Bizi Takip Edin

Siyaset

Teröristlere özgürlük vaatlerini gizleyecek

Yayınlandı

Tarih

14 Mayıs seçimlerinin ardından ilk kez kameralar karşısına geçen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, konuşmasında CHP liderinin 14 Mayıs öncesinde terör örgütlerine dönük vaatlerini ve konuşmalarını unutturmaya çalıştı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 14 Mayıs seçimlerinin ardından ilk kez kameralar karşısına geçti. Akşener, ikinci tura kalan cumhurbaşkanlığı seçiminde de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için çalışacaklarını söyledi. Akşener, konuşmasında Kılıçdaroğlu’nun 14 Mayıs öncesinde terör örgütlerine dönük vaatlerini ve konuşmalarını unutturmaya çalıştı. Meclis’te Cumhur İttifakı’nın üstünlüğü kazandığını belirterek Cumhurbaşkanlığı’nın mutlaka kazanılması gerektiği vurgulayan Akşener, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun 13. Cumhurbaşkanımız olarak seçilmesi için hepimiz en şiddetli şekilde, elimizden gelenin sonuna kadar çalışacağız” dedi.

YETKİ KILIÇDAROĞLU’NDA

Akşener, yüzde 5,3 oranında oy alan Ata İttifakı adayı Sinan Oğan ile görüşmediğini, bu konuda Millet İttifakı’nın adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yetkili olduğunu belirterek, “Oğan ya da bir başka arkadaşımız, İnce de dahil, her türlü görüşme yetkisini, talepleri varsa o talepleri yerine getirme yetkisini verdik. Her türlü görevi, talebi yerine getirebilir” dedi.

KURTARMA ÇABASINDA

Kılıçdaroğlu’nun 14 Mayıs öncesinde terör örgütlerine dönük vaatlerini unutturmaya çalışan Akşener şunları söyledi: “Ya; dün olduğu gibi milli bayramlarda Atatürkümüzün adını bile anmamak için her şeyi yapanları seçeceksiniz ya da her milli bayramı Atatürkümüzün adıyla, iziyle kutlayanları seçeceksiniz.

Ya 2019’da PKK’ya, 2023’te Hizbullah’a sırtını dayayanları seçeceksiniz ya da ülkemizde terörün gölgesini bile barındırmayacak olanları seçeceksiniz. Ya düşman karşısında kan döküp kardeş olmuş büyük bir milleti birbirine düşman etmeye ant içenleri seçeceksiniz ya da Türkiye’nin birliğini ve beraberliğini demokrasi ile taçlandırmaya vaat eden Kılıçdaroğlu’nu seçeceksiniz.”

İŞTE VERİLEN MESAJLAR

Akşener, CHP Genel Başkanlığı koltuğuna oturduğu günden bu yana terör örgütlerine dönük mesajlar veren Kemal Kılıçdaroğlu’nun, seçim kazanması halinde ilk icraatı FETÖ’cü KHK’lıların kamuya geri dönüşünün önünü açma vaadini unuttu.

KHK’LILARA GERİ DÖNÜŞ VAADİ: KHK’lılara en üst düzeyde güvence veren Kılıçdaroğlu, “KHK’larla işine son verilen, ekmeği elinden alınan herkesi görevine iade edeceğim” dedi. Kılıçdaroğlu, hatta bu vaadini iktidarlarının ilk 100 günde yapacaklarını ilan etti.

FETÖ’CÜLERİN ACISINA ORTAK OLDU: Kılıçdaroğlu, FETÖ terör örgütü tarafından devlete kurulan 17-25 Aralık kumpasının ardından örgüt ile görüşmelerini sıklaştırdı. Kılıçdaroğlu, örgütün kapatılan yayın organlarını ziyaret ederek destek verdi. FETÖ’nün tapelerini TBMM grup toplantısında dinletti.

ÖZERKLİK TALEBİNE GÖZ KIRPTI: Kılıçdaroğlu, Avrupa Birliği’nin yerel yönetimler özerklik şartını aynen kabul edeceklerini açıklayarak, PKK’nın özyönetim taleplerine göz kırpmıştı.

YPG TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİL: PKK sempatizanı Aynur Doğan’a da destek veren Kılıçdaroğlu’nun, “Biz YPG’yi terör örgütü olarak görmeyiz. YPG kendi vatanını kurtarmak için örgütlenmiş bir oluşumdur” açıklamasında bulunmuştu.

PKK’LIYA DA GİTTİK DHKP-C’LİYE DE: Kılıçdaroğlu, “Biz hapiste hasta yatan PKK’lıya da gittik, DHKP-C’liye de gittik. Hiç ayrım yapmadık” diyerek, terör örgütleri arasında ayrımda bulunmadıkları ifade etti.

BARİKAT KURAN ARKADAŞLAR: 600’e yakın güvenlik görevlisinin şehit olduğu, 300 sivilin katledildiği Hendek eylemlerini gerçekleştiren PKK’lılar için “Barikatları kuran arkadaşlar” ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, İngiltere’de Londra’da FETÖ Amberin Zaman ile görüştü.

ANAYASA’NIN MADDELERİ DEĞİŞEBİLİR: Her fırsatta Atatürk’ün partisi olmaktan dolayı övünen Kılıçdaroğlu, Anayasa’nın 2. ve 3. maddelerinin değiştirilebileceğinden bahsetti.

ÖCALAN’A ÖZGÜRLÜK İSTEMEYECEKLER!

CHP’nin 28 Mayıs’a kadar milliyetçilik maskesi takmasıyla birlikte HDP de söylemlerinde yumuşamaya gitti. 14 Mayıs öncesine kadar “Öcalan’a özgürlük istiyoruz, Tecridin kapısını kıracağız” diyen HDP’liler, milliyetçilerin tepkisini çekmemek için Öcalan’a özgürlük istemeyecek. ATA İttifakı’nın adayı Sinan Oğan’ın oylarını almak için milliyetçi söyleme bürünen 7’li Masa’nın cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu Ümit Özdağ ile görüştü. Kılıçdaroğlu-Özdağ görüşmesinin ardından Ankara kulisleri de hareketlendi. Kulislerde Kılıçdaroğlu’na destek veren Yeşil Sol Parti’nin seçimler tamamlanıncaya kadar sert açıklama yapmama kararı aldığı konuşuluyor.

KARARI CHP ALDIRTTI

Ankara kulislerinde Yeşil Sol Parti’nin, ikinci tura kalan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sinan Oğan’ı yanına çekmeye çalışan Kılıçdaroğlu’na zarar vermemek için daha özenli konuşacak. Edinilen bilgilere göre, seçimden önce “Öcalan’a ve Demirtaş’a özgürlük” isteyen “İmralı’daki tecridi yıkacağız” “Cezaevlerinin kapılarını da kıracağız” açıklamaları yapan Yeşil Sol Parti ikinci tur öncesindeki son haftada sert açıklamalar yapmaktan geri duracak. Kararın CHP ile HDP arasında yapılan istişarelerin ardından şekillendiği iddia edildi.

AÇIKLAMALARA DİKKAT

Kaynaklar, önceki gün Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile görüşen Kılıçdaroğlu’nun elini güçlendirmek isteyen CHP Genel Merkezi’nin, HDP ve Yeşil Sol Parti sözcülerinden açıklamalarında daha özenli olunmasının istenildiğini söyledi.

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Akşener’den CHP itirafı: Hayatımın en büyük pişmanlığı

Yayınlandı

Tarih

Editör

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında 6’lı masayı resmen dağıttı. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” dedi.

Partisinin olağan kurultayında açıklama yapan İyi Parti Genel Başkanı Akşener, CHP’ye ilişkin çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Numan Kurtulmuş, Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti

Yayınlandı

Tarih

Editör


TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüz yılı olması için gayretle mücadele edeceğiz.” dedi.

Kurtulmuş, bir dizi ziyaret için geldiği Konya’da, tarihi Alaaddin Camisi avlusunda Selçuklu Sultanları Türbesi Nöbet Değişimi Töreni’ne katıldı.

Daha sonra Mevlana Müzesi’ni ziyaret eden Kurtulmuş, Hazreti Mevlana’nın sandukası başında dua etti, müzedeki vatandaşlarla sohbet etti.

Kurtulmuş, burada yaptığı açıklamada, Konya’da Anadolu irfanının önemli temsilcileri Hazreti Mevlana ile Şemsi Tebrizi’nin Anadolu’nun manevi mayasını yoğuran büyük zatlar olduğunu söyledi.

Alaaddin Tepesi’ndeki Sultanlar Türbesi’nde, bin yıldır bu yurdu millete vatan kılan Selçuklu sultanlarının kabirlerini ziyaret ettiklerini anımsatan Kurtulmuş, şunları belirtti:

“Anadolu’da illerimizde yapacağımız programların başlangıcını Konya’dan yapmış olduk. Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüzyılı olması için gayretle mücadele edeceğiz. Bu vesileyle hem bizim millet geleneğimizin, devlet geleneğimizin önemli temsilcilerini saygıyla anıyoruz. Hem de Anadolu’nun mayasını, irfan hamuruyla yoğuran büyüklerimizi saygıyla, şükranla yad ediyoruz.”

Kurtulmuş, daha sonra Şemsi Tebrizi Türbesi’ni ziyaret etti.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Türkiye elektronik seçime hazırlanıyor

Yayınlandı

Tarih

Editör

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin elektronik seçime geçmesinin şart olduğunu söyledi. Yener, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını açıkladı.


Elektronik seçim sistemi, ABD, İsviçre, Estonya, Brezilya gibi birçok ülkede kullanılıyor.

TRT Haber’den aktarılana göre, Türkiye’de bu konuda önümüzdeki günlerde somut adımlar atılacak. Sistem hakkında konuşan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin bu sisteme geçmesinin şart olduğunu, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını söyledi.

Elektronik seçim sistemine geçilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Bunun için de parlamentoda grubu bulunan siyasi parti temsilcileriyle görüşme yapılması planlanıyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Yener, yasal düzenlemenin yapılması halinde elektronik seçim sistemine geçilebileceği görüşünde.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİR

Yener’e göre, elektronik seçim sisteminde Estonya iyi bir noktada. Estonya ile birlikte sistemi kullanan bazı ülkelerde inceleme yapılması da gündemde.

Yener, mühendislerle birlikte teknik altyapıya bakıldıktan sonra bir rota çizileceğini ifade ederek, seçimlerin e-Devlet üzerinden de olabileceğini vurguladı.

İLK ETAPTA YURT DIŞINDAKİ SEÇMEN ÜZERİNDEN DENENEBİLİR

Elektronik seçim sisteminin nasıl uygulanabileceğine dair de bilgi veren Yener, pilot bölge seçilebileceğine işaret etti, ilk planda yurt dışı seçmenin bu sistemde oy kullanması seçeneğinin değerlendirilebileceğini söyledi.

Elektronik oylama sistemine geçilmesi halinde Türkiye büyük bir maddi külfetten kurtulacak. Ayrıca seçmenler için yeni sistem büyük bir kolaylık olacak.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar