Bizi Takip Edin

Siyaset

Savunma bir ülkenin kale duvarlarıdır

Yayınlandı

Tarih

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hep Birlikte Yeni Hedeflere” başlıklı, AK Parti hükümetlerinin hizmetlerine yer verilen gazetede, siyasi ideallerini dile getirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki AK Parti hükümetlerinin icraatı, “Hep Birlikte Yeni Hedeflere” başlıklı gazetede anlatıldı.

“Türkiye Yüzyılı” vurgusunun ön plana çıktığı gazetede, sanayiden yüksek teknolojiye, eğitimden dış politikaya, savunma sanayisinden enerjiye, tarımdan sosyal ve kültürel yaşama, sağlıktan eğitim, gençlik ve spora kadar birçok alandaki yatırımlara yer verildi.

Türkiye’nin 81 ilinde dağıtımı yapılan ve 5 milyon adet basılan gazetede, Ayasofya’nın ibadete açılması başta olmak üzere din, dil, vicdan ve fikir özgürlüğü konularındaki adımlar anlatıldı. 16 sayfadan oluşan gazetede, zengin görseller de kullanıldı.

İlk sayfa yazısı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan

Gazetenin ilk sayfasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın değerlendirme yazısına yer verildi.

Erdoğan, “Kıymetli vatandaşlarım, aziz kardeşlerim” hitabıyla kaleme aldığı yazıda, siyasete hangi duygularla başladığını şöyle anlattı:

“Sevdam İstanbul’un mütevazı bir mahallesinde, kısıtlı imkanlar içinde yaşarken, büyüklerimiz, ‘ülkemiz bir cennet’ derdi. Dört mevsimin yaşandığı, üç tarafı denizlerle çevrili bir doğamız ve şanlı bir tarihimiz vardı. Fakat milyonlarca insanımız sıkıntılar içerisindeydi. Öyle ki vatandaşımızın da devletimizin de boynu büküktü. Tıpkı sizler gibi bu durumu kabul edemez ve ‘Neden daha iyisi olmasın’ diye düşünürdüm. Hedeflerim ve hayallerim büyüktü, bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek için bir ömrü adamak gerekiyordu. İşte benim siyaset yolculuğum bu duygularla başladı.”

Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemi

“Geriye dönüp baktığımda hayatımı, ülkem için kurduğum hayalleri gerçekleştirmeye adadığımı görüyorum” ifadesini kullanan Erdoğan, İstanbul’un belediye başkanı olduğunda, altyapısı sağlam olmayan bir kentin, su gibi en temel ihtiyaçtan bile mahrum kalabileceğini, çöpler içinde yaşamaya mahkum olabileceğini gördüğünü belirtti.

Erdoğan, “En büyük kaynağı altyapıya harcadım. Bugün İstanbul’da sular gürül gürül akıyorsa, o gün yaptığımız altyapı yatırımlarımız sayesindedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Altyapı ve savunma sanayisi yatırımları

Yolları, köprüleri, tünelleri ve havalimanları yeterli olmayan hiçbir ülkenin zenginleşemediğini gördüğünü belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“‘Kaynak var veya yok, ne olursa olsun öyle bir altyapı yapalım ki Türkiye, yüzyıllar boyunca rahat etsin’ diye düşündüm. Bugün gördüğünüz yolları, köprüleri, tünelleri, havalimanlarını her türlü engeli göze alarak işte bu sebeplerle yaptık. Yıllar geçtikçe, attığım bu adımların, ülkemizi nasıl zenginleştirdiğini göreceksiniz.

Dünyadaki paylaşıma baktım ve gördüm ki savunması güçlü olmayanlar, ikinci sınıf ülke olarak kalıyor. Savunma, bir ülkenin kale duvarlarıdır. Eğer orayı sağlam yapmazsanız, içerideki her şeyi kaybedersiniz. İşte bu nedenle neye mal olursa olsun, isterse tüm dünya karşımıza çıksın, savunma sanayimizi güçlendirmeyi temel hedeflerimden biri yaptım. Bunun için 85 milyon olarak hepimiz refahımızdan fedakarlıklar yaptık ve ülkemizin gelecek yüzyılını sağlama aldık. İçeride ve dışarıda terör odaklarının belini bu güçle kırdık.

Montaj ve taklit sanayi ile başka milletlerle rekabet edemeyeceğimizi gördüm. Sanayimize öncülük edecek, Türkiye’mizin gençlerine ufuk açacak milli ve yerli otomobilimiz TOGG’u üretmeyi hep birlikte başardık. Teknolojide dünya tarihine güçlü bir iddia ve iz bıraktık.”

“Yerli ve yabancı güç odaklarının düzenine boyun eğmedik”

Dünya savaşlarının asıl sebebi, refah ve gelişmesinin en temel taşı olan enerjide dışa bağımlılığın, Türkiye’nin en zayıf noktası olduğuna işaret eden Erdoğan, dışarıdan ve içeriden konulan engellere karşı azim ve kararlılıkla mücadele ederek ülke tarihinde ilk kez doğal gaza sahip olunduğunu, zengin petrol yatakları keşfettiklerini vurguladı.

Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi ve hidroelektrik santrallerini kurarak enerjide bağımsız ülke olma hedeflerine yaklaştıklarını da ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Ülkemizin kaslarını nasıl güçlendirdiğimizin bazı örneklerini bu gazetede göreceksiniz. Böyle bir yola çıkarak, yerli ve yabancı güç odaklarının düzenine boyun eğmedik. Bizleri hedefe koydular. Ama dost düşman herkes şahsımla ilgili şu hakkı teslim eder. ‘Onun kadar çalışkan lider yok’. İşte beni gece gündüz çalışmaya teşvik eden, bana güç veren hayaller, hedefler, düşünceler bunlardır. Arzu ediyorum ki bu projeleri eksiksiz olarak tamamlayıp milletime, gençlerimize ve çocuklarımıza vazifemi tam olarak yapmış olayım. Söz uçar, eser kalır. Türkiye’nin en büyük şehrinin belediye başkanlığını, Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanlığını, Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanlığını yapmış biri olarak tüm makam ve mevkileri gördüm, yaşadım. Başkaları için bunlar hedef olabilir ama benim için tek hedef, gençliğimden bu yana hayal ettiğim zengin, mutlu ve güçlü Türkiye’yi, sarsılmayacak biçimde inşa etmektir. Bu büyük ve kutsal yolda sizlerle el ele bir dönem daha çalışmak ve büyük hayalleri birlikte gerçekleştirmek üzere, sizi Türkiye Yüzyılı’na destek olmaya davet ediyorum.”

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Akşener’den CHP itirafı: Hayatımın en büyük pişmanlığı

Yayınlandı

Tarih

Editör

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında 6’lı masayı resmen dağıttı. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” dedi.

Partisinin olağan kurultayında açıklama yapan İyi Parti Genel Başkanı Akşener, CHP’ye ilişkin çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Numan Kurtulmuş, Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti

Yayınlandı

Tarih

Editör


TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüz yılı olması için gayretle mücadele edeceğiz.” dedi.

Kurtulmuş, bir dizi ziyaret için geldiği Konya’da, tarihi Alaaddin Camisi avlusunda Selçuklu Sultanları Türbesi Nöbet Değişimi Töreni’ne katıldı.

Daha sonra Mevlana Müzesi’ni ziyaret eden Kurtulmuş, Hazreti Mevlana’nın sandukası başında dua etti, müzedeki vatandaşlarla sohbet etti.

Kurtulmuş, burada yaptığı açıklamada, Konya’da Anadolu irfanının önemli temsilcileri Hazreti Mevlana ile Şemsi Tebrizi’nin Anadolu’nun manevi mayasını yoğuran büyük zatlar olduğunu söyledi.

Alaaddin Tepesi’ndeki Sultanlar Türbesi’nde, bin yıldır bu yurdu millete vatan kılan Selçuklu sultanlarının kabirlerini ziyaret ettiklerini anımsatan Kurtulmuş, şunları belirtti:

“Anadolu’da illerimizde yapacağımız programların başlangıcını Konya’dan yapmış olduk. Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüzyılı olması için gayretle mücadele edeceğiz. Bu vesileyle hem bizim millet geleneğimizin, devlet geleneğimizin önemli temsilcilerini saygıyla anıyoruz. Hem de Anadolu’nun mayasını, irfan hamuruyla yoğuran büyüklerimizi saygıyla, şükranla yad ediyoruz.”

Kurtulmuş, daha sonra Şemsi Tebrizi Türbesi’ni ziyaret etti.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Türkiye elektronik seçime hazırlanıyor

Yayınlandı

Tarih

Editör

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin elektronik seçime geçmesinin şart olduğunu söyledi. Yener, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını açıkladı.


Elektronik seçim sistemi, ABD, İsviçre, Estonya, Brezilya gibi birçok ülkede kullanılıyor.

TRT Haber’den aktarılana göre, Türkiye’de bu konuda önümüzdeki günlerde somut adımlar atılacak. Sistem hakkında konuşan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin bu sisteme geçmesinin şart olduğunu, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını söyledi.

Elektronik seçim sistemine geçilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Bunun için de parlamentoda grubu bulunan siyasi parti temsilcileriyle görüşme yapılması planlanıyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Yener, yasal düzenlemenin yapılması halinde elektronik seçim sistemine geçilebileceği görüşünde.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİR

Yener’e göre, elektronik seçim sisteminde Estonya iyi bir noktada. Estonya ile birlikte sistemi kullanan bazı ülkelerde inceleme yapılması da gündemde.

Yener, mühendislerle birlikte teknik altyapıya bakıldıktan sonra bir rota çizileceğini ifade ederek, seçimlerin e-Devlet üzerinden de olabileceğini vurguladı.

İLK ETAPTA YURT DIŞINDAKİ SEÇMEN ÜZERİNDEN DENENEBİLİR

Elektronik seçim sisteminin nasıl uygulanabileceğine dair de bilgi veren Yener, pilot bölge seçilebileceğine işaret etti, ilk planda yurt dışı seçmenin bu sistemde oy kullanması seçeneğinin değerlendirilebileceğini söyledi.

Elektronik oylama sistemine geçilmesi halinde Türkiye büyük bir maddi külfetten kurtulacak. Ayrıca seçmenler için yeni sistem büyük bir kolaylık olacak.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar