Bizi Takip Edin

Ekonomi

Rusya’ya sebze ihracatı yılın ilk çeyreğinde yüzde 60 arttı

Yayınlandı

Tarih

Rusya’ya yaş meyve ve sebze ihracatı, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 artışla 258,4 milyon dolara yükseldi.

Türkiye’nin Rusya-Ukrayna Savaşı’nda uyguladığı denge politikası ve iki ülke arasındaki ilişkileri kendi çıkarları doğrultusunda yürütmesinin etkisiyle Rusya’ya yaş meyve ve sebze ihracatı, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 artışla 258,4 milyon dolara yükseldi.

AA muhabirinin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye, Rusya’ya kimyevi maddeler ve mamulleri, yaş ve kuru meyve, sebze, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, hazır giyim ve konfeksiyon, çimento başta olmak üzere yüzlerce kalemi kapsayan ihracat yapıyor.

Bu ülkeden de doğal gaz, petrol ve demir ve çeliğin de aralarında bulunduğu birçok ürün ithal ediliyor.

Tarım ihracatında yaş meyve ve sebze lider

Rusya’ya bu yılın ilk çeyreğinde 2 milyar 448 milyon dolarlık ihracat yapılırken, toplam ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 132,9 arttı.

İki ülke arasındaki ticarette tarım sektörünün de önemi büyük. Bu sektörün yaptığı ihracat, söz konusu ülkeye gerçekleştirilen toplam ihracatın yüzde 18’ine karşılık geliyor.

Bu yılın ilk çeyreğinde tarım ürünleri içinde en fazla ihracat yapılan ürünler 258,4 milyon dolarla yaş meyve ve sebze oldu. Sektör ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 artış gösterdi. Bu sektörü 134,3 milyon dolarla hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, 17 milyon dolarla meyve sebze mamulleri izledi.

Aynı dönemde ihracatını en fazla artıran ürün yüzde 271,4 ile tütün olarak kayıtlara geçti. Bunu yüzde 265 ile meyve sebze mamulleri, yüzde 231,5 ile zeytin ve zeytinyağı, yüzde 161,4 ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri takip etti.

Bu yılın ocak-mart döneminde Rusya’dan yapılan ithalat ise yüzde 1,6 azaldı.

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Mehmet Ali Ünal, iki ülke arasındaki ticaretin önemine dikkati çekerek, ülkelerin, ihtiyacı olan ürünleri birbirlerinden temin ediyor olmalarının birçok sektöre fayda sağladığını dile getirdi.

Söz konusu sektörler arasında tarımın dikkati çektiğini belirten Ünal, “Rusya üreticilerimiz için önce gelen bir pazar. Bu anlamda tarım sektörü için çok önemli. Özellikle yaş ve kuru meyve ve sebzede ihracat yaptığımız en önemli ülke. Rusya’ya ihracatımızın giderek artacağını düşünüyoruz. Bu artış sektörümüze olumlu yansıyacaktır.” dedi.

Ünal, ihracatta öne çıkan ürünlerden birisinin de hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar olduğuna dikkati çekerek, iki ülke arasındaki ilişkilerde ılımlı havanın devam etmesinin her sektöre fayda sağlayacağının altını çizdi.

Türkiye Rusya’ya yaş meyve sebze ve balık ürünleri ihracatında lider

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğan da Rusya’ya ihracatta yaşanan artışın devam edeceğini bildirdi.

Gürdoğan, “Önümüzde balık ve yaş sebze üretimi ilerleyen aylarda daha yüksek olacak. Bu da şunu gösteriyor. Doğu Karadeniz Bölgesi özellikle Rusya’ya ihracatında, en öncelikli olarak yaş sebze meyve ile balık ve balık ürünleri ihracatında lider durumda. Bunun yanında inşaat malzemeleri gibi diğer ürünler de sıralamaya giriyor.” diye konuştu.

Gürdoğan, her şeyden önce ticaretin artmasının istihdamın artması anlamına geldiğinin altını çizdi.

Rusya’nın Türkiye için çok önemli bir pazar olduğuna işaret eden Gürdoğan, şunları kaydetti:

“Bunun yanında sadece Rusya değil Türk Cumhuriyetleri ve Asya pazarını bir bütün olarak görmemiz gerekiyor. Yüksek teknoloji ürünlerinin de bu pazardaki payının gittikçe artabileceğinin altını çizmek istiyoruz. Rusya’ya bu yıl Trabzon’dan ocak-nisan tarihlerinde 22 sektörde 86 milyon 189 bin 373 dolar değerinde ihracat yapıldı. Bu ihracatın ilk sıralarında yaş sebze ve meyve, su ürünleri, kimyevi maddeler, fındık ve fındık mamulleri geldi. Yine aynı şekilde Türkiye genelinden Rusya’ya bu yılın ocak-nisan tarihleri arasında 3 milyar 200 milyon 148 bin 396 dolar değerinde ihracat yapıldı.”

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Çiftçilere yaklaşık destek ödemesi bugün yapılacak

Yayınlandı

Tarih

Editör

Tarım ve Orman Bakanlığı, 75 milyon 826 bin liralık tarımsal destekleme ödemelerinin bugün çiftçilerin hesaplarına aktarılacağını bildirdi.Bakanlığın ​​​​​​​Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “75 milyon 826 bin liralık destekleme ödemesi bugün çiftçilerimizin hesaplarına aktarılıyor.” ifadesi kullanıldı.

Paylaşımda yer alan bilgiye göre, söz konusu destek tutarları, hayvan hastalıkları tazminatında 50 milyon 646 bin 602 lira, hububat-baklagil dane mısırda 10 milyon 779 bin 586 lira, yağlı tohum bitkilerde 12 milyon 172 bin 545 lira, toprak analizinde 1 milyon 33 bin 480 lira, anaç koyun keçide 686 bin 300 lira ve mazot gübrede 507 bin 487 lira olarak belirlendi.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Kurban Bayramı ikramiyeleri ve emekli aylıklarının ödeme tarihleri belli oldu

Yayınlandı

Tarih

Editör

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamındaki emeklilerin aylıkları ile Kurban Bayramı ikramiyelerinin 17-23 Haziran’da ödeneceğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, emekli aylıkları ve bayram ikramiyelerinin hesaplara yatacağı tarihler belli oldu.

Buna göre, SSK kapsamında gelir/aylık alanlardan ödeme günü 17, 18 olanlara 17 Haziran’da, ödeme günü 19, 20 olanlara 18 Haziran’da, ödeme günü 21, 22 olanlara 19 Haziran’da, 23, 24 olanlara 20 Haziran’da ve 25, 26 olanlara 21 Haziran’da ödeme yapılacak.

Bağ-Kur kapsamında gelir/aylık alanlara 22 Haziran’da, Emekli Sandığı kapsamında aylık alanlara ise 23 Haziran’da aylık ve ikramiyeleri ödenecek.

Bu kapsamda 14,4 milyon emeklinin hesabına toplam 25,7 milyar lira tutarında bayram ikramiyesi aktarılacak.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Gram altında yükseliş trendi sürüyor

Yayınlandı

Tarih

Editör

Altın fiyatlarındaki yükseliş trendi son dakika itibarı ile devam ediyor. Fed’in fazi açıklaması ile birlikte altın fiyatlarında panik ya da kar satışı gerçekleşse de uzmanlar yatırımcıları uyardı. Vatandaşların, sabırla beklemesi tavsiye edilirken, gram altın fiyatlarından bin 850-2 bin 100 seviyelerine doğru bir ön görü olduğu ifade edildi. İşte güncel gram, tam, yarım ve cumhuriyet altını fiyatları…

Altın fiyatları düşecek mi? Fed’in faizleri artırmayıp sabit tutmasının ardından binlerce yatırımcı bu sorunun yanıtını arıyor. Son dakika güncel altın fiyatlarında geri çekilme olsa da bunun kar ya da panik satışından kaynaklandığı ifade ediliyor. Uzmanlar, altının yıl içinde çıkışını sürdüreceği görüşünde. Peki 15 Temmuz Perşembe altın fiyatları ne kadar? İşte haberin detayları…

Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Ali Yazıcı, bu günlerde altında yaşanan hareketliliğe dikkat çekerek “Özellikle yatırım tarafından bakılınca ani fiyat hareketleri oluyor. 50-100 TL gramajda yükselme veya düşme olunca vatandaş tedirgin oluyor. Yatırımcılara çağrımız, sabırla metanetle beklesinler” dedi.

Yatırımcıların panik havasında olmaması ve bekleme tavsiyesinde bulunan Yazıcı, “Seçimler bitti artık düğünlerin çok olduğu ve Arap turizmin hareketli olduğu bir döneme girdik. Kuyumcular olarak hazırlıklarımızı yaptık yaz sezonuna hazırız. Umarım bundan sonra işlerimiz hareketli geçecek diye beklentimiz var. Ancak fiyatların çok hareketli olması vatandaşı biraz beklemeye doğru ittiğini görmekteyiz. Özellikle yatırım tarafından bakılınca ani bir hareket oluyor yani, 50-100 TL gramajda yükselme veya düşme olunca vatandaş tedirgin oluyor. Yatırımcılara çağrımız, sabırla metanetle beklesinler. Çünkü altın uzun vade bekletildiğinde mutlaka en karlı yatırım aracı. Yatırımcı panik havasında olmasınlar mutlak surette beklesinler ve uzun vadede yüzde 30-50 gibi rakamlarda değer kazanacaktır. Global piyasalara bakılınca uluslararası özellikle FED’in açıklamaları Amerika’daki işsizlik oranları beklenen enflasyon rakamları dünya piyasalarında bu hareketliliği ön görüyor. Umarım inşallah sıcak savaş olmaz. Savaşın olması durumunda merkez bankaları düzeyinde altının rezervlerini artırıma doğru gidiyor. Haliyle ne kadar talep varsa o ürün her zaman artış sağlar” dedi.

“GRAM ALTIN FİYATLARINDA BİN 850-2 BİN 100 SEVİYELERİNE DOĞRU BİR ÖN GÖRÜMÜZ VAR”

Altının yıl içinde çıkışını sürdüreceğini ve 2 bin 100 seviyelerini göreceğini tahmin ettiklerini belirten Yazıcı, “Vatandaş bize, dolar mı alalım? altın mı? diye soruyor. Altın almak her zaman avantajlı çünkü dolar Onsx TL karşılığı altın fiyatı çıkar ama dolar tek başına hareket eder. Altın iki taraflı hareket eder. O yüzden vatandaşımıza, yatırımcıya tavsiyem mutlak suretle altın alarak kenarda bekletsinler. Bu sürecin sonucunda Ons’un değerini nasıl tahmin ediyorsunuz dersen; piyasaların vermiş olduğu tepkiyle beraber 2 bin 300 sevilerinde bekliyoruz Ons’u önümüzdeki yıllarda. Belki bu çok kısa vadede de olabilir bu. Doların da 28 TL olması halinde altının da buradaki karşılığı bin 850-2 bin 100 seviyelerinde en kısa sürede olabilecek ön görümüz var” diye konuştu.

Kuyumculardan Zekeriya Tonyalı da Arap turistlerin en çok altın takıyı tercih ettiğini belirterek “Bu sene beklentilerimiz biraz üst seviyede daha iyi olacak diye temenni ediyoruz. Altın yatırım aracı olarak görülmeli. Meslekte yaklaşık 35 yılımı doldurdum bu zamana kadar Alman’a, İngiliz’e altın sattığımı hatırlamıyorum. Araplar, hasır bilezikten tutun da altın takıların her türlüsünü alıyorlar. Arap turistler şimdiden gelmeye başladılar” şeklinde konuştu.

15 HAZİRAN SON DAKİKA ALTIN FİYATLARI

GRAM ALTIN NE KADAR?

Altının gram bugün bin 469 liradan geri alınırken aynı dakikalarda satış fiyatı ise bin 470 lirada bulunuyor.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR, KAÇ TL?

Çeyrek altın 15 Haziran 2023 Perşembe günü 2 bin 376 liradan geri alınırken, hafta içi satış fiyatı ise 2 bin 425 lirada konumlanmış durumda.

CUMHURİYET ALTINI KAÇ LİRA?

Yüksek miktarda alım yapanların tercihlerinden olan cumhuriyet altını ise bugün 9 bin 992 liradan geri alınırken, 10 bin 2 liradan da satışa sunuluyor.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar