Bizi Takip Edin

Türkiye

“Şelaleler diyarı” Yahyalı’ya bu yıl 500 bin ziyaretçi bekleniyor

Yayınlandı

Tarih

Kayseri’nin Yahyalı ilçesi, turizme yeni kazandırılan Yeşilköy Şelalesi ile yılda 500 bin ziyaretçi ağırlamayı hedefliyor.

Kent merkezine yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta bulunan ve “şelaleler diyarı” olarak bilinen Yahyalı, Kapuzbaşı ve Derebağ şelaleleriyle yıllık 250 bin civarında ziyaretçi çekiyor.

İlçede ziyaretçi sayısının, turizme yeni kazandırılan Yeşilköy Şelalesi ile artması bekleniyor.

Yaklaşık 40 kilometrelik yolunun 39 kilometresine sıcak asfalt dökülen Yeşilköy Şelalesi’ne inmek için 350 basamaklı merdivenin yanı sırada burada otopark, çevre düzenlemesi, seyir terası, 15 kameriye, mescit, tuvalet ve kamp alanı yapıldı.

“İlçemize 50-60 milyon lira gelir getirecek”

Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, ilçelerinde önemli turizm değerleri bulunduğuna dikkati çekti.

Doğal güzellikleriyle anılan bir ilçe olduklarını vurgulayan Öztürk, “Dünyaca ünlü Kapuzbaşı Şelalesi ilçemizin mülki sınırları içerisinde. Yeşilköy Şelalesi’ni de biliyorduk ama turizme kazandırma açısından yeni bir keşif oldu. Biraz daha butik olan Derebağ Şelalesi de var. İlçemiz her zaman ‘şelaleler diyarı’ diye anılır ve bundan sonra da o şekilde anılacak.” dedi.

Öztürk, ilçeye yurt içi ve dışından yılda 250-300 bin turistin geldiğini belirterek, “Yeşilköy Şelalesi’nin de turizme katkısıyla bu sayının 500 bin olmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Kapuzbaşı ve Derebağ şelalelerine önemli yatırımlar yapıldığını bildiren Öztürk, Valilik ve Yahyalı Belediyesi olarak Yeşilköy Şelalesi’nin turizme kazandırılması için 2 milyon lira harcadıklarını ifade etti.

Öztürk, ilçedeki şelale zenginliğinin esnafa da katkı sağladığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“36 bin nüfuslu bir ilçeyiz ve bunun 20 katını turist olarak bekliyoruz. Tabii turizmdeki amaç ilçe ekonomisine, il ekonomisine ve ülke ekonomisine katkı sağlamak. İlçe ekonomimize ciddi manada katkısının olacağına inanıyorum. Burada 50-60 milyon lira ilçemize girmiş olacak. Elma, kiraz, kilim ve halı gibi ürünlerimiz var. Bunlar sayesinde esnafımızın bu pastadan önemli bir pay alacağına inanıyorum.”

Ziyaretçilerden Burak Sungur ise Yahyalı’nın şelaleleriyle ünlü, doğa harikası bir yer olduğunu dile getirdi.

Belediyenin tanıtımı sayesinde Yeşilköy Şelalesi’ni keşfettiğini anlatan Sungur, “Buradaki şelaleler çok güzel. İlk defa geliyorum ve çok beğendim. Herkesin buraya gelmesini tavsiye ederim. Burada kahvaltımızı yaptık. Fotoğraf çekimi için de güzel bir yer. Tekrar gelmeyi düşünüyorum.” dedi.

Dudu Sungur da doğa harikası Yeşilköy Şelalesi’nin gelmeye değer bir yer olduğunu söyledi.

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Bakan Yerlikaya aranan 3 bin 97 kişinin yakalandığını açıkladı

Yayınlandı

Tarih

Editör

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının eş zamanlı operasyonları sonucu 1190’ı hükümlü 1907’si yakalama emri ile aranan toplam 3 bin 97 kişinin yakalandığını bildirdi.Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde düzenlenen aranan şahıslar uygulamasına ilişkin bilgi verdi.

Yerlikaya, paylaşımında şunları kaydetti:

“Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sorumluluk bölgelerinde eş zamanlı olarak yapılan aranan şahıslar uygulamasında 8 bin 780 ekip, 30 bin 986 personelimiz görev aldı. Uygulama sonucunda; 1190’ı hükümlü 1907’si yakalama emri ile aranmakta olan toplam 3 bin 97 şahıs yakalandı. Ayrıca 7’si çocuk 16 kayıp bulundu. Operasyona katılan, ülkemizin huzur ve güvenliğinin teminatı kahramanlarımızı tebrik ediyorum.”

Okumaya Devam Et

Türkiye

AnadoluJet, İzmir-Bakü uçuşlarına başladı

Yayınlandı

Tarih

Editör

Türk Hava Yolları’nın (THY) markası AnadoluJet, Anadolu’yu dünyaya bağlama hedefleri doğrultusunda İzmir’den Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye sefer başlattı.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, 16 Haziran itibarıyla İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı arasında karşılıklı gerçekleşecek uçuşlar, haftanın 3 günü icra edilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen THY Genel Müdür (Ticari) Yardımcısı Kerem Sarp, kardeş ülke Azerbaycan’la olan bağları yeni uçuş noktasıyla daha da güçlendirmekten duyduğu memnuniyete dile getirerek “Bir millet iki devlet olarak gördüğümüz kardeş halkları, başkent Bakü’ye İstanbul ve Ankara’dan sonra İzmir üzerinden bağlayarak, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ticari ve kültürel dostluğun da pekişmesine imkan sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakü’nün çamur volkanları turistlerin ve araştırmacıların ilgisini çekiyor

Kafkasya’nın en önemli kültür ve ticaret merkezi olma özelliği ile ön plana çıkan Bakü’de, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Dünya Mirası Listesi’ne giren “Şirvanşahlar Sarayı”, “Kız Kalesi” ve tunç devrine ait silah ve süs eşyaları bulunduran “Kobustan Şehir Parkı” ziyaretçi akınına uğruyor.

Şifa kaynağı olduğu düşünülen çamur volkanları ise turistlerin ve araştırmacıların ilgisini çekiyor. Başkent Bakü, AnadoluJet misafirperverliğiyle keşfedilmeyi bekliyor.

AnadoluJetI’in İzmir-Bakü uçuşlarına ilişkin ayrıntılı bilgiye “anadolujet.com” internet adresinden ve “0850 333 2 538” numaralı çağrı merkezinden ulaşabiliyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Pençe-Kilit bölgesinde çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi

Yayınlandı

Tarih

Editör

Irak’ın kuzeyinde devam eden Pençe-Kilit Operasyonu ile Hakurk bölgelerinde teröristlerce kullanılan mağarada çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Pençe-Kilit Operasyonu ve Hakurk bölgelerindeki arama-tarama sırasında 1 Dragunov keskin nişancı tüfeği, 1 AKS-102 piyade tüfeği ve 50 mühimmatı,1 Zagros keskin nişancı tüfeği, 7 el bombası, 1 AT-4 tanksavar silahı lançeri, 5 şarjör, 150 mermi, 1 lazer işaretleyici, 2 gece görüş cihazı, 3 kamera, 1 termal şemsiye, 4 sırt çantası, muhtelif yaşam malzemesi bulundu.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar