Bizi Takip Edin

Siyaset

Sinan Oğan, “Benim kırmızı çizgim HDP”

Yayınlandı

Tarih

Sinan Oğan, “Cumhurbaşkanımızın sığınmacıların dönüşü için bir planı var ve bunu adım adım uyguluyor, diğer tarafta ise o ciddiyeti göremedim” dedi.

Sinan Oğan, “Benim kırmızı çizgim HDP’ydi. Mustafa Kemal Atatürk’ün koltuğuna oturacak cumhurbaşkanının sırtında bir HDP, PKK gölgesi asla olmayacak” dedi.

Ata İttifakı cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, TRT Haber canlı yayınında, seçimin ikinci turunda Cumhur İttifakı adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleme kararının gerekçelerini anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde asla bir pazarlığın söz konusu olmadığını belirten Oğan, “O kadar değişik senaryolar yazıyorlar ki hayal güçlerine şaşırıyorum” dedi. Oğan özetle şunları söyledi:

MANTIKLI OLANI KABUL EDİYOR

“Bir pazarlık görüşmesi değildi. Türkiye’nin içinde bulunduğu sorunların def edilmesi konuşuldu. Türk Devletleri Teşkilatı konuşuldu. Sığınmacıların bir plan çerçevesinde geri dönüşü konuşuldu. Türkiye’nin daha güçlü olması için neler yapılabilir, nasıl katkımız olabilir bunlar konuşuldu. Anayasa’nın ilk 4 maddesi, 66. madde… Hepsi konuşuldu. Ali Babacan’ın partisinden 66. Madde’ye dönük çalışma vardı. Biz kimsenin 66. Madde’ye dokunamayacağını kesinleştirmiş olduk. Sayın Cumhurbaşkanımız tek bir tanesine bile karşı çıkmadı. Hatta ‘bu konular sizin kırmızı çizginiz olduğu kadar bizim de kırmızı çizgimiz’ dedi. Sayın Cumhurbaşkanı mantıklı bulduğu her şeyi kabul ediyor. Mesela Afet Bakanlığı, biz bunu sunduk o da ‘ne güzel olur’ dedi. Bu pazarlık mı olmuş oluyor?”

AMAÇLARI ‘PKKİSTAN’

“HDP’nin bütün hedefi ‘cumhurbaşkanı belirleyecek’ konuma gelebilmek ve istediklerini almaktı. Kemal Kılıçdaroğlu’nu Suriye’de bir PKKistan kurmaya mecbur edecekler. Onların hayali gerçek olmayacak. Mustafa Kemal Atatürk’ün koltuğuna oturacak cumhurbaşkanının sırtında bir HDP, PKK gölgesi asla olmayacak. ‘Selahattin Demirtaş’a özgürlük’ diyen, HDP’yi güzelleyen bir yapıyla beraber olmadık. Bu tercihi boşa yapmadık, bize güvenin.”

İKİNCİ TURA SAYEMİZDE KALDI

“Sayın Kılıçdaroğlu’na sadece şu hatırlatmayı yapmak isterim. Siz bugün 2. tura kaldıysanız bu, Sinan Oğan sayesindedir. Bunun farkında mısınız? Hâlâ çıkmış bize bir şeyler söylüyorsunuz. Bize teşekkür etsin. Sayın Kılıçdaroğlu’ndan da hiçbir talebim olmadı. Ben bir prensip ortaya koydum. Benim kırmızı çizgim HDP’ydi. ‘Onları dışarı bırakarak bu seçimi nasıl kazanacaksınız’ dedim. İkna edici bir cevap alamadım. HDP ile yan yana gelmem eşyanın tabiatına aykırı. HDP, Sayın Kılıçdaroğlu’na desteğini ortaya koymuştur. HDP ‘biz kurumsal olarak desteklemiyoruz Kürt vatandaşlarımız istediğine oy verebilir’ deselerdi anlayabilirdim. HDP’nin ‘Biz Kılıçdaroğlu’nu destekliyoruz’ dediği yerde Türk milliyetçileri olmayacaktır. Göreceksiniz. Bugün geldiğimiz noktada HDP, Türk siyasetini kilitleme yetisini yitirmiştir.”

21 YILDA GÜVEN VEREMEDİLER

“21 yıllık bir iktidar karşısında parlamento bile alamamışsınız, siz ne konuşuyorsunuz. Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı’nın ayrı taraflarda olması ülkeyi krize götürür. Parlamentoyu alanlara destek vermekten daha doğal bir şey olamaz. Bu ülkenin tek bir istikrarsızlığa tahammülü yoktur. Beni linç etmeyin, yeterince dersine çalışmayanları linç edin, 20 yılda iktidar yıpranır ve siz buna rağmen üstünlüğü sağlayamamışsınız.”

LİNÇ DARBE KADAR TEHLİKELİ

“Sayın Meral Akşener masadan kalktı. Aynı güruh, ailesine, özel hayatına kadar Sayın Akşener’i perişan ettiler. Bu nasıl bir linç etmektir… Akşener geri döndü, bu sefer övmeye başladılar. Sonra Sayın İnce’ye başladılar, sürecin dışına itildi. Şimdi de sıra bize geldi. Demokrasi için linç darbe kadar tehlikelidir. Beni eleştirebilirsiniz ama eşime çocuklarıma nedir bu küfür? Siz demokrasiyi böyle mi getireceksiniz. Allah korusun. En az FETÖ kadar tehlikeli bir sosyal medya linç kültürü yayıldı. Sosyal medyaya harcadığınız zamanı sahaya harcayın.”

HDP İLE YAN YANA DURMADIK

“Beni linçliyorsunuz diye ben HDP’nin yanında durmayacağım. Tarafsız kalmak da bir seçenekti. Bunu tercih etmedik. Memleket bu gündeyken bizim bir yön belirlememiz gerekecekti. En azından tarih bizi şöyle yazacak: HDP ile yan yana durmadı.”

“Sayın Özdağ başka bir karar verdi saygı duyuyorum. (AP Genel Başkanı) Vecdet Öz, daha önce bana ‘sizin aldığınız her karara imza atarım’ dedi. Bir yayında farklı şeyler söylemiş, kendisiyle bire bir görüşmedik. ATA İttifakı’nın 2 partisi ve Cumhurbaşkanı adayı olarak ben Sayın Erdoğan’ı destekliyoruz. Biz Özdağ ile irtibat halindeyiz, görüşüyoruz, konuşuyoruz.”

NASIL OPERASYON YAPACAK

“HDP’nin olduğu yerde terörle mücadele nasıl yapılacak? Diyelim kazandınız, HDP’nin desteklediği terör örgütüne nasıl operasyon yapacaksınız? Demeyecek mi ‘sayemizde kazandın’ diye. Mavi Vatan meselesi, Karabağ meselesi hepimizin meselesidir. Ermenistan orada tetikte bekliyor. Sayın Kılıçdaroğlu’nun yanında bu konuda farklı konuşmaları olan Ünal Çeviköz var. Çin bile Zengezur Koridoru’nu kullanmak isterken sen nasıl Ermenistan’ın tarihi rüyasını gerçekleştirmeye yönelik adım atarsın? Zengezur Koridori Türk dünyası için adeta nefes borusudur. Karabağ’da bir başarı sağlandı ama o başarıyı boğmak isteyen bir yapı olduğunu unutmamak lazım.”

TÜRKİYE BÜTÜN TÜRK DÜNYASI İÇİN ÖNEMLİ

“Türkiye’nin istikrarı sadece Türkiye için değil, Azerbaycan için, Kazakistan için, Türk dünyası için önemli, Turan için önemli. Bizim ikna olmamızı sağlayan önemli işlerdir. Onun için biz istikrarı önemsiyoruz. Cumhurbaşkanlığı da 50 küsurlarla alınacak bir iş değildir. Yüksek oy oranlarıyla seçimlerin kazanılmasını sağlamak için lütfen sandığa gidin. Türkiye yeri geldiğinde masaya yumruğunu vuracak yeri geldiğinde de güler yüzünü gösterecek. Türkiye’nin bu politikalarını ben doğru buluyorum. Türkiye, bölgede yegane ülkedir ki batının her dediğini yapmadı. Dengeli bir politika uyguladığımız için batı rahatsız oluyor. İstedikleri kadar olsunlar.”

TEZKEREYE KARŞI ÇIKARAK SIĞINMACI GÖNDEREMEZSİN

Sinan Oğan, “Askerimizin olmadığı bir alanda sığınmacıları nasıl göndereceksiniz? Mancınıkla karşıya mı atacaksınız? Tezkereye karşı çıkmakla sığınmacıları göndermek aynı anda mümkün değil” dedi.

“HDP’nin temel hedefi Suriye’de bir ‘PKKistan’ kurmaktır. Hatta bizim Hatay’ı da tehdit ediyor. Türkiye’nin askeri operasyonları bu planı yerle bir etmiştir. Sığınmacıların dönüşüyle de bu proje sonsuza dek çöpe atılacaktır. Türkiye bir taraftan operasyon yapıyor. Diğer taraftan da sürdürdüğü imar çalışmalarıyla da onların güvenle dönmelerini sağlıyor. Türkiye’nin bu konudaki politikaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Öbür tarafta o ciddiyeti göremedim. Sayın Kılıçdaroğlu sığınmacı mevzusunda yeni yeni, son hafta içerisinde konuşmaya başladı. Askerimizin olmadığı bir alanda sığınmacıları nasıl göndereceksiniz? Sınıra götüreceksiniz, mancınıkla karşıya mı atacaksınız? Tezkereye karşı çıkmakla sığınmacıları göndermek aynı anda mümkün değil.”

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Akşener’den CHP itirafı: Hayatımın en büyük pişmanlığı

Yayınlandı

Tarih

Editör

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında 6’lı masayı resmen dağıttı. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” dedi.

Partisinin olağan kurultayında açıklama yapan İyi Parti Genel Başkanı Akşener, CHP’ye ilişkin çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Numan Kurtulmuş, Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti

Yayınlandı

Tarih

Editör


TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüz yılı olması için gayretle mücadele edeceğiz.” dedi.

Kurtulmuş, bir dizi ziyaret için geldiği Konya’da, tarihi Alaaddin Camisi avlusunda Selçuklu Sultanları Türbesi Nöbet Değişimi Töreni’ne katıldı.

Daha sonra Mevlana Müzesi’ni ziyaret eden Kurtulmuş, Hazreti Mevlana’nın sandukası başında dua etti, müzedeki vatandaşlarla sohbet etti.

Kurtulmuş, burada yaptığı açıklamada, Konya’da Anadolu irfanının önemli temsilcileri Hazreti Mevlana ile Şemsi Tebrizi’nin Anadolu’nun manevi mayasını yoğuran büyük zatlar olduğunu söyledi.

Alaaddin Tepesi’ndeki Sultanlar Türbesi’nde, bin yıldır bu yurdu millete vatan kılan Selçuklu sultanlarının kabirlerini ziyaret ettiklerini anımsatan Kurtulmuş, şunları belirtti:

“Anadolu’da illerimizde yapacağımız programların başlangıcını Konya’dan yapmış olduk. Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüzyılı olması için gayretle mücadele edeceğiz. Bu vesileyle hem bizim millet geleneğimizin, devlet geleneğimizin önemli temsilcilerini saygıyla anıyoruz. Hem de Anadolu’nun mayasını, irfan hamuruyla yoğuran büyüklerimizi saygıyla, şükranla yad ediyoruz.”

Kurtulmuş, daha sonra Şemsi Tebrizi Türbesi’ni ziyaret etti.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Türkiye elektronik seçime hazırlanıyor

Yayınlandı

Tarih

Editör

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin elektronik seçime geçmesinin şart olduğunu söyledi. Yener, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını açıkladı.


Elektronik seçim sistemi, ABD, İsviçre, Estonya, Brezilya gibi birçok ülkede kullanılıyor.

TRT Haber’den aktarılana göre, Türkiye’de bu konuda önümüzdeki günlerde somut adımlar atılacak. Sistem hakkında konuşan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin bu sisteme geçmesinin şart olduğunu, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını söyledi.

Elektronik seçim sistemine geçilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Bunun için de parlamentoda grubu bulunan siyasi parti temsilcileriyle görüşme yapılması planlanıyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Yener, yasal düzenlemenin yapılması halinde elektronik seçim sistemine geçilebileceği görüşünde.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİR

Yener’e göre, elektronik seçim sisteminde Estonya iyi bir noktada. Estonya ile birlikte sistemi kullanan bazı ülkelerde inceleme yapılması da gündemde.

Yener, mühendislerle birlikte teknik altyapıya bakıldıktan sonra bir rota çizileceğini ifade ederek, seçimlerin e-Devlet üzerinden de olabileceğini vurguladı.

İLK ETAPTA YURT DIŞINDAKİ SEÇMEN ÜZERİNDEN DENENEBİLİR

Elektronik seçim sisteminin nasıl uygulanabileceğine dair de bilgi veren Yener, pilot bölge seçilebileceğine işaret etti, ilk planda yurt dışı seçmenin bu sistemde oy kullanması seçeneğinin değerlendirilebileceğini söyledi.

Elektronik oylama sistemine geçilmesi halinde Türkiye büyük bir maddi külfetten kurtulacak. Ayrıca seçmenler için yeni sistem büyük bir kolaylık olacak.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar