Bizi Takip Edin

Sağlık

Saç Uzaması için Biberiye Nasıl Kullanılır?

Yayınlandı

Tarih

Biberiye, saç derisini uyaran etkili bir saç bakımı bileşeni olarak eski zamanlardan beri kullanılıyor. Peki biberiyenin saçlara faydaları neler ve saçların hızlı uzaması için biberiye nasıl kullanılır? Hızlı saç uzaması için saç maskesi, sıcak yağ bakımı gibi öneriler,

Saçların uzamasını sağlamak kolay bir iş değil, özellikle de hayatlarının çoğunda kısa saçlı olanlar için. Her mevsim, saçları farklı şekilde etkiliyor ve bu sebeple de saçları makastan uzak tutmak oldukça zor. Çoğu insanın saçları uzarken sahip oldukları en önemli endişe, aynı zamanda saçları hasarsız ve sağlıklı tutmaktır. Bu sebeple saç yağları serumları, saç maskeleri kullanmak, doğru ürünle saçları temizlemek ve olası hasarları önleyip düzenli olarak saça bakım yapmayı seçmelisiniz.

Tüm bunlar için ticari ürünlere güvenmeyi seçebileceğini gibi, doğal malzemeler kullanarak aynı zamanda daha bütçe dostu çözümler de bulabilirsiniz. Sadece bu da değil, kendi doğal saç bakımı ürünlerinizi hazırlarken saçlarınıza tam olarak ne sürdüğünüzü ve neden sürdüğünüzü de bilmiş oluyorsunuz.

Biberiye, yüzyıllardır saç büyümesini teşvik etmekle kalmayıp aynı zamanda saçlardaki erken grileşmeyi geciktirmek için kullanılıyor. Peki diğer faydaları;

 • Saç dökülmesinden muzdarip olduğunuz da, saçlarınızın büyümesi veya uzun süre saç derisinde tutulması zor bir görev olarak görülebilir. Biberiye yağı, kafa derisinde kan dolaşımını harekete geçirerek saç dökülmesini dengeleyebilir ve bu da saç büyümesini arttırır.
 • Yüksek besin değeri ve anti-inflamatuar özellikleri saç kökleirnin beslenmesi ve kafa derisinin yatıştırılması için mükemmel bir bileşen haline getirir, biberiyeyi. Ayrıca iltihaplı saç derisi için iyi bir çare haline getiren, yatıştırıcı analjezik özellikleri vardır.
 • Saçları koyulaştırdığı ve parlaklık kazandırdığı bilinir. Çoğunlukla ince, mat saçları olan kişilerce tarafından kullanılır.
 • Ottan elde edilen yağ, saç köklerindeki tıkanmalarını önleyerek temizlemeye yardımcı olur. Tıkalı folliküller genellikle kepek gibi problemlere neden olur ve aşırı olması halinde de saç dökülmesi sorunu ortaya çıkar.
 • Biberiye yağı, gri saçların yayılmasını önleme ve durdurma özelliği ile ünlüdür.
 • Kuru kafa derisini nemlendirir, pullanma ve kepeklenmeyi önler.

Hızlı Saç Uzaması için Biberiye Nasıl Kullanılır?

Biberiye, saç bakımı söz konusu olduğunda büyümeyi artırma yeteneği ile tanınır. Ekstra avantajları da bulunmaktadır elbette. Saç büyümesini artırmak ve saçların grileşmesini önlemek için saç bakımı rejimine biberiye eklenebilir. Peki nasıl?

1. Saç Uzaması için Biberiye Sıcak Yağ Tekniği :

Sıcak yağ tedavisi, saçlarınızı derinlemesine nemlendirmek için mükemmel bir yoldur. Kurumuş ve hasar gören saçları iyileştirmen ve kafa derisi sağlığı için en iyi yollarından biridir.

Malzemeler

 • 2-4 damla biberiye yağı
 • 2 çorba kaşığı taşıyıcı yağ (hindistancevizi, zeytin, badem vb.)
 • Havlu / Duş Başlığı
 • Şampuan
 • Saç Kremi

Uygulaması;

 1. Biberiye yağı ve seçtiğiniz taşıyıcı yağı karıştırın (Hindistan cevizi yağı nüfuz edici özelliklerinden dolayı iyi çalışır) ve kısık ateşte biraz ısıtın. Besin kaybına neden olabileceğinden, yağları bir mikrodalga fırında ısıtmayın.
 2. Saçınızı bölümlere ayırın ve karışımı kafa derisine uygulayıp, yaklaşık 10 dakika boyunca masaj yapın.
 3. Saç kökleri ve uçları iyice kaplanana kadar yağı kullanın.
 4. Yağlanmış saçlarınızın çevresinde sıcak havlu sarın (havluyu ısıtmak için ütü kullanılabilir). Alternatif olarak, bir duş başlığı ile kaplayabilirsiniz.
 5. Yağı yıkamadan önce yaklaşık 30 dakika bekletin. Sıcak ortam besin maddelerinin maksimum nüfuz etmesini ve emilmesini sağlar.
 6. Düzenli kullandığınız şampuanla yağları saçlardan yıkayın. Yağlı saçlarınız varsa saç kremini atlayabilirsiniz.
 7. Yıkamayı, soğuk bir su ile sonlandırın.

Saçınıza haftada 2 kere sıcak yağ tedavisi uygulayabilirsiniz. Bu, saç büyümesini teşvik ederken saçınızı güçlendirir.

Önlemler

 • Yağı aşırı ısıtmayın, çünkü sadece kafa derinizi yakmakla kalmaz, aynı zamanda besleyici özelliklerinin kaybına da neden olabilir.
 • Başlangıç olarak saçlarınız yağlıysa da kullanmaktan korkmayın. Çünkü yağlı saç çoğu zaman nem eksikliğinin bir sonucudur.

Hızlı Saç Uzaması için Biberiye Nasıl Kullanılır?

2- Biberiyeli Saç Kremi :

Biberiye saç kremi içinde kullanıldığında saçlar parlak ve yumuşak olurken saç derisinde bulunan kan dolaşımını iyileştirir ve saç büyümesini teşvik eder. Bu aynı zamanda kaşıntılı veya kepekli saç derisi bulunan insanlar için iyi bir tedavi yöntemidir.

Malzemeler

 • Biberiye yaprağı 1 çorba kaşığı veya 15 damla Biberiye Yağı
 • 1 su bardağı su
 • Çay demliği
 • Sprey şişesi

Uygulama

 1. Bir fincan su ölçün ve kaynatın.
 2. Kaynamış suya yaklaşık 15 damla biberiye esansı yağ ekleyin. Alternatif olarak, kurutulmuş biberiye yaprağı kullanıyorsanız, yaprakları haşlanmış suyun içinde 10 dakika boyunca bekletip, çay gibi demleyebilirsiniz.
 3. Biberiye çayı yeşil-beyaz bir renk alırken uçucu yağ ve su karışımı renk almayacaktır.
 4. Karışımı bir sprey şişesine dökün.
 5. Saçınızı yıkayın ve saçlarınız nemli haldeyken biberiyeli bu suyu saçlara püskürtün. Saçlarınızın ve kafa derinizin çoğunu kapladığınızdan emin olun.
 6. Saçlarınızı kurutun.
 7. Alternatif olarak, saç dökülmesinden muzdarip olmanız durumunda, kan dolaşımını iyileştirmek ve saç büyümesini arttırmak için biberiye çayı içebilirsiniz.
 8. Bunu saçınızı her yıkadığınızda kullanabilirsiniz.
 9. Yüksek tansiyonunuz olması veya hamile olunması durumunda bu tedaviyi kullanmayın.
 10. Hızlı Saç Uzaması için Biberiye Nasıl Kullanılır?
 11. 3- Saç Büyümesi İçin Biberiye Suyu (Biberiye Saçları Durulama) :
 12. Bir biberiyeli saç durulama suyu kullanmak, saçınızı parlak ve yönetilebilir hale getirecektir. Saç dökülmesini önleyerek saç derinizi de uyarır.
 13. Malzemeler
 14. 1 çorba kaşığı kurutulmuş biberiye yaprağı
 15. 2 su bardağı su.
 16. Uygulama;
 17. Suyu kaynatın ve biberiye yaprakları ekleyin.
 18. Süzmeden önce 15 dakika kaynatın.
 19. Suyu süzün ve soğumak için bir kenara koyun.
 20. Saçınızı her zamanki gibi yıkayın ve sonra biberiyeli suyu saçlarınıza son bir durulama olarak dökün.
 21. Birkaç dakika sonra saç derisini masaj yapın.
 22. En iyi sonuç için haftada bir kez bu durulamayı kullanın.
 23. Önlemler
 24. Biberiye suyunun saçınıza dökülmeden önce tamamen soğutulduğundan emin olun. Sıcak su hem yakacak hem de saçlarda nem kaybına neden olacaktır.
 25. Hızlı Saç Uzaması için Biberiye Nasıl Kullanılır?
 26. 4- Sirkeli Biberiye :
 27. Bazen yavaş saç gelişimine kir ve ürün artığı neden olabilir. Kir ve ürün birikirse, bunlar saç köklerini tıkayabilir ve ayrıca saçınızda tortu oluşturabilir. Bununla baş etmenin iyi bir yolu biberiye sirkesi durulaması kullanmaktır.
 28. Malzemeler,
 29. 1 su bardağı elma sirkesi
 30. 3-4 dal taze biberiye
 31. 2 su bardağı su
 32. Uygulama;
 33. Taze biberiye dallarını ezin ve serin ve karanlık bir yerde en az 2-4 hafta elma sirkesine batırın.
 34. 4 hafta sonra, 4 yemek kaşığı biberiye sirkesi alın ve 2 bardak su ile karıştırın.
 35. Bu karışımı şampuan ve durulama sonrasında son durulama olarak kullanın.
 36. Diğer biberiye tedavilerine ek olarak ayda bir kez bu durulama kullanılabilir.
 37. Önlemler
 38. Biberiye sirkesi çok fazla kullanmayın. Kuru saçlarınız varsa, saçlarınızın daha da fazla susuz kalmasını önlemek için daha az miktarda kullanın.
 39. Hızlı Saç Uzaması için Biberiye Nasıl Kullanılır?
 40. 5- Diğer Yağlar ile Karıştırma :
 41. Saç büyümesine ve saçların beslenmesine katkısı olacak diğer doğal yağlar ile karıştırılabilir. Bu yağlar, badem yağı, jojoba yağı, çay ağacı yağı, lavanta yağı, hint yağı, nane yağı, zeytinyağı ve hindistan cevizi yağıdır. Karışımı saç derisine ve tüm saç tellerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
 42. Biberiye’nin Saç Büyümesine Etkilerini Gözlemlemek Ne Kadar Sürer?
 43. Ortalama bir ay sonra artan saç büyümesini fark etmeye başlayacaksınız. Bitkinin düzenli kullanımı, saçınızın uzama hızını artıracak ve hacmini de artıracaktır. Çok fazla içerikler arasında geçiş yapmayın. Herkesin saçları farklı olduğu için saçınıza en iyi neyin işe yaradığını anlayın ve ona sadık kalın.
 44. Saçınızı uzatmak uzun bir süreçtir ve kısayolu yoktur. Biberiye gibi malzemeleri kullanarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz ancak bir gecede uzun saç verecek bir mucize çözüm bulunmamaktadır. Uygun bir saç bakımı rejimi ve biraz sabır ile, istediğiniz mükemmel uzun saçları elde edebilirsiniz.
 45. Bazı saç sorunları, kullanılan yanlış saç ürünleri veya uygulamaları saçların cansız, kuru, donuuk görünmesine sebep olabildiği gibi saçların uzamasının da engeli olabilir.
 46. Uyarı : Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürünler olsa da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz. Düzenli kullandığınız ilaçlarınız, belirli bir rahatsızlığınız varsa hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, ayrıca alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız. Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.
Okumaya Devam Et
1 Yorum

1 Yorum

 1. Pingback: Tiroid nodüllerini küçültüyor! Günde 3 defa tüketmeniz yeterli... - Doğu TV

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

Dikkat “Sahte güneş kremleri” deri hastalıklarını tetikleyebilir

Yayınlandı

Tarih

Editör

Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ertan Yılmaz, “Sahte güneş koruyucuları kalıcı hasarlara neden olabiliyor, o kimyasallar ciltte lekelenmelere yol açabiliyor. Daha önemlisi koruyuculukları yok, alerji riskleri çok fazla.” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Deri ve Zührevi Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yılmaz, güneşin hayatın kaynağı olduğunu ancak yoğun geldiği dönemlerde yanıklar, kanser riski başta olmak üzere birçok soruna yol açabildiğini söyledi.

Açık tenli ve renkli gözlü insanların güneş ışınlarından daha fazla etkilendiğine dikkati çeken Yılmaz, şunları kaydetti:

“Güneşten korunmak için mümkün olduğunca şapka takmayı, uzun kollu giyinmeyi öneriyoruz. Güneşe karşı aşırı duyarlılığı varsa, çabuk yanıyorsa, deri kanseri öyküsü varsa özellikle bebeklerde mümkün olduğu kadar güneşin yoğun olduğu saat 10.00-16.00 arasında dışarı çıkmamalarını, çıkmak zorunda kalanlar için güneş koruyucu krem kullanmalarını öneriyoruz. Güneş koruyucu kremlerde 30 faktör yeterli olmaktadır. 30 faktörün üzerindekiler arasında etkinlik açısından çok büyük bir fark yoktur. Bazı kimyasalların biraz daha artışı anlamına geliyor. Güneş kremi kullanılacaksa etkisi yarım saat sonra başlayacaktır ve 2,5 saatte bitecektir. ‘Güneş kremini sabah sürdüm akşama kadar korunuyorum’ diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, boşuna kimyasal alıyorsunuz.”

“Markası belli olmayan veya taklit ürünlerden kaçının”

Yılmaz, güneş kreminin 2-2,5 saat arayla yeniden sürülmesi gerektiğini hatırlatarak, satın alırken dikkatli olmak gerektiğinin altını çizdi.

Ucuz ürünlerden şüphe edilmesini öneren Yılmaz, şöyle konuştu:

“300 liralık bir ürün pazardan ya da güvenilir olmayan bir siteden çok ucuza alınmışsa bir sıkıntı vardır. Gerçek güneş koruyucu değil, hatta tam tersine sağlığımızı tehlikeye atabilecek birçok kimyasal içeriyor olabilir. İçerisinde ağır metaller, kimyasallar ve alerji riski olabilir. Deri kanserlerini tetikleyebilir. ‘Güneş kremi kullanıyorum nasıl olsa’ diyerek dışarıda cesur davranıp, deri kırışıklığı, lekeler ya da kanser gelişimi dahil birçok hastalığa davetiye çıkaracaktır. O nedenle markası belli olmayan ya da taklit ürünlerden kaçınmalarını öneriyorum. Sahte güneş koruyucuları ciltte kalıcı hasarlara neden olabiliyor, o kimyasallar ciltte lekelenmelere yol açabiliyor. Daha önemlisi koruyuculukları yok, alerji riskleri çok fazla, onlardan kaçınmaları gerekiyor.”

Türkiye’deki deri tipinde yüksek koruyuculara gerek olmadığına işaret eden Yılmaz, 30 ile 50 faktör arasındaki güneş kremlerinin sadece yüzde 2’lik koruyuculuk farkı olduğunu bildirdi.

Güneş yanıklarına yoğurt, salça, diş macunu sürmek sakıncalı

Yılmaz, güneş yanıklarının ciddi bir tablo olduğunu belirterek, “Güneş koruyucu kullanmadan uzun süre açıkta kalınmışsa özellikle sırtta çok ciddi su toplamalar, kızarıklıklar olabilir. Böyle durumlarda yoğurt, salça ya da diş macunu gibi ürünler sürmek enfeksiyon riskini artıracak, kalıcı iz ve leke riskine neden olacaktır. Onun için hekime görünmeli. Eğer görünemiyorsa iki saatte bir üç doz halinde aspirin alınmasını, kortizonlu losyonlar, kremler kullanmasını öneriyoruz.” ifadesini kullandı.

Bronzlaşmaya çalışmak deri kanserlerine davetiye çıkarıyor

Aspirinin ağrıyı ve kızarıklığı baskılamada rahatlatıcı etkiye sahip olduğunu anlatan Yılmaz, bronzlaşmaya çalışmanın da deri kanserlerine davetiye çıkardığını vurguladı.

Okumaya Devam Et

Sağlık

Almanya Federal Meclisi ilaç kıtlığına karşı yeni yasayı onayladı

Yayınlandı

Tarih

Editör

Almanya’da hükümetin gelecekte ilaç tedarikinde yaşanabilecek darboğazları önlemeyi amaçlayan yasası Federal Meclis’ten geçti.

Federal Meclis’te yapılan oylamada “Patent dışı ilaçlarda teslimat darboğazlarıyla mücadele ve çocuk ilaçlarının tedarikini iyileştirme yasası (ALBVVG)” olarak adlandırılan yasa tasarısı hükümeti oluşturan Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’nin (FDP) oylarıyla kabul edildi.

Böylelikle, Federal Meclis, hükümetin ilaç tedarik sorunlarıyla mücadelede tedbirler alması konusunda yolu açtı.

Yeni yasa, ilaçta sabit fiyatlar, indirim anlaşmaları ve çocuk ilaçlarının tedariki alanında yapısal önlemler getiriyor.

Yasaya göre, ilaç şirketleri belirli ilaç ve antibiyotiklerde en az 6 aylık stok bulundurma zorunda olacak.

Çocuklar için ilaçların yetersiz olduğu durumlarda eczaneler diğer üreticilerin aktif bileşenlerini daha kolay dağıtabilecek. Çocuk ilaçları için sabit fiyat ve indirim anlaşmaları kaldırılacak.

Avrupa’da üretilen antibiyotikler tercih edilecek ve kıtada yeniden daha fazla antibiyotik ilaç üretilmesi için kamu teşvikleri sağlanacak.

Almanya’da Kovid-19 pandemisiyle başlayan tedarik zincirindeki aksaklıkların neden olduğu ilaç sıkıntısı eleştirilere neden oluyordu.

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach söz konusu yasa taslağını nisan ayında açıklamıştı.

Lauterbach, aşırı tasarrufun son birkaç yılda Almanya’da patentsiz ilaç arzını önemli ölçüde kötüleştirdiğini belirterek, Almanya’nın ilaç satış pazarı ve üretim yeri olarak yeniden daha cazip hale gelmesi gerektiğini vurguladı.

Alman Federal İlaç ve Tıbbi Cihazlar Enstitüsü (BfArM) geçen yıl Almanya’da tedarik sıkıntısı yaşanan 299 ilacın listesini internet sitesinde yayımlamıştı.

BfArM’ye göre tedarik darboğazının nedeni Çin ve Hindistan gibi ülkelerden gelen teslimatların yetersizliğiydi.

Avrupa’da maliyet nedeniyle uzun yıllardır ilaç üretimi azalmıştı.

Almanya’da eksik olan ilaçlar arasında antibiyotikler, diyabet ilaçları, kanser ilaçları, bağışıklık sistemiyle ilgili ilaçlar ve ağrı kesiciler yer alıyordu.

Okumaya Devam Et

Sağlık

Bakan Koca; sağlık ekipleri bayramda da görev başında

Yayınlandı

Tarih

Editör

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı tatili boyunca acil durumlara en kısa sürede müdahale etmek amacıyla çevre yolu bağlantı noktalarında sağlık ekiplerinin görev başında bulunacağını bildirdi.

Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “9 günlük Kurban Bayramı tatili boyunca İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere, ülke genelinde çevre yolu bağlantı noktalarında acil durumlara en kısa sürede müdahale etmek amacıyla helikopter ve acil yardım ambulansları, UMKE timleri ve motorize ekiplerimizle biz görev başındayız. Kaza riskine karşı lütfen dikkatli olun. İyi bayramlar.” ifadelerini kullandı.

Tatil süresince İstanbul, Ankara ve İzmir’de trafiğin yoğun olduğu noktalarda da tedbir alınacağını belirten Bakan Koca, görev başındaki sağlık ekiplerinin görüntülerini paylaştı.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar