mücadele edeceğiz. Bu vesileyle hem bizim millet geleneğimizin, devlet geleneğimizin önemli temsilcilerini saygıyla anıyoruz. Hem de Anadolu’nun mayasını, irfan hamuruyla yoğuran büyüklerimizi saygıyla, şükranla yad ediyoruz.”

Kurtulmuş, daha sonra Şemsi Tebrizi Türbesi’ni ziyaret etti.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Türkiye elektronik seçime hazırlanıyor

Yayınlandı

Tarih

Editör

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin elektronik seçime geçmesinin şart olduğunu söyledi. Yener, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını açıkladı.


Elektronik seçim sistemi, ABD, İsviçre, Estonya, Brezilya gibi birçok ülkede kullanılıyor.

TRT Haber’den aktarılana göre, Türkiye’de bu konuda önümüzdeki günlerde somut adımlar atılacak. Sistem hakkında konuşan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin bu sisteme geçmesinin şart olduğunu, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını söyledi.

Elektronik seçim sistemine geçilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Bunun için de parlamentoda grubu bulunan siyasi parti temsilcileriyle görüşme yapılması planlanıyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Yener, yasal düzenlemenin yapılması halinde elektronik seçim sistemine geçilebileceği görüşünde.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİR

Yener’e göre, elektronik seçim sisteminde Estonya iyi bir noktada. Estonya ile birlikte sistemi kullanan bazı ülkelerde inceleme yapılması da gündemde.

Yener, mühendislerle birlikte teknik altyapıya bakıldıktan sonra bir rota çizileceğini ifade ederek, seçimlerin e-Devlet üzerinden de olabileceğini vurguladı.

İLK ETAPTA YURT DIŞINDAKİ SEÇMEN ÜZERİNDEN DENENEBİLİR

Elektronik seçim sisteminin nasıl uygulanabileceğine dair de bilgi veren Yener, pilot bölge seçilebileceğine işaret etti, ilk planda yurt dışı seçmenin bu sistemde oy kullanması seçeneğinin değerlendirilebileceğini söyledi.

Elektronik oylama sistemine geçilmesi halinde Türkiye büyük bir maddi külfetten kurtulacak. Ayrıca seçmenler için yeni sistem büyük bir kolaylık olacak.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar