Bizi Takip Edin

Sağlık

Sirtfood diyeti listesi örnek menü

Yayınlandı

Tarih

Tüm dünyada tanınan şarkıcı Adele, Sirtüin diyeti ile birlikte toplamda 22 kilo verdi. Bu durumda ise pek çok kişi tarafından bu diyetin ne olduğu ve nasıl yapıldığı hakkında birçok soru ortaya çıktı. Herkes tarafından konuşulan şarkıcı olan Adele, nasıl bir diyet yaptı ve diyetin detayları nasıldır? Merak edilen sirtfood diyeti listesi nasıldır, sirtüin diyeti nedir, sirtfood diyeti nasıl yapılır?

Sirtfood Diyeti Listesi

Dünyaca ünlü ses sanatçılarından biri olan Adele, uyguladığı diyet ile birlikte 22 kilo verdi. Bu kadar kiloyu verdiren diyet menüsü ise merak konusu haline geldi. Adele tarafından uygulanan diyetin ismi sirtfood diyeti listesi olarak bilinmektedir. Bireyin vücudunun dilinden anlayarak ilerleme kaydedilen bu diyet listesinde oldukça iyi bir şekilde kilo verilebilmektedir. Hemen herkes tarafından ise bu diyet listesinin detayları merak konusu haline gelmektedir.

Son dönemlerde sıkça adından bahsettiren sirtüin diyeti ile birlikte istenmeyen kilolarından kurtulmak isteyen herkes artık bunu gerçekleştirebilmektedir. Peki bu diyetin detayları nedir? Tüm detaylar…

diyet yönteminde amaç kaloriyi kısıtlamak ve bununla birlikte sirtüin ismindeki proteinin aktivite olmasına yardım eden gıdaları tüketmektedir. Sirtüin proteini, vücutta bulunan hücrelerin hastalık ve iltihaplanma gibi nedenlerden dolayı ölmesini engellemektedir. Kırmızı şarap, orman meyveleri ya da saf bitter çikolata gibi besinler sirtüin içermekte olan besinler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte bu proteinin aktivasyon miktarını arttırmakta olan diğer besinler arasında ise şunlar yer almaktadır:

 • Yeşil çay
 • Soğan
 • Kereviz
 • Roka
 • Maydanoz
 • Kapari
 • Zerdeçal
 • Beyaz lahana
 • Ceviz
 • Karabuğday
 • Portakal
 • Mandalina
 • Greyfurt
 • Şeftali
 • Pek çok kişi tarafından merak edilmekte olan sirtüin diyeti nedir soru bu şekilde cevaplandırılmakta ve bu besinler tüketilmektedir. Ancak tüketiminden uzak durulması gereken bazı besinlerde bulunmaktadır. Bunlar ise şu şekilde sıralanmaktadır:
 • Kırmızı et
 • Beyaz et
 • Süt
 • Süt ürünleri
 • Bu diyet ile birlikte tüketilmekte olan besinler özellikle en uzun ömre sahip olan bölgelerde sıkça tüketilmektedir. Sirtüin diyeti ile birlikte metabolizma hızlanmaktadır. Bunun yanı sıra yaşam süresini de uzattığı iddia edilmektedir.
 • Sirtfood Diyeti Nasıl Yapılır?
 • 21 gün boyunca uygulanan bir diyettir. Genelde ilk 3 günün oldukça zorlu geçtiğinden söz edilmektedir. İki aşamadan oluşan bir diyettir. Öncelikle ilk aşama 7 gün sürmektedir. 7 günlük sürecin ilk 3 gününde günde 1000 kalori alımı ile beslenme kısıtlanmaktadır. Aynı zamanda bu ilk 3 günde sirtüin içermekte olan besinlerin içeceğinin içilmesi gerekmektedir. İlk 7 günlük sürecin son 4 gününde ise kalori alımı 1500 olmaktadır. Bu süreçte ise öğünlerde sirtüin içeren besinlerin bolca tüketilmesi önerilmektedir.
 • İkinci aşamada ise 14 gün boyunca 3 ana öğün yapılmaktadır. Öğünlerde ise sirtüin içermekte olan besinler tüketilmektedir. Sirtüin diyeti nasıl yapılır sorusunun cevabı bu şekilde iki aşamadan oluşmaktadır.
 • Kahvaltı: Zeytinyağlı omlet, 2 adet ceviz, 1 dilim ekmek ve yeşillik
 • Ara: Bitter çikolata ve filtre kahve
 • Öğle: Haşlanmış karabuğday, soğan, yeşillik, zeytinyağı
 • Ara: Sirtfood içeceği
 • Akşam: Izgara et, yeşillik, zeytinyağı ve şarap
 • Bu şekilde bir örnek menü oluşturulabilmektedir. Bunların yanı sıra sirtfood içeceğine oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Sirtfood içeceği nasıl yapılır sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. İçeceğin yapılabilmesi için içerisinde mutlaka sirtüin içeren besinlerin atılması ve içeceğin hazırlanması gerekmektedir. Öğünler arasında düzenli bir şekilde tüketilmesi ile birlikte kısa sürede kilo verimine yardımcı olmaktadır.
Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

Dikkat “Sahte güneş kremleri” deri hastalıklarını tetikleyebilir

Yayınlandı

Tarih

Editör

Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ertan Yılmaz, “Sahte güneş koruyucuları kalıcı hasarlara neden olabiliyor, o kimyasallar ciltte lekelenmelere yol açabiliyor. Daha önemlisi koruyuculukları yok, alerji riskleri çok fazla.” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Deri ve Zührevi Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yılmaz, güneşin hayatın kaynağı olduğunu ancak yoğun geldiği dönemlerde yanıklar, kanser riski başta olmak üzere birçok soruna yol açabildiğini söyledi.

Açık tenli ve renkli gözlü insanların güneş ışınlarından daha fazla etkilendiğine dikkati çeken Yılmaz, şunları kaydetti:

“Güneşten korunmak için mümkün olduğunca şapka takmayı, uzun kollu giyinmeyi öneriyoruz. Güneşe karşı aşırı duyarlılığı varsa, çabuk yanıyorsa, deri kanseri öyküsü varsa özellikle bebeklerde mümkün olduğu kadar güneşin yoğun olduğu saat 10.00-16.00 arasında dışarı çıkmamalarını, çıkmak zorunda kalanlar için güneş koruyucu krem kullanmalarını öneriyoruz. Güneş koruyucu kremlerde 30 faktör yeterli olmaktadır. 30 faktörün üzerindekiler arasında etkinlik açısından çok büyük bir fark yoktur. Bazı kimyasalların biraz daha artışı anlamına geliyor. Güneş kremi kullanılacaksa etkisi yarım saat sonra başlayacaktır ve 2,5 saatte bitecektir. ‘Güneş kremini sabah sürdüm akşama kadar korunuyorum’ diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, boşuna kimyasal alıyorsunuz.”

“Markası belli olmayan veya taklit ürünlerden kaçının”

Yılmaz, güneş kreminin 2-2,5 saat arayla yeniden sürülmesi gerektiğini hatırlatarak, satın alırken dikkatli olmak gerektiğinin altını çizdi.

Ucuz ürünlerden şüphe edilmesini öneren Yılmaz, şöyle konuştu:

“300 liralık bir ürün pazardan ya da güvenilir olmayan bir siteden çok ucuza alınmışsa bir sıkıntı vardır. Gerçek güneş koruyucu değil, hatta tam tersine sağlığımızı tehlikeye atabilecek birçok kimyasal içeriyor olabilir. İçerisinde ağır metaller, kimyasallar ve alerji riski olabilir. Deri kanserlerini tetikleyebilir. ‘Güneş kremi kullanıyorum nasıl olsa’ diyerek dışarıda cesur davranıp, deri kırışıklığı, lekeler ya da kanser gelişimi dahil birçok hastalığa davetiye çıkaracaktır. O nedenle markası belli olmayan ya da taklit ürünlerden kaçınmalarını öneriyorum. Sahte güneş koruyucuları ciltte kalıcı hasarlara neden olabiliyor, o kimyasallar ciltte lekelenmelere yol açabiliyor. Daha önemlisi koruyuculukları yok, alerji riskleri çok fazla, onlardan kaçınmaları gerekiyor.”

Türkiye’deki deri tipinde yüksek koruyuculara gerek olmadığına işaret eden Yılmaz, 30 ile 50 faktör arasındaki güneş kremlerinin sadece yüzde 2’lik koruyuculuk farkı olduğunu bildirdi.

Güneş yanıklarına yoğurt, salça, diş macunu sürmek sakıncalı

Yılmaz, güneş yanıklarının ciddi bir tablo olduğunu belirterek, “Güneş koruyucu kullanmadan uzun süre açıkta kalınmışsa özellikle sırtta çok ciddi su toplamalar, kızarıklıklar olabilir. Böyle durumlarda yoğurt, salça ya da diş macunu gibi ürünler sürmek enfeksiyon riskini artıracak, kalıcı iz ve leke riskine neden olacaktır. Onun için hekime görünmeli. Eğer görünemiyorsa iki saatte bir üç doz halinde aspirin alınmasını, kortizonlu losyonlar, kremler kullanmasını öneriyoruz.” ifadesini kullandı.

Bronzlaşmaya çalışmak deri kanserlerine davetiye çıkarıyor

Aspirinin ağrıyı ve kızarıklığı baskılamada rahatlatıcı etkiye sahip olduğunu anlatan Yılmaz, bronzlaşmaya çalışmanın da deri kanserlerine davetiye çıkardığını vurguladı.

Okumaya Devam Et

Sağlık

Almanya Federal Meclisi ilaç kıtlığına karşı yeni yasayı onayladı

Yayınlandı

Tarih

Editör

Almanya’da hükümetin gelecekte ilaç tedarikinde yaşanabilecek darboğazları önlemeyi amaçlayan yasası Federal Meclis’ten geçti.

Federal Meclis’te yapılan oylamada “Patent dışı ilaçlarda teslimat darboğazlarıyla mücadele ve çocuk ilaçlarının tedarikini iyileştirme yasası (ALBVVG)” olarak adlandırılan yasa tasarısı hükümeti oluşturan Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’nin (FDP) oylarıyla kabul edildi.

Böylelikle, Federal Meclis, hükümetin ilaç tedarik sorunlarıyla mücadelede tedbirler alması konusunda yolu açtı.

Yeni yasa, ilaçta sabit fiyatlar, indirim anlaşmaları ve çocuk ilaçlarının tedariki alanında yapısal önlemler getiriyor.

Yasaya göre, ilaç şirketleri belirli ilaç ve antibiyotiklerde en az 6 aylık stok bulundurma zorunda olacak.

Çocuklar için ilaçların yetersiz olduğu durumlarda eczaneler diğer üreticilerin aktif bileşenlerini daha kolay dağıtabilecek. Çocuk ilaçları için sabit fiyat ve indirim anlaşmaları kaldırılacak.

Avrupa’da üretilen antibiyotikler tercih edilecek ve kıtada yeniden daha fazla antibiyotik ilaç üretilmesi için kamu teşvikleri sağlanacak.

Almanya’da Kovid-19 pandemisiyle başlayan tedarik zincirindeki aksaklıkların neden olduğu ilaç sıkıntısı eleştirilere neden oluyordu.

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach söz konusu yasa taslağını nisan ayında açıklamıştı.

Lauterbach, aşırı tasarrufun son birkaç yılda Almanya’da patentsiz ilaç arzını önemli ölçüde kötüleştirdiğini belirterek, Almanya’nın ilaç satış pazarı ve üretim yeri olarak yeniden daha cazip hale gelmesi gerektiğini vurguladı.

Alman Federal İlaç ve Tıbbi Cihazlar Enstitüsü (BfArM) geçen yıl Almanya’da tedarik sıkıntısı yaşanan 299 ilacın listesini internet sitesinde yayımlamıştı.

BfArM’ye göre tedarik darboğazının nedeni Çin ve Hindistan gibi ülkelerden gelen teslimatların yetersizliğiydi.

Avrupa’da maliyet nedeniyle uzun yıllardır ilaç üretimi azalmıştı.

Almanya’da eksik olan ilaçlar arasında antibiyotikler, diyabet ilaçları, kanser ilaçları, bağışıklık sistemiyle ilgili ilaçlar ve ağrı kesiciler yer alıyordu.

Okumaya Devam Et

Sağlık

Bakan Koca; sağlık ekipleri bayramda da görev başında

Yayınlandı

Tarih

Editör

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı tatili boyunca acil durumlara en kısa sürede müdahale etmek amacıyla çevre yolu bağlantı noktalarında sağlık ekiplerinin görev başında bulunacağını bildirdi.

Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “9 günlük Kurban Bayramı tatili boyunca İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere, ülke genelinde çevre yolu bağlantı noktalarında acil durumlara en kısa sürede müdahale etmek amacıyla helikopter ve acil yardım ambulansları, UMKE timleri ve motorize ekiplerimizle biz görev başındayız. Kaza riskine karşı lütfen dikkatli olun. İyi bayramlar.” ifadelerini kullandı.

Tatil süresince İstanbul, Ankara ve İzmir’de trafiğin yoğun olduğu noktalarda da tedbir alınacağını belirten Bakan Koca, görev başındaki sağlık ekiplerinin görüntülerini paylaştı.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar