Bizi Takip Edin

Siyaset

Türkiye’nin savunma sanayisi ve havacılık teknolojisine övgü

Yayınlandı

Tarih

Tayland’ın Ankara Büyükelçisi Apirat Sugondhabhirom, “Türkiye’nin savunma sanayi ve havacılık teknolojisinden öğrenebileceğimiz şeyler var. Bu konunun dikkate alınması için ülkeme rapor sunuyorum. Türkiye ile fikir alışverişinde bulunabiliriz.” dedi.

Büyükelçi Sugondhabhirom, AA muhabirine, Tayland-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 65. yılı vesilesiyle ikili ilişkilerin tarihine ve Türkiye-ASEAN işbirliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 65 yılı geride bıraktığına işaret eden Sugondhabhirom, Taylandlılar ve Türklerin, 2 hatta 3 asra dayanan tarihi bağlara sahip olduğunu söyledi.

Sugondhabhirom, Tayland Krallığı öncesi Siyam Krallığı döneminde Osmanlı Devleti’nden gelen tacirler vesilesiyle iki halk arasındaki dostluğun inşa edildiğini belirterek, son yıllarda iki ülke ilişkilerinde önemli mesafe katedildiğini dile getirdi.

Bazı Türk şirketlerinin ülkelerine büyük yatırımlar yaptığını, aynı şekilde Taylandlı bazı firmaların da Türkiye’deki şirketlerle ticari ilişkiler kurduğunu aktaran Sugondhabhirom, ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesini beklediklerini vurguladı.

Sugondhabhirom, halihazırda yüzlerce Taylandlı öğrencinin Türkiye’de eğitim gördüğünü ve her iki ülkedeki üniversitelerin değişim programlarıyla daha fazla etkileşim içerisinde olmasını umduğunu belirterek, “Geleceğimiz, yeni nesillerin elinde.” dedi.

Diplomatik ilişkilerin 70. yılında “stratejik ortaklık” seviyesi hedefleniyor

İki ülke arasında 26 Ocak’ta imzalanan Türkiye-Tayland 4. Ekonomik ve Teknik İşbirliği Karma Komitesi Protokolü ile önemli bir adım atıldığını söyleyen Sugondhabhirom, “Umarız Tayland ve Türkiye arasındaki serbest ticaret anlaşması yakında imzalanır.” ifadesini kullandı.

Sugondhabhirom, “Önümüzdeki 5 yılda iki ülke arasındaki dostluğu ‘stratejik ortaklık’ seviyesine taşımak için daha yoğun işbirliği içerisinde olacağız. İnşallah diplomatik ilişkilerin 70. yılında bunu yapacağız.” diye konuştu.

Türkiye’nin Asya ülkeleri ile ilişkilerini geliştirmek için 2019’da başlattığı “Yeniden Asya Girişimi’nden de bahseden Sugondhabhirom, Türkiye’nin Asya’ya yönelik açılımından memnuniyet duyduklarını ve bu çerçevede Türk yetkililerle işbirliği yaparak ilişkilerin pekiştirileceğine inandıklarını kaydetti.

“İlişkilerin geleceği parlak gözüküyor”

Sugondhabhirom, ASEAN-Türkiye Sektörel Diyalog Ortaklığı’na değinerek, ASEAN’ın, Türkiye ile daha fazla işbirliği yapmayı “dört gözle” beklediğini ve Endonezya dönem başkanlığında Türkiye-ASEAN ilişkilerinin ilerletileceğini öngördüğünü söyledi.

Türkiye’nin ASEAN ile Tam Diyalog Ortaklık ilişkisi kurma hedefine ilişkin Sugondhabhirom, “Türk tarafının, ASEAN’ın sadece Sektörel Diyalog Ortağı değil Tam Diyalog Ortağı olma isteğini görüyoruz. ASEAN’ın 10 ülkesi arasında istişarenin sağlanmasıyla inşallah Türkiye için çok da uzak olmayan bir gelecekte güzel haberlerimiz olabilir.” değerlendirmesini yaptı.

Sugondhabhirom, TBMM’nin, ASEAN Parlamentolar Arası Asamblesi’nin gözlemci üyeliğine ilgi gösterdiğini belirtti. Bu girişimin de olumlu sonuçlanmasını beklediklerini vurgulayan Sugondhabhirom, “İlişkilerin geleceği parlak gözüküyor.” dedi.

“Türkiye’nin savunma sanayi ve havacılık teknolojisinden öğrenebileceğimiz çok şey var”

Sugondhabhirom, Tayland-Türkiye ilişkilerinin yakın gelecekte güvenlik, ekonomi ve kültürel alanlar olmak üzere birçok konuda genişletilebileceğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin savunma sanayi ve havacılık teknolojisinden öğrenebileceğimiz çok şey var. Bu konunun dikkate alınması için ülkeme rapor da sunuyorum. Türkiye ile fikir alışverişinde bulunabiliriz. Biz de temiz ve yenilenebilir enerji konusunda çok ciddiyiz. Bu konuda da fikir ve bilgi alışverişinde bulunabiliriz. Birlikte çalışabileceğimiz, yararlanabileceğimiz pek çok potansiyel alan var.”

Okumaya Devam Et
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Akşener’den CHP itirafı: Hayatımın en büyük pişmanlığı

Yayınlandı

Tarih

Editör

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında 6’lı masayı resmen dağıttı. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” dedi.

Partisinin olağan kurultayında açıklama yapan İyi Parti Genel Başkanı Akşener, CHP’ye ilişkin çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Akşener, “Bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Numan Kurtulmuş, Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti

Yayınlandı

Tarih

Editör


TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüz yılı olması için gayretle mücadele edeceğiz.” dedi.

Kurtulmuş, bir dizi ziyaret için geldiği Konya’da, tarihi Alaaddin Camisi avlusunda Selçuklu Sultanları Türbesi Nöbet Değişimi Töreni’ne katıldı.

Daha sonra Mevlana Müzesi’ni ziyaret eden Kurtulmuş, Hazreti Mevlana’nın sandukası başında dua etti, müzedeki vatandaşlarla sohbet etti.

Kurtulmuş, burada yaptığı açıklamada, Konya’da Anadolu irfanının önemli temsilcileri Hazreti Mevlana ile Şemsi Tebrizi’nin Anadolu’nun manevi mayasını yoğuran büyük zatlar olduğunu söyledi.

Alaaddin Tepesi’ndeki Sultanlar Türbesi’nde, bin yıldır bu yurdu millete vatan kılan Selçuklu sultanlarının kabirlerini ziyaret ettiklerini anımsatan Kurtulmuş, şunları belirtti:

“Anadolu’da illerimizde yapacağımız programların başlangıcını Konya’dan yapmış olduk. Önümüzdeki dönemde TBMM’nin çalışmalarında buradan ve milli değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin daha da yücelmesi ve yükselmesi, Türkiye’nin cumhuriyetimizin ikinci asrında sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüzyılı olması için gayretle mücadele edeceğiz. Bu vesileyle hem bizim millet geleneğimizin, devlet geleneğimizin önemli temsilcilerini saygıyla anıyoruz. Hem de Anadolu’nun mayasını, irfan hamuruyla yoğuran büyüklerimizi saygıyla, şükranla yad ediyoruz.”

Kurtulmuş, daha sonra Şemsi Tebrizi Türbesi’ni ziyaret etti.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Türkiye elektronik seçime hazırlanıyor

Yayınlandı

Tarih

Editör

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin elektronik seçime geçmesinin şart olduğunu söyledi. Yener, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını açıkladı.


Elektronik seçim sistemi, ABD, İsviçre, Estonya, Brezilya gibi birçok ülkede kullanılıyor.

TRT Haber’den aktarılana göre, Türkiye’de bu konuda önümüzdeki günlerde somut adımlar atılacak. Sistem hakkında konuşan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin bu sisteme geçmesinin şart olduğunu, yerel seçimlerden sonra çalışmaların hız kazanacağını söyledi.

Elektronik seçim sistemine geçilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Bunun için de parlamentoda grubu bulunan siyasi parti temsilcileriyle görüşme yapılması planlanıyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Yener, yasal düzenlemenin yapılması halinde elektronik seçim sistemine geçilebileceği görüşünde.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİR

Yener’e göre, elektronik seçim sisteminde Estonya iyi bir noktada. Estonya ile birlikte sistemi kullanan bazı ülkelerde inceleme yapılması da gündemde.

Yener, mühendislerle birlikte teknik altyapıya bakıldıktan sonra bir rota çizileceğini ifade ederek, seçimlerin e-Devlet üzerinden de olabileceğini vurguladı.

İLK ETAPTA YURT DIŞINDAKİ SEÇMEN ÜZERİNDEN DENENEBİLİR

Elektronik seçim sisteminin nasıl uygulanabileceğine dair de bilgi veren Yener, pilot bölge seçilebileceğine işaret etti, ilk planda yurt dışı seçmenin bu sistemde oy kullanması seçeneğinin değerlendirilebileceğini söyledi.

Elektronik oylama sistemine geçilmesi halinde Türkiye büyük bir maddi külfetten kurtulacak. Ayrıca seçmenler için yeni sistem büyük bir kolaylık olacak.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar